Lehet-e egy 20ezer expós DSLR gépnek az alábbi baja?
Defókuszáltnak érzem a képeket, olyan érzésem van, hogy hiába dolgozik látszólag jól az autofókusz, mintha a PC-n látott végeredményen nem lenne maximálisan éles a kép a várthoz képest. Érzékelő kétszer volt tisztíva, legutóbb három hónapja. Nem lágynak mondanám a képeket, hanem kifejezetten, minta egy-két millimétert tévedne a fókusz.
Három objektívvel is kipróbáltam, ugynazez az érzetem.
Létezhet ilyen probléma?
milyen váz?
a jobb vázakon lehet állítani a fúkuszt.
front focus, back focus néven találhatsz infót erről a hibáról.
úgy van ahogy látod, érzed: nem oda fúókuszál a gép ahova te akarod
valszeg ez már új korától megvan, csak most vetted észre.
talán egy gariztatást megérne.
Canon 70D
Szerintem régebben nem volt jellemző. És ha ott lenne a fókusz, ahol jelzi a keresőben, hogy hová teszi automatán, vagy ha csak a középső fókuszpontot használom, akkor mindig ott találná meg a legjobb élességet, akkor nem lenne baj.
De hiába a keresőben minden stimmel, a nagykép kicsit életlen a fontos helyen (tényleg kicsit).
1: Tedd a gépet állványra, állítsd időzítőre, manuális fókuszra kapcsold az objektívet, kézzel állíts élességet a kijelzőn teljesen belenagyítva. Így sem ott van ahova állítottad?
2: Raw-ban vagy jpg-ben fotózol, illetve mivel nézed a képet? Képnézegető gyakran csak a raw-ba ágyazott jpg előnézeti képet mutatja, ami messze nem olyan jó mint a valódi nagyméretű kép.
Hát, érdekes. Keresőn keresztül, állványról manuálisan állítva is rossznak tűnik. Viszont élőkép módban mintha hiábtlan lenne a manuális fókuszállítás.
RAW-ban fotózok, GIMP-el utómunkázok (néha Photomatix-szal), így vagy úgy, de ami rossznak néz ki, az rossz is marad az utómunka végén is.
az AUTOMATIKUS élesség állításnak semmi köze az expószámhoz, meg az érzékelő tisztaságához, de még a manuális élességállításhoz sem.
a #6-os válaszban azt írod "élőkép módban mintha hiábtlan lenne a MANUÁLIS fókuszállítás" ebben semmi meglepő nincs, hiszen te végzed manuálisan az objektívvel és nem a gép állít élességet. ebből annyit tudsz meg, hogy az objektív optikailag működőképes - amit legfeljebb akkor érdemes ellenőrizni, ha földhöz vágtad és félő, hogy az optikai rendszer mechaniukusan deformálódott.
a kérdésed alapján nálad az automatikus élességállítással van gond. mivel azt írod, hogy több (számunkra ismeretlen típusú és optikai tulajdonságú) objektívvel is fennáll ugyanez a probléma.
hogy ne csak érzet legyen, érdemes alaposan kitesztelni, mérhetővé tenni a problémát. például, ha egy asztalra leteszel egy vonalzót, X cm-hez egy gyufás dobozt és a voalzóval kis szöget bezárva fotózod a tárgyat, akkor a vonalzón lemérhető, hogy menyi az élesség eltérése. egyes géptípusoknál ez menüben korrigálható is, bár nem árt alaposabban megismerkedni a géppel és ezekkel a beállításokkal, mert ha eddig jó volt, csak te érzed rossznak, akkor alaposan el lehet szúrni. persze ha ott a lehetőség a menüben, akkor ha elrontod is van lehetőséged újra nekilátni és helyrehozni.
a másik lehetőség, hogy szervizre bízod, akik pénzért megcsinnálják neked ugyaezt - a legtöbb gépnél nincs is más lehetőséged, mert csak nemrég került be a gépek menüjébe ez a lehetőség, a régebbi gépeknél csak szerviz tudja megcsinálni.
a kérdésed alapján nem teljesen egyértelmű, ezért azt is meg kell említeni, hogy megfelelő ismeretek nélkül a nagy fényerejű objektívek kis mélységélessége is nagyon meg tudja tréfálni az embert. különösen a 2.8-1.2 közötti rekesztartományban (de akár még ennél szűkebb, vagyis nagyobb számmal jelölt rekeszeknél is) előfordulhat, hogy olyan kicsi a mélységélesség, hogy ha valakinek az orrára állítasz élességet, akkor a szeme és füle már nem éles. ha pedig mozog a fotóalany, vagy akár csak a gép a kezedben, az is könnyen előfordulhat, hogy te úgy érzékeled, hogy jó helyre élesítettél, de pont annyit mozdult a géphez képest a téma, hogy a kép elkészítésekor már nem ott van, mint amikor élességet állítottál. a nagyon kis mélységélességeknél ez nagyon könnyen elronthatja a képeket még akkor is, ha jó a géped és minden jól van rajta beállítva.
mivel nem írtál semmit az objektívekről, ha esetleg manual objektívekkel fényképezel, akkor meg ne is várd, hogy a gép jelezni fogja a keresőben, hogy hol éles a kép, mivel a manuális objektívek ilyen információt nem adnak át a gépnek.
af-os objektívekkel fotózom, ezek manuális módba állításával próbálkoztam a javaslat alapján
valóban nem vagyok profi, nem fogok tudni szakszerű leírást adni a jelenségről
az expószámot csak azért írtam, hogy érezhető legyen, ez nem egy fél éve vásárolt gép, hanem jó pár éves, és a kérdésem az volt, elő szokott-e jönni ilyen probléma a korral
egy 24mm-es f2.8 pancake objektívvel és egy 150-600-as nagytelével teszteltem legutóbb.. utóbbit főleg 150mm-en használtam, mert 600-on amúgy is lágy a kép.. ugyanaz a probléma
f2.8-on rengeteg képet szoktam csinálni az általad is említett kis mélységélesség probléma miatt, nem vagyok hülye ettől még túlzónak érzem, hogy csak elvétve kapom meg a várt élességet magán a témán
majd kísérletezem többet, aztán meglátom el kell-e vinnem szervbízbe
Canon 70D-nek ismert típushibája az AF.
Ennek az utolsó oldalát nyomtasd ki és a dokumentumban leírtaknak megfelelően teszteld rajta, hogy tényleg AF hibáról van-e szó:
Ha egyértelműen back vagy front fókuszos a váz (középső AF pontot használva, több objektívvel letesztelve), akkor szervizben be tudják kalibrálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!