Vettem egy Yashica mat 124g fényképezőgépet, első filmes gépem, hogy kell használni?
itt van egy csomó infó
https://www.youtube.com/results?search_query=yashica+mat+124..
ha nem megy az angol, segítünk.
Elárulnátok mi a ferde fiszért vesztek ilyen masinát, ha annyit sem tudtok róluk melyik lukba kell nézni?! És még guglit is képtelenek vagytok használni?!
Bocs, költői kérdés, túl sok volt mostanában a filmes és polaroid kérdés. Itt a használati utasítás: [link]
Ő a film sebességét ASA-ban méri, ami szerencsédre megegyezik a modern ISO-val.
Ez egy középformátumú gép, 120-as film* (avagy rollfilm) megy bele. Ezt már csak specialisták árulják, szóval valószínűleg Budapest (Fotológus, F8, Café Analóg stb. Syrex nem, az szívat) vagy ugyanezektől rendelés.
Három baromi nagy különbség van 35mm-es film és a 120-as film között:
1. a mérete
2. nem perforált a széle
3. nem műanyag tubusban van, hanem papír van a hátán. Ez az egyetlen védelme a fény ellen, tehát amikor betöltöd a filmbe és amikor kiveszed a gépből szorosan fogod a kis kezeddel, hogy ne kapjon fényt.
Papírostól töltöd be a gépbe. A papíron van egy jelzés, hogy meddig kell betekerned. De ezt lehet látni videón is: https://www.youtube.com/watch?v=00460eRYA2U
Ez a gép 6x6-os negatívokat készít, amiből 12 kocka fér egy 120-as filmre. A gépen van számláló, ha működik is, tudni fogod, hogy hány kockánál jársz.
Így veszed ki a filmet: https://www.youtube.com/watch?v=kfsY1aB69sE Ennek a tekerését érzéssel csinálod, fogod érezni, amikor elengedte a filmet. Ahogy a videón is látszik, van a filmen ragasztószalag, lehúzod a hátulját, körbetekered, az megfogja.
Tárolás: rövid távon kutya baja sem lesz szobahőmérsékleten. Ha nagyobb tételben rendelsz filmet, amit nem használsz el hamarost, azt érdemes bevágni a hűtőbe. Néhány órával használat előtt kiveszed, hogy átvegye a szobahőmérsékletet. Leexpontált filmeket szintén hűtőben tárolsz, bár ezeket ildomos lenne minél hamarabb előhívatni.
Ha paragép vagy, létezik 120-as filmhez ugyanolyan műanyag (esetleg fém) tároló, mint a 35mm-es filmekhez, de ezt vadászni kell vagy rendelni.
Az előhívott negatívokhoz érdemes beszerezni pauszpapír negatív tartót. Száraz, hűvös és lehetőleg sötét helyen tárold, nagy hőmérséklet ingadozást nélkül.
A mérete miatt csak szaküzletekben hívják, szóval valószínűleg Budapest, bár egy fekete-fehér filmhívást nem nagy kaland otthoni körülmények között kivitelezni.
* technikailag belemegy a 220-as film is, ami dupla ilyen hosszú, viszont nincs rajta védőpapír, ami azt jelenti, hogy csak vaksötétben szabad a gépbe tölteni. Tehát nem praktikus, emiatt nem is igazán népszerű és nem fogsz találni boltban.
#2 Vagyok az kimaradt, hogy ha fent vagy Facebookon érdemes belépni filmes csoportokba. Már abból is sokat lehet tanulni, ha a többiek hozzászólásaid olvasod.
És még egy dolog: használat előtt ki kéne tesztelni, hogy a kamera fénymérője pontosan mér-e. Kadmium szulfitos, tehát tök jó esély van arra, hogy ne legyen döglött.
Mire használod majd? Egy rollfilmes gépnek elvileg szép nagy a felbontása. Amit egyedi hívással lehet elérni. Azaz, tudod, hogy az adott filmet kissé túl kell-e hívni, stb. Illetve eleve milyen karakterű hívóba rakod. Ezt szerintem hiába mondod bárkinek, aki filmhívást vállal. Így lehet, hogy az eredmény nem lesz jobb, mint egy meggondolt felvételezés egy 30 eFt-ért kapható 15 éves DSLR-el. Ami, ha megvettük 30 eFt-ért, akkor egy ideig nem jelent költséget a fényképezés folyamatában, beleértve a szkennelést, amit nem kell elvégezni.
Én már 1971-ben nem vettem volna olyan gépet, ami nem cserélhető objektíves, aminek van parallaxis-hibája, azért vettem egyaknás tükörreflexest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!