Miért jó DSLR gépeken napellenzőt használni?
Nem fog becsillanni a kép.
Pl.: [link]
Köszönöm a választ, a képek eléggé meggyőzőek!
Hátrányom lehet abból, hogy felteszem a napellenzőt? Úgy értem, hogy pl. van olyan téma, amit jobb nélküle fotózni? A képeken látható, hogy napfényben hasznos, de sötétben nem rontja a beszűrődő fények erejét?
a napellenző csak egy merev cső henger (valójában csonka kúp, de ez részletkérdés), ami árnyékot vet az objektívre napsütésben. az a lényege, hogy nem lóg az objektív elé, így a látványt nem takarja ki, a normál képmezőbe érkező fényt nem érinti, viszont a nem kívánatos külső fényeket leárnyékolja, hogy ne csillanjanak be az objektíven.
ha direkt napba/fényforrásba fényképezel, vagy olyan szög alá kerül a fényforrás, hogy látszik a képmezőben, akkor a napellenző sem akadályozza meg, hogy becsillanjon - általában nem így van, de van amikor pont ez a célja a fotósnak...
a napellenző használata nem feltétlenül szükséges, sokan vannak, akik nem is használják, de azért nem árt, ha általában fent van. ártani sosem árt és ahogy írták, a becsillanás elleni védelmen kívül van egy fontos pozitív hatása, védi az objektívet és elnyeli az ütéseket, ha esetleg elejted, odavered valahova. nagyon sokszor mentett már meg objektíveket a komolyabb sérülésektől, hogy volt rajta napellenző, így már ezért is érdemes használni.
tárolni általában visszafordított napellenzővel szokták az objektveket, viszont nagyon gázul tud kinézni, ha úgy kezdesz vele fényképezni - és ilyenkor többnyire útban is van az objektív normális használatához, mert rálóg a zoom és/vagy fókuszgyűrűre.
ha nem akarsz sokat költeni, akkor valamilyen vastagabb anyagból (karton, vékonyabb műanyag, stb) készíthetsz magadnak feltekerhető napellenzőt is. ha rákeresel, tuti, hogy a neten vannak ilyen DIY lens hood megoldások. a barkácsolt nem olyan elegáns megoldás, mint a gyári, viszont lehet akár sokkal praktikusabb és olcsóbb is.
az olcsóbb zoomoknál és minden fix objektívnél igaz, hogy csak egy henger a napellenző. a komolyabb zoom objektíveknél általában már nem csak egy henger, hanem ún. virágszirom napellenzőt használnak. ezeket úgy vágják ki a síma hengerből, hogy a teljes zoom tartományon igaz maradjon, hogy a napellenző nem lóg bele a képmezőbe, viszont ugyanakkor a teljes tartományon a legnagyobb mértékben árnyékolja a frontlencsét. jól illeszkedő virágszirom napellenzőt nehezebb házilag barkácsolni, de ez sem lehetetlen.
Az előttem szóló tanulmánya részletesen leírta a tudnivalókat.
Különböző fókuszú objektívhez különböző látószögű napellenző kell. Ha sok az objektív (vagy egy nagyobb zoom) akkor sokféle napellenző kéne.
Én egy költséghatékony megoldást használok: gumi, harmonikás napellenző, 3 állása van, nagyon jól bevált, s olcsó.
"minden fix objektívnél igaz, hogy csak egy henger a napellenző"
Hmmmm... ezek szerint nem volt még Canon EF 35/2, 50/1,8, 85/1,8, 100/2, 135/2 a látóteredben...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!