Dióhéjban melyik szám mit jelent a fotózásban, (ISO, apertúra, záridő. ) Hogyan függnek össze?
Bakker Te többet tudsz mint hinnéd, ezzel az apertúráddal most megfogtál. Kénytelen voltam googlézni, hogy mi a rossz seb az, de hisz az a rekesz (!!!). Most már ezt is tudom.........
Dióhéjban:
Az ISO növelésével jelerősítést adsz a szenzornak ami rossz fényviszonyok között jól jön, de egy ponton túl zajosodást okoz. Ezt gépe válogatja. Olcsóbbak hamarabb a drágábbak később kezdenek el zajosodni.
Az apertúrád és a záridő kapcsolata a fotózás két alapköve. Ennek tessék utána olvasni mert ez az alfája és az omegája a képalkotásnak és ezt illik tudni.
Írd be a googliba a " sunny 16 rule " kifejezést.
A régi szép időkben ez volt a filmes gépek mankója.
Egy fénykép készítéséhez kell egy bizonyos mennyiségű fény és egy exponálási idő.
A fény menyiségét az apertúrád nyitásával, az exponálási időt a záridővel állítjuk be.
Egy helyesen exponált képhez adott menyiségű fény szükséges és adott ideig, akkor is amikor süt a nap és akkor is amikor borús idő van.
Ezt állítjuk be a záridővel és az apertúrával.
Napsütésben szűk apertúrával és rövid záridővel, borús időben pedig ezek növelésével tudjuk a kívánt értékre beállítani.
Az már a fotóson múlik, hogy melyikhez nyúl, mert azok befolyásolják a képen lévő dolgok megjelenését.......ha az apertúrádat nyitod azzal csökken a mélységélesség, ami a portréknál jól jön...........A tájképeknél szűk apertúrát használnak, hogy minél több minden legyen éles......
Dióhéjban....
Apertúra/blende: tágul és szűkül mint a pupilla, így szabályozza a bejutó fény mennyiségét. Ennek az értékét adjuk meg "f/x"-ben, pl f/1.4-f/16 ahol 1.4 a legtágabb 16 a legszűkebb állás.
ISO: lényegében a fényérzékenység. Minél nagyobbra állítod, annál kevesebb fény is elég az adott jelenet, téma lefotózásához. Régebben adott érzékenységű filmet kellett befűznöd, ma már kiválaszthatod a menüből. 100-6400 közötti az átlag, de profibb tükrös gépeken 50-100ezer körüli érték is beállítható.
Minél nagyobb ez az érték annál zajosabb lehet a kép.
Záridő: Azt az időmennyiséget adja meg másodpercben(illetve annak törtértékében) ameddig a fény a filmmel/érzékelővel érintkezik. Tükrös gépeknél a tükör felcsapásától a lezárásig tart ez az idő, digitális megoldásoknál szoftveresen szabályozzák, hogy meddig "rögzít" a gép. Minél rövidebb, annál élesebb lesz a kép, lásd: éles kép egy sprinterről, vagy elhúzott fénycsíkok egy autópályán.
Összefüggésük ez alapján már kitalálható és szabadon kombinálható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!