Érzékeny eszközök hálózatra csatlakoztatása?
Egy audió rendszerről lenne szó. 3 hálózati eszköz: jelforrás (lemezjátszó), előerősítő/hangszínszabályzó, végfok.
Mindegyik otthoni "barkács", de jó minőségben. (Egyik ismerősöm építette a számomra még pár éve. Akkor meghallgattam sok gyári erősítőt üzletekben/ismerősöknél, és 1 millió alatt nem találtam jobb hangút.) Az a probléma, hogy most költöztünk egy másik lakásba és itt a szobában ahol elhelyeztem az eszközt csak 1 konnektor van és arra van elosztóval rácsatlakoztatva minden. Így kénytelen voltam oda bedugni mind a három eszközt. A hangminőség valami borzalmas. Először azt hittem, hogy megsérült szállítás közben valamelyik eszköz, de nem. Kipróbáltam hogy 2 másik szobából hoztam 1-1 hosszabbítóval áramot, így tulajdonképpen mindegyik eszköz külön konnektorba van csatlakoztatva. Ezzel nagyon sokat javult a helyzet, már közelít ahhoz mint amilyen a régi laskában volt. Ott úgy volt megcsinálva (ezt kérte is a rendszer építője), hogy közvetlen a villanyórától volt hozva egy közös (ha jól emlékszem 16 mm^2-es keresztmetszetű) réz kábel, pontosabban tömör réz-sín és arra volt rácsatlakoztatva 2-2 méter hosszú szintén réz-sínből készült vezetékekkel az eszközök. Ez a rendszer most jelenleg nem alakítható ki az új lakásban.
Szerintetek akkor hogyan tudnám úgy a hálózathoz csatlakoztatni őket, hogy a megfelelő hangminőséget érjem el? Meg egyáltalán mi a fizikai magyarázat a mögött, hogy a két bekötési mód között ekkora a különbség? Gondoltam arra, hogy vékony esetleg a falban a kábel és nagy feszültség esik rajta, de nem. Terheletlenül a konnektorban 233 Volt van, max. terhelésen meg 232V (gagyi digit multival mérve). Az erősítő egyébként 2x25 Wattos, de A osztályú, így vezérlés nélkül is felvesz vagy 2x50 Watt körüli teljesítményt a hálózatból, tehát az össz teljesítmény nem haladja meg a 200 Wattot, vagyis tényleg nem amiatt rossz a hangminőség mert nagyon leterhelné a szobába jövő ágat. (Ez egyébként a régi lakásában is így volt, ott is borzasztóan szólt 1 közös konnektorba csatlakoztatva.) Újrakábeleztetni csak emiatt nem szeretném a lakást (ez a szoba van a legmesszebb a villanyórától), más megoldást keresek a problémára. Valaki esetleg tud ilyet?
A "kicserélem a másfél méteres 220-as drótot és ég és föld a hangminőség" című agymosott szellemkergetés helyett van egzakt, józan magyarázat: más a szoba és más bútorzat.
Ha a hangdobozt arrébb rakom fél méterrel, már jól észlelhetően megváltozik a hangkép. (ezt most csak a további olvasók tájékoztatása miatt írtam le, mert aki a hangminőség elsőszámú felelősének a 220-as hálózatot tartja, az már olyan szinten szívta magába a hifi kereskedelm marketing aljasságait, hogy azon már semmilyen csodadoktor nem segít..)
Nem mozdítottam el a hangfalakat. A különbség pedig tényleg hallható, feleségem is hallotta az eltérést pedig őt egyáltalán nem érdekli az audiotechnika. (Mindhárom eszközön van sima 3 pólusú "PC" csatlakozó is, most azokat kell használnom. Felváltva hallgattam elosztóval és hosszabbítóval is, minden váltáskor teljes bizonyossággal lehetett hallani a különbséget.)
