Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Előfordulhat olyan, hogy...

Előfordulhat olyan, hogy minden látszólagos külső behatás (villámcsapás, stb) nélkül egy fali vezetékben amely a hálózatra van csatlakoztatva, hatalmas túlfeszültség lépjen föl, amely gépeket is tönkretehet?

Figyelt kérdés
Ha igen, hogyan? Illetve létezik olyan konnektor ami túlfeszültség esetén kilöki magából a vezetéket?

2017. szept. 18. 03:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
44%

Túlfeszültség-védő elosztók léteznek, szerezz be egyet.

Hogy ezek konkrétan mennyire védenek és "létezik -e jobb védelem", azt nem tudom, csak azt, hogy ezek az eszközök is párezer Ft-ról indulva jó drágák is tudnