Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Fotósok! Miért van az, hogy...

Fotósok! Miért van az, hogy amikor beszólogatni kell, akkor tolongás van, de amikor értelmes tanácsot kellene adni, csak egy-egy ember válaszol?

Figyelt kérdés
Kezdem úgy érezni, hogy itt mindenki csak kioktatni tud, mert a kezdőknek könnyű beszólni, de ha már valami komolyabb kérdés akad, mindenki sunyít. Minden fotós ennyire nagy arcú? (tisztelet a pár kivételnek)
2014. máj. 26. 22:08
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig nem érted a lényeget. Nem az a gond, hogy egy alkalmatlan kezdő elviszi a munkát. Vagyis nyilván ez is probléma, de itt ez mellékes. A gond az, hogy az esküvő egy megismételhetetlen esemény, amit hónapokig vagy évekig szerveznek, és amibe általában rengeteg erőforrást beleölnek. És szeretnék, ha minden flottul menne, a nagyszerű örök élményt pedig visszaadnák az elkészült fotók.

Ha nem lesznek jók a képek, elsősorban és szinte csakis a párt éri kár. Még a kóklert sem zavarja, mert eleve nem volt jó híre, amit lerombolhatna, egy év után keres más szakmát és ezt csak egy nem sikerült kitérőnek fogja tekinteni. Ezért ez egy különösen érzékeny téma.


Marhára nem mindegy, hogy valaki azt kérdezi, hogyan kell megműteni egy vakbél gyulladást, vagy hogy hogyan műtsek meg egy vakbél gyulladást. Természetes válasz, ha azt mondják utóbbi esetben, hogy felejtse el.


Abszolút más a kérdés akkor, ha megismételhető, vagy marginális eseményekről van szó. Egy modell fotózást relatíve vacak cuccal, sőt ma már majdnem telefonnal is meg lehet csinálni, ha szépen süt a nap. De ha még el is rontják, nem történik tragédia. Ha egy focimeccs fotózását elszúrod, hát istenem. Ha az annyira fontos esemény, úgyis vannak még fotósok, akiknek meg lehet venni a képeit. Ha egy esküvőt elviszel, de elrontod, akkor annak vége.


Ami pedig a kérdést illeti: évek óta járok ide fotós kérdésekre válaszolni, és az esetek döntő többségében a kérdés úgy van feltéve, ahogy azt korábban említettem. De még azt a fáradtságot sem veszik, hogy a korábbi ilyen kérdéseket visszaolvasnák, ahol ezt is leírtuk párszor...

2014. máj. 27. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

Még valami.


"Mindenesetre érdekes, hogy ezen az oldalon csak ott bontakozik ki hosszabb "társalgás", ahol oltogatni kell a másikat."


Azon mit társalogjunk, hogy hány expot bír a Canon 1100D, vagy hogy a Canon 15-85 eléri-e a fix 85 1.8 minőségét portréban. Ezek elég egyértelmű kérdések, nagyjából mintha azt kérdeznéd, hogy ha százhússzal felborulsz az autópályán és nem volt bekötve a biztonsági öved, mi lesz. Az esetek 99%-ban ugyanaz, a maradék 1%-ról érdemes beszélni két mondatot.

2014. máj. 27. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

"#7 12:23 A kérdező kommentje:

A többség nem segít, csak beszól meg kritizál."


Na akkor itt állujunk meg egy szóra. Vagy többre. Ebben az egy mondatban úgy gondolom, több "bunkóság" van részedről, mint az egész téma utolsó öt oldalán összesen.


Kezdjük ott, hogy értelmes ember szemében a kritika hasznos. Tudniillik abból fog tanulni, nem pedig a "húdeügyesvagykisfiam"-ból. Úgyhogy ezt a részt talán hagyjuk is a továbbiakban, ha nem tudod a kritikát elfogadni, a hiba nálad van.


Folytassuk inkább azzal, hogy légy oly bátyám és számold össze valamennyi bunkó hozzászólást a válaszolók részéről, majd a nem bunkókat is. Mert bizony ebben a topikban én nagyon kevés bunkó választ vagy beszólást látok - ezért aztán roppant udvariatlannak érzem részedről, hogy a többséget lebunkózod meg lebeszólogatózod.


Azért, mert egyszer téged ért egy - vélt vagy valós - sérelem, erős túlzásnak tartom, hogy a többségről kijelentsd, hogy csak beszólogatnak.

2014. máj. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 BazsiBácsi ***** válasza:
100%

Szögezzük le az elején, hogy nem vagyok fotós, csak szeretek fényképezni. Én amikor tudok, és amiben tudok szívesen segítek bármiben (nem csak fotózás témakörben), annak ellenére, hogy sose fogom magam profi fotósnak vallani. Viszont van pár emberi réteg a kérdezők között, akiket ki kell emelni:


1., Feltesznek egy technikai kérdést ahelyett, hogy elolvasnák a használati utasítást, amibe 100%, hogy le van írva. Ilyenkor odaírom, hogy "olvasd el a használati utasítást, nem véletlenül adják", mindezt persze nem sértő, vagy oktató jelleggel, csak hát az írott szöveg nem adja úgy vissza a hangsúlyt, és mindenki máshogy értelmezi.


