Üdv. Az alábbi típusú objektívhez kompatibilis e ez a 3 szűrő és megéri e az árukat? (Felmegy e rá, nem esik le, lehet állítani a gyújtótávolságot probléma nélkül. )
Gép: Canon EOS 4000D
Objektív: Alap 18-55-ös DC III-as kitobjektív
Szűrők: [link]
Megéri megvenni ezt kezdésként? Érdekel régóta a fotózás, és a DSLR világába egy pár hónapja léptem bele, tudom hogy vannak ennél drágább és jobb filterek, de amíg ez az objektívem van addig ezeket a filtereket használnám, megéri e, jó minőségűek?
Előre is köszönöm a segítséget.
hogy mi éri meg az relatív fogalom. pl. ha soha nem fogod használni őket, akkor nem éri meg. ha használni fogod és közben többet árt a fotóknak, mint használ, akkor sem éri meg. hogy mennyit ront a képminőségen és ez a minőségromlás számodra mennyire érezhető, azt viszont neked kell megítélned, mert te fogod első sorban látni a képeidet.
MINDEN üveg, ami a képalkotásban a szenzor/film elé kerül valamilyen mértékben ront a képminőségen, mert még egyel több réteg üveget jelent a fény útjában. minél jobb minőségű objektívet használsz, annál jobb minőségű képet rajzol az érzékelőre. minél jobb minőségű szűrőket használsz, annál kevésbé rontja le az objektív által rajzolt legjobb minőségű képet. minél rosszabb minőségű egyik, illetve másik tényező, annál több veszteség ér a minőségben. hogy ebből mennyit látsz is a képen, az már egy másik történet.
a minőségromlás egyik fele az üveg külső felületének tükröződésmentesítésén múlik. minél jobban tükröződik egy objektív, vagy szűrő külső felülete, annál több fény veszik el, tehát a fény és ezzel a képi információ egy része már eleve be sem jut az üvegbe. a másik fele pedig az, hogy az üvegen belül hogyan fogy és a fénytörések miatt romlik tovább ez a fénymennyiség. ha egy szűrő is van az objektív előtt, akkor ez a folyamat kétszer is lejátszódik. ha több szűrőt teszel egymás elé, akkor tovább növeled a plussz rétegek és minőség romlással járó fénytörések számát.
a Polaroid szerintem nagyjából a közép mezőnyben van, nem a világ legjobb szűrőit gyártja, de nem is a legrosszabbakat. nagyjából egyforma minőséget képvisel az objektíveddel, aminek szintén szubjektív érzékelés kérdése, hogy mennyire látod, vagy zavarnak a rajzolati hibái.
a szűrők kompatibilitását a szűrő menet jelzi. az objektív frontlencséje körül van egy felirat, hogy milyen átmérőjű a szűrőmenet, az ilyen méretű szűrők mind felmennek, nem esnek le (egészen addig, amíg az objektív eleje, vagy a szűrő el nem deformálódik valamitől, akkor előfordulhat probléma a szabványosan jól működő menetek egymásba illeszkedésével).
a gyújtótávolság állítást nem értem, hogyan gondolod. a szűrő pereme fizikailag sem a zoomot, sem a manuális élességállítást nem befolyásolja a szűrő, mivel ennek kezelőszervei hátrébb helyezkednek el az objektíven, mint a szűrő. ha használsz napellenzőt, az viszont akadályozhatja, nehezítheti a szűrők felhelyezését, illetve az állítható szűrőknél (pl. Circular Polar) a szűrő tekerését.
ha arra gondolsz, hogy a szűrő fénytani hatásai mennyire nehezítik a manuális, vagy atomata élesség állítást, az már egy összetettebb kérdés ha a szűrő ront a képminőségen, akkor a gép a beérkezett rosszabb minőségű kép alapján fog élességet állítani is, így akár az élesség állítást is befolyásolhatja egy rossz szűrő, de ez kevésbé jellemző.
bizonyos helyzetekben, különösen szemből jövő szórt fénynél előfordulhat, hogy a szűrő többet árt a képnek, mint használ. illetve azt is érdemes tudni, hogy a Circular Polar szűrők jellemzően 2 fényértéket levesznek, az ND8 meg ugye eleve arról szól, hogy 8 fényértékkel csökkenti az objektívbe jutó fény mennyiségét, hogy hosszabb záridőknél, vagy nagyobb fényerejű objektív használatánál ne égjen be a kép. szóval ezeknél a szűrőknél (főleg ha kevésbé fényerős objektíveket használsz) előfordulhat, hogy már annyira kevés fény megy át az objektíven, hogy az AF szenzor egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen tud vele boldogulni, sőt az is előfordulhat, hogy szabad szemmel sem látsz át rajta, mert csak egy több másod/perces expozíciónál rajzolódik ki kép. de ez nem a szűrők minőségétől függ, hanem a szűrők használatának természetes velejárója. ha felveszel egy napszemüveget, akkor sötétebben látod a világot, hiszen pont ezért veszed fel...
Köszönöm a válaszokat. A kompatibilitást úgy értettem, hogy van olyan szűrő ami csak fix objektívre megy fel, és van ami mind a kettőre is. Napellenzőt nem használok (most), de ha fogok akkor is csak úgy, ha meglesz a következő két objektívem amivel előrébb tudok jutni ebben a fotózás témában is.
Az ND8 pontosan a nappali hosszú expozíciók elkészítésében kell, ezért is ezt a szettet választottam, meg alapból is ezért veszek így egyben először.
Az AF nem lényeges, mert igazából 10-ből 10-szer Manuálisan állítom a fókuszt. Esetleg ha olyan helyen vagyok, ahova nagyon nehezen jutnék vissza akkor minden beállítást megpróbálok külön külön (AF, különböző értékek stb) állítok, hogy ha 10-ből 9 kép nem lett jó, akkor a 10. már megfelelő legyen. Volt már olyan amikor úgy mentem el fotózni hogy nem lett jó igazából egyik kép sem saját hibámból, nem töröltem meg a lencsét és így rossz minőségű lett minden kép, de nyilván az ember a saját hibájából tanul mindig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!