Milyen objektívet vásároljak kitobjektív után?
Úgy érzem hogy már kiaknáztam a kitobjektívben lévő lehetőségeket így szeretnék tovább lépni
Milyen objektívet ajánlotok nagyjából 200ezer forintos határig? Nikon D3500-as vázra lenne
Természetesen új és használt objektívet is szívesen vásárolok
Főbbként hobbi célra városban, kirándulások során használnám akár portrézásra is de leginkább tanácsot várok hogyan, hova érdemes tovább lépni
Akkor vegyél egy kisebb-nagyobb telét.
Bár városban az fölöttébb haszontalan lesz, és kirándulások során is jól tud jönni a nagyobb látószög, szóval...
De akárhogy is nézzük, haladó fotósnak tartod magad, aki kinőtte a 18-55-öt. Jó lenne, ha egyedül is el tudnád dönteni, mekkora gyújtótávra van szükséged. Ha majd ezt kitaláltad, akkor már lehet az opciókat elemezni, de amíg azt sem tudod, zoom kell-e vagy fix, portré vagy tele vagy egy általános zoom, addig nehéz segíteni, mert kb. mindent felsorolhatunk.
Tudni kellene mit értesz kirandulások alatt. Mert aki rendesen, sokat megy az erdőben, hegyekben, annak általaban a nagy átfogású zoom az ideális, aztán a túra nehézségétől függően csak azt viszi, vagy egy kisebbet, ami lehet a kitobi, néha meg széleslátó zoomot, ha olyan is van. Akinél viszont a fotózás az elsődleges, és nem akar kompromisszumokat kötni, az inkabb teleobit vesz, és cserélget, ha kell.
Emellett vannak fix telék, zoom telék, vannak fényerős zoom telék is, amelyek a teljes zoom tartományon fix. legnagyobb rekeszt tudnak. Szintén az igényeidtől függ, melyik fekszik neked jobban.
Csak például ha sétálok a városban, fotózok legszívesebben még jobban rá közelítenék a témára amit a 18-55 nem enged meg
De valószínűleg egy tágabb fixre is előbb utóbb beruházok mert túrák során tényleg előny egy jó objektív
a 18-55-höz képest a 24-70-el a nagylátóból veszítesz 6 mm-t, ami elég komoly veszteség lehet. pláne cropos vázon, ahol még a 18 is viszonylag szűk, nemhogy a 24. a hosszabb végén nyersz 15 mm-t, viszont az meg nem biztos, hogy igazán sok. persze az átfogás valamivel jobb lesz, de nem biztos, hogy praktikusan jobban jársz vele.
szerintem tartsd meg a 18-55-öt és mellé vegyél egy 55-200 vagy hasonló teleobjektívet, ami kiegészíti a tartományt, így jobban kitapasztalhatod, mire is van szükséged. nem véletlenül szokták sok helyen ezzel a két objektívvel kitben árulni.
ha cserélni akarod, akkor akkor valami 18-105, 18-120 nagyobb átfogást lehet
érdemes nézni, de azok minőségben gyengébbek szoktak lenni a kit objektívnél - vagy ha minőségben nem rosszabbak, akkor költségesebbek.
fixben leginkább 50/1.8 vagy 85/1.8-at érdemes elsőre megvenni, ami már portréra is alkalmas lehet és segít kitapasztalni, hogy mennyire neked valók a fixek, mennyire tudsz vele együttélni - bár túrákra nem biztos, hogy ez az ideális gyújtótávolság, ott inkább 35 vagy 24 jöhet jól.
persze az a legfontosabb kérdés, hogy ki mit ért a túrák alatt, milyen képeket akar csinálni a túrák során. ehhez pl. elég jó támpontot adhat, hogy megnézed a már elkészült (pláne a kedvenc) képeidet és az EXIF adatok alapján megnézed, milyen zoom állásban készültek. akár meglepetések is érhetnek, hogy hiába érzed sokszor, hogy kevés a 18-55 mm zoomja, lehet, hogy a legtöbb/legjobb képedet mégis 35-40 mm körül csinálod vele, így akár az 55 fölötti tartomány teljesen felesleges is lehetne. ugyanakkor persze egyáltalán nem tudhatjuk, hogy ha volna 55 mm felett is gyújtótávolságod, akkor azt soha nem használnád, vagy mindig azzal fotóznál úgy is, hogy most esetleg még 55-ön se fotózol. amíg nincs kéznél, amikor használnád, legfeljebb csak spekulálni lehet.
minden esetre az a statisztika, hogy most milyen zoomm állásokban fotózol legtöbbet, sokat segíthet belőni, hogy mire volna leginkább szükséged.
ez a "kiaknáztam a kitobjektívben lévő lehetőségeket így szeretnék tovább lépni" duma azt sugallja, hogy fogalmad sincs, mit akarsz, csak már meguntad, amit eddig használtál. olyan érzetet kelt, hogy attól várod a több jó képet, hogy elköltesz még némi pénzt a felszerelésedre, miközben valójában semmit nem akarsz tenni a tudásod fejlesztéséért.
ha tudatosan fényképez valaki, akkor nem "kinövi" az eszközeit és nem "továbblépni" akar, de mások mondják meg, hogy merre kéne váltania. az aktív és tudatos használat során kiderül, hogy miben és miért nem felel meg az eszközöd és nem másoknak kell megmondania, hogy merre lépj tovább, hanem pontosan tudod az irányt, hiszen azért váltasz, mert tudod, mi nem felel meg, legfeljebb abban vársz segítséget, hogy az adott irányban levő dolgok közül melyiket érdemesebb választanod.
jelentheti ezt azt, hogy a legtöbb felhasználás során túl szűk, vagy tág a jelenlegi objektív, netán nem elég jó a rajzolata, túl lassú az AF, vagy túl hangos az AF motor, netán túll nagy, vagy nehéz és a tapasztalt problémákra keres megoldást. ha nem a valós problémát vizsgálva keresed a megoldást, akkor nem is arra fogsz megoldást találni, amire valójában szükséged lenne...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!