2., Feltesz valaki egy kérdést, de semmi konkrétumot nem ír benne. Élő példa: 1gb-os kártyára hány képet tud csinálni, de nem írja, hogy milyen fényképezőgépe van (és el se olvasta a használatit - dupla hiba):

http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__fenykep..


3., Segítessz neki, tanácsot adsz, aztán meg sz*rik a fejedre (merthogy pl. egy köszi jól esne), vagy nem tetszik neki a megoldás, amit javasoltál.


4., Segítésget kér, hogy milyen fényképezőgépet vegyen. Semmi konkrétumot nem ír, hogy mire használná, sőt, árat se, és találd ki. Aztán ha utánakérdezel, hogy mégis mire használná, mennyire ért hozzá, vagy mennyi pénze van, akkor jó esetben ad információt, rossz esetben lehord midennek.


5., Ős-atom-fanatikus. Feltesz valaki egy kérdést, hogy "Nikon X vagy Canon Y". Jön az ŐAF, és a tőle telhető legalaposabb válasst adja: "Nikont, mert Nekem is az van!". Aztán ha te írsz egy hosszabb, részletesebb választ, amiben megemlíted a Canont, és hogy teljesen mindegy az árkategóriájában, akkor az ŐAF lepontoz a 'csába, és elhord mindennek.


6., Aki ha két javaslatot, és ha olyat írsz neki, ami nem tetszik az Ő lelki világának, akkor erővel támad, és elküld a 'csába.


7., Divatmajom: na ez az a kategória, aki nem ért semmihez, csak van pénze, és "tekergetős" fényképezőgépet szeretne. Aztán ha rákérdezel, hogy DSLR-re gondolt-e, akkor válaszol, hogy nem tudja az mit jelent, de neki tekergetős kell.


8., Aki nem képes használni a keresőt, vagy nem képes kicsit lejebb tekerni. Az első 5 oldalon szerintem legalább 10-szer megtalálható az a kérdés, hogy a "Canon 600D az jó-e", "D5100 vagy 600D", "Nikon vagy Canon". gondolom senkinek nem kell bemutatni.


9., Feltesz egy kérdést, hogy XY fényképezőgéppel hogy lehet ezt meg azt csinálni, Te válaszolsz neki, hogy például sehogy, aztán kijelenti, hogy akkor nem veszi meg.


10. Photography... Gondolom nem kell ecsetelni.



Persze ezekre az ember mindig megpróbál értelmesen válaszolni, és a jó, használható tanácsot adja (pl.: olvasd el a kézikönyvet), de egy idő után elszakad a cérna mindenkinél, pláne ha a kérdező "megtiszteli" a válaszolót... Tehát a másik oldalról is kellene nézni a dolgot, nem csak azok szemszögéből, akik válaszolnak.


Természetesen nem csak ez a 10 fajta réteg van a kérdezők között, ezek csak a kiemeltek. Vannak természetesen azok is, akik megfogadják a tanácsod, sőt, néha egy "köszönöm"-öt is odabiggyesztenek, sőt, vannak olyanok is, hogy ha esetleg téved az ember, akkor "hülyeséget írsz b+" helyett leírja, hogy mi a probléma, vagy mit írsz rosszul.


Hangsúlyozom, hogy ezt nem sértésként szánom, senkit nem akarok megbántani vele, meg persze irományom szereplői kitalált alakok, egyezésük a valósággal csupán a véletlen műve. Csak írtam egy olyan általános képet a GyIK "fényképezőgépek, kamerák" témaköréről.


Én továbbra is tartom ahhoz magam, hogy ahol tudok segítek bármilyen témakörben, akár privátban is, próbálok pártatlan maradni, és tőlem telhetően a legtöbbet és legjobban segíteni, viszont én is tévedhetek (hisz emberből vagyok).

2014. máj. 27. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Na, a 17-es képében meg is érkezett az, akiről beszélek. Nem érzem, hogy bármi bunkóság lett volna abban, amit írtam, de ő máris magára veszi, és támad, mint a veszett vipera.

Egy "esetlen" szóhasználat miatt már én vagyok a bunkó, és további következtetést is levon belőle, hogy nem tudok kritikát elfogadni.

Azt már nem is említem meg, hogy mindezt olyan lekezelő stílusban teszi, amiről korábban beszéltem. Gratulálok hozzá.

Ez igenis beszólogatás, mert semmi információd nincs arról, hogy én milyen ember vagyok, vagy mennyire bírom a kritikát, de te már megállapítod, amit megállapítasz.


Most akkor a válasz: rendben, nem jól használtam a kifejezést. Kritika alatt most azt értettem, ami nem építő, hanem romboló. Szerintem amikor a válaszoló olyan jelzőkkel illet valamit, hogy "iszonyú pocsék, szar, borzalmas," és társai, az nem építő kritika.


Lehet, hogy te magadból indulsz ki, de én nem azért tettem fel a kérdést, mert bármilyen sérelem ért. Akinek nem inge, nem veszi magára. De ezzel a stílusú válasszal csak engem igazolsz.