Egy alap, vacak IC-s pár 10 ezer Forintos erősítőre igaz is amit írtál. Először én is úgy kezdtem, hogy a régi Technics (SA-5270K) erősítőmet próbáltam meg tuningolgatni, jobb hangfalvezeték, jobb kondik, stb., de semmi lényeges javulást nem értem el. A jelenlegi rendszernél viszont már a kis eltérések is nagyon kijönnek.
De ha nem hiszel nekem: nézz bele egy tényleg komoly erősítőbe. A végső hangminőség talán 30-40%-a köszönhető csak a kapcsolástechnikának, többi a felhasznált anyagok/alkatrészek minőségén múlik. Azaz nem a 3 Forintos ellenállásokat pakolják bele, hanem 8-10 ezer Forintosokat, amik között csak laboratóriumi méréssel állapítható meg a különbség, mégis az emberi fül simán kihallja azt. A vezetékekre is igaz ugyanez. Nem véletlenül használnak például ezüst kábeleket sem (nekem speciel nem tetszik a vele elérhető hangzás, így sima tömör 2,5-es rézvezetéket használok a hangfalakhoz), holott egy pár belőle gyakran milliós összegekbe kerül.
Nem várom el senkitől hogy egyetértsen velem, elfogadom ha valaki kitart amellett hogy ő nem hallja meg a különbséget, ettől függetlenül szeretnék megoldást találni rá. (Valami olyasmi válaszra gondoltam, hogy pl. külső zavarszűrő működhet, vagy valami ilyesmi. De mivel a hálózati részéhez nem értek ezeknek a készülékeknek, nem tudom hogy mi okozza a problémát, így azt sem hogy mi a megoldás rá.)
Hat vezetekeld at a masik konnektorbol.
Mi ezzel a gond ?
De az sem tökéletes megoldás.
Meg hogy néz már ki két 20 méteres hosszabbító áthúzva a lakáson.
Kicsit szemét munka volt, hogy feljelentettél kérdező, de ennyi örömöd legyen!
Megjegyeztem, hogy nem találtál itt partnerre előttem sem, ja utánam sem?
Akkor meg? Igazam van, vagy igazam van?
Hülyeségeket írsz.
#5: Mint írtam, a két csatlakoztatási módot váltogatva minden váltáskor hallani a különbséget. Tehát nem a régi lakáshoz tudok csak viszonyítani.
#6: Akkor hol? Akkor miben van a hiba? Esetleg az elosztóban? Abból csak az az egy van, nem tudom másikkal kipróbálni.
#7: Bútorasztalos. De ez hogyan jön ide? Hobbi szinten foglalkozok az elektronikával, de csak az ilyen kis feszültségű dolgokkal, a hálózati 230-as rendszerhez nem értek.
#8: Kit jelentettem fel? Délelőtt fél 11 fele voltam itt az oldalon utoljára. Ha valaki kitöröltette a hozzászólásod az nem én voltam. (Ettől függetlenül érdekelne mit írtál, ha gondolod írd le üzenetben a mondanivalód.)
Csak ismételni tudom magam, nem próbálok senkit meggyőzni arról hogy higgye el hogy hallani a különbséget, és emiatt el is várom ennek a fordítottját is, ne próbáljátok meg nekem bemagyarázni hogy a trafó előtti rész nincs befolyásoló hatással a hangzásra (mert tudom hogy van, egy relatíve jó minőségű rendszernél biztosan).
Csupán ötleteket kértem, hátha valaki jobban ért ehhez itt, netán már végig ment ugyan ezen és van is rá konkrét megoldása...
Az is lehetett gond, hogy más fórumot tanácsoltam neked, ahol rokonlelkekkel jobban megtalálhatod a közös nevezőt. De az üzemeltetők talán nem méltányolták, hogy eltanácsoltalak innen.
Úgyhogy akkor nem tanácsollak el. De inkább tanácsot sem adok, elvi okból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!