Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mennyit fogyaszthat egy régi...

Mennyit fogyaszthat egy régi típusú fénycső lámpatest?

Figyelt kérdés
8W osra lennék kíváncsi de konkrét wattokhoz tartozó értékek is jók csak az arányok kedvéért.

2022. aug. 20. 13:05
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:

:D Ha volna időm kedvem erőm ,műhelyem arra hogy leszereljem a lámpát szétbontsam és kábeleket kötözgessek egy mérőműszerrel sorba közben figyelni hogy agyon ne vágjon az áram akkor kiírtam volna ezt a kérdést ? :D


Nem kell ezt ennyire túlgondolni nekem elég az hogy 10%. Amúgy biztos hogy nem valami alus gagyi szrar mert 25 éve megy és profi boltban vettem drágán. A második fénycső 17 évig világított benne úgy hogy napi szinten használtam. Ma már gondosan ügyelnek arra hogy az izzószál gyorsan elégjen mint a drága CFL ekben pár éve.

Volt egy tungsram CFL em is ami első gyártás , 10 év után még feketeség sem volt a nyakán , ez az égő örökké világított volna ha nem verem le az asztalról és törik össze. Ezt villanyégő mánis gyűjtők is megerősítették :D


Ma már ilyeneket nem kapsz. Az 5 év garanciás led égők is az elégtelen hűtéstől mennek tönkre. Már azzal éveket lehet nyerni hogy leveszed a müanyag körte búrát vagy kifurkálod erről van rengeteg videó.


Egyik videóban úgy javítja az égőket hogy a kiégett ledchipeket simán átköti ami egy baromság hiszen ekkor a maradék ledek az áramgenerátor miatt még nagyobb áramot kapnak és azok is kiégnek miközben eleve túl vannak hajtva. Én égőm már a második életét éli két műterheléssel amik szintén smd ledek amik befértek . Fürdőszobai tejbúra alatt ahol nem számít az érintésvédelem pedig a müanyag körte nélkül ég a vtac led 5 éve miközben a lépcsőházban a sok búra alatt dögölnek kifelé pár hónap után . Hűteni kell!

2022. aug. 21. 11:44
 22/31 anonim ***** válasza:

"Villanyóra kiskerék: rég nem forog már ezer éve digitális"


Na de melyik?

Lehet, hogy tud pár trükköt a megfelelő gombok megnyomására.

(Ha vannak rajta gombok persze, mert anélkül más a helyzet.)


Hogy mire gondolok pl.:

# + 4 = V

# + 5 = A

# + 6 = kW

* = delete


És akkor nem kell venned külön fogyasztásmérőket.

Csak a többi fogyasztóhoz tartozó kismegszakítót lekapcsolni egy lélegzetvételnyi időre.

2022. aug. 21. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 Szirty ***** válasza:
68%

"Ha volna időm kedvem erőm ,műhelyem..."


Nekünk van? :)


"Egyik videóban úgy javítja az égőket hogy a kiégett ledchipeket simán átköti ami egy baromság hiszen ekkor a maradék ledek az áramgenerátor miatt még nagyobb áramot kapnak és azok is kiégnek "


Pont az áramgenerátor miatt nem kapnak nagyobb áramot a maradék LED-ek! :)

Az áramgenerátor lényege éppen az hogy konstans áramot produkál a kimenetén a terheléstől függetlenül (bizonyos határok között).

Tehát egyel kevesebb sorba kötött LED az áramgenerátor miatt pont ugyanakkora áramot fog kapni. Az összteljesítmény (fényerő) pedig csökken egy LED fényerejével.

Mindamellett ez persze nem a legszakszerűbb javítási módszer, de működik.


Ha nem áramgenerátoros a meghajtás akkor van az amit írtál.

2022. aug. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

Gombok egy magyar áramszolgáltató villanyóráján ? :D Egy manus ül a szekrényben ha kinyitom az ajtót ráüt a kezemre h ne is közelítsek az órához. De mindenki más ,vadidegen ,főleg ha kertesházad van az utcán egy mágnessal hozzá tud nyúlni amit egyből érzékel a társaság és megbüntetnek órabefolyásolásért .


Nekünk van? Nem az a kérdés hogy időd van e hanem hogy az éjjeli lámpám nálad van e ,mert elég nehéz lesz így megmérned :D De most komolyan hol kértem én bárkit is arra hogy bármit is tegyen? A gyk lényege hogy egy kérdésre azok válaszolnak akik már csináltak ilyet vagy tudják rá a választ. És ez megvolt.


Áramgenerátor. Hát én nem végeztem ezt a szakmát de elolvastam a definíciót és nem jövök rá mit akarsz mondani. Az áramgenerátor a bemenő feszültségtől függetlenül hoz létre fix kimenő áramot. Van 10 leded sorba kötve az 10*60mA tehát az áramgenerátor 600mA ra van állítva jól gondolom?