Ott van pl. a legutóbbi photography-s kérdés. Nem volt benne link, egyetlen kép sem, de mindenki leszólta, hogy az illető szar, és azonnal felejtse el, hogy képeket tesz ki a nagyszínvonalú fészbukra. Mégis miért? Kit zavar, ha kiteszi a képeit?

Itt mindenki úgy született, hogy a kezében volt a tükrös gép, és szenzációs fotókat csinált?

2014. máj. 27. 21:26
 16/26 anonim ***** válasza:
100%

Én se vagyok fotós, csak érdeklődő amatőr :) A szocializmusban kiadott ismereterjesztő fotós irodalmon nőttem fel (antikváriumokban van még épp elég) úgyhogy az RTFM-el megválaszolható kérdéseknél nem vagyok túl türelmes. Meg amikor jön egy nagyarcú senkiházi és úgy kezdi hogy "rutinos fotós vagyok, de izé... hol is kell a záridőt állítani?" Vagy hogy mi az a XY, ami egyébknét 2 kattintással olvasható a gugli után, de a sok tehetetlen itt várja, hogy a szájába rágják 1000x-re is, aztán durcizik, mikor ezt olvassa:

[link]

És az hogy egy gyakorlatlan pali úgyse viszi el az esküvőt a drágábban dolgozó és esetleg rutinosabb elől, arra ne tedd a nyakad. Az árcédula nem utolsó szempont. Az esküvő amúgy is elég spéci műfaj, más fórumokból azért lejön, hogy míg tetszőleges fotósfeladatokra ezernyi apró, részletes tippet kapsz, addig az esküvői fotósok nem nagyon fogják a jövőbeli konkurrenciát pátyolgatni.

Ami még tipikusan dühítő, hogy a mókuska megvesz valami tükrös gépet és innentől hatalmas betűkkel kiírja a homlokára: "Én már igazi fényképész vagyok!" Persze mikor önállóan képes megnyomni a gombot, már rohan az internetre és eldicsekszik a semmitmondó trágya képeivel aztán annak is durci a vége :) Mindre napi szinten esnek be a példák.

De itt egy friss: a meglehetősen gyengén kivitelezett ötlet eredményét mindenkit hülyének nézve, a tömörítésre keni az előadóművész :)

http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__fenykep..

2014. máj. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

tény, hogy vannak idegesítő kérdések, de mint már többször hangsúlyoztam, nekem nem azzal van a gondom, hogy megmondják neki, hogy olvassa el az útmutatót, vagy közlik, hogy rossz az adott fotó. Ha rossz, rossz, nincs rajta mit ragozni.

De esetleg néha hozzá lehetne tenni valamit, hogy hol lehet rajta javítani (ez lenne a segítség része), vagy esetleg olyan stílusban közölni ezt, ami nem döngöli az ember a földbe. Néhányan mintha direkt élveznék ezt a részét.


Az esküvőbe most ne menjünk bele, nem ez volt a célom, csak egy példát hoztam. Szerintem aki felbérel potom összegért egy kóklert, az úgysem fizetné meg az igazi fotós árait. Ha nem lenne a kókler, akkor max megkérné az egyik vendéget, hogy nyomogassa a gépet.

2014. máj. 27. 22:17
 18/26 anonim ***** válasza:
#17: Az utolsó mondatoddal tévedsz nagyot. A legtöbben azért nem fizetik meg a professzionális fotóst mert szerintük lehúzás mondjuk 150e Ft-ot kérni egy egész napos esküvő fotózásáért. Nem azért mondják ezt mert tudják mi van mögötte és 70e Ft-ból is ki lehetne hozni, csak a profi fotósok lehúzzák a népet, hanem azért mert van egy halom magát profiként beállító kókler aki 20-30ezer forintokért fotózik esküvőt, úgy, hogy ha tisztán csinálja ennek az összegnek a duplája lesz csak a költsége.
2014. máj. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:

Tapasztalatom alapján sokan vannak, akik nem tudnak vagy akarnak ennyit fizetni fotozasert. Akkor fejre is allhatsz vagy magyarazhatsz a vegtelensegig, hogy neked mennyi a koltseged.

Sok ember hiszi, hogy a fotos csak odamegy, kattogtat es elker erte egy csomo penzt, ami persze nem igy van, de ok ezt latjak. A mai magyar viszonyok kozott 150ezer egy fotozasert sokaknak rengeteg.

2014. máj. 28. 09:10
 20/26 anonim ***** válasza:
Ezt elfogadom, de kevesebből meg nem lehet tisztán és megfelelő szinten csinálni. Az nem mentség, hogy az embereknek nincs rá pénze, hát csinálom olcsóbban, nem adózva, feketén, alkalmatlan felszereléssel és tudással. A NAV-ot sem érdekli. Nyilván van aki nem engedhet meg magának, egy egész napos fotózást, de az nem is tart esküvőt, vagy két tanúsat tart, lagzi nélkül, esetleg egy szűk családi ebéddel, fotós, filmes, vőfély stb.... nélkül.
2014. máj. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!