Most kiveszel 1 fogyasztót akkor már csak 9*60=540mA t szabadna adni nekik de az áramgenerátor 600mA ra van állítva.

És a tapasztalatom is az volt amikor 2 ledet eltávolítottam nem hogy gyengébb lett volna a fénye hanem majd meg vakultam , aztán szépen rendje szerint ki is éget a következő chip. De miután visszaforrasztottam 2 smd chipet , konszolidálódott a fénye és azóta egy éve kint van lépcsőházban és nem pukkantak el további chipek.

2022. aug. 21. 13:00
 25/31 Szirty ***** válasza:
100%

"...az éjjeli lámpám nálad van e"


A kérdésedben az állt hogy mennyit fogyaszt egy ilyen lámpatest, nem az hogy a tied konkrétan mennyit fogyaszt.

Ilyenformán lényegtelen hogy a tied hol van, megfelelő egy ugyanolyan lámpatestet vizsgálni.


"Az áramgenerátor a bemenő feszültségtől függetlenül hoz létre fix kimenő áramot."


Pontosan!


"Van 10 leded sorba kötve az 10*60mA tehát az áramgenerátor 600mA ra van állítva jól gondolom?"


Nem-nem! Itt a hiba a gondolatmenetedben! A LED-ek sorba vannak kapcsolva tehát minden LED-en ugyanaz az áram folyik, mégpedig 60mA a példád szerint. Ha kiveszel egyet akkor is 60mA fog folyni.


"És a tapasztalatom is az volt amikor 2 ledet eltávolítottam nem hogy gyengébb lett volna a fénye hanem majd meg vakultam"


Mert annak nem áramgenerátoros meghajtása volt.

Sok olcsó LED fényforrásban nincs áramgenerátoros elektronika (pedig a LED-et azzal illik hajtani). Van amelyikben csak dióda meg soros RC tag állít elő egy valamekkora feszültséget. Kevesebb LED esetén ezekben borul a képlet és a LED árama megnő.

2022. aug. 21. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
82%

" Van 10 leded sorba kötve az 10*60mA "

Szerintem itt hagyjuk is abba ...

2022. aug. 21. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 A kérdező kommentje:

26 bunkókám mint írtam nem szakmám ez csak elolvastam az elérhető leírásokat róla, senki nem mondta hogy itt küzdjél velem nyugodtan eltkarodhtasz.


Szirty Akkor van egy magasabb feszültség és abból táplálkozik ? Akkor ezekszerint akár 300V ot is rá lehet kötni a ledekre csak az számít hogy az áram 60mA legyen? Sehol nincs leírva ilyen részletesen pedig hobbi elektronikán olvastam .


Abból viszont igazam volt hogy az égő nem így viselkedett, majd felrobbant a kezembe amikor kivettem 2 t. :D

2022. aug. 21. 18:45
 28/31 anonim ***** válasza:
100%

Megnéztem két 7-9 W-os fénycsőhöz való fojtótekercset. Az egyik ellenállása 120 Ω, a másiké 130 Ω. Itt kikereshető a 8 W-os fénycső árama:

[link]

Eszerint ez 0,14 A. A fojtótekercs üzem közben melegszik, ha a tekercs üzemi hőmérséklete kb. 60°C, akkor az ellenállása (a 130 Ω-osé) kb. 150 Ω-ra növekszik. A veszteségi teljesítménye: 0,14²·150≈3 W. Az lámpa összes teljesítményfelvétele: 8+3=11 W.

2022. aug. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 Szirty ***** válasza:
100%

"Akkor ezekszerint akár 300V ot is rá lehet kötni a ledekre csak az számít hogy az áram 60mA legyen?"


A mondat második fele igaz. Ami számít az a LED-en átfolyó áram.


300V-ot is ráköthetnél ha ekkora fesz mellett is a névleges áram folyna, de nem így történne.

A fesz és az áram nem függetlenek egymástól.

Az áramgenerátor a feszültséget szabályozza úgy, hogy az áram a beállított legyen...

2022. aug. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 A kérdező kommentje:

Azt nem értem hogy miért van itt kimeneti feszültségnél egy 9V os kezdő érték? Akkor erre nem is lehet rákötni egy db 700mA es ledet mert mondjuk az csak 3V ot bír el ugye? Miért nem tud lejjebb esni a feszültség ezeknél a tápoknál ? [link]


- Kimeneti feszültség: 9-24 VDC / 700 mA

- Bemeneti feszültésg: 90-264 VAC

- Méret: 77 x 40 x 29 mm

2022. szept. 30. 19:32
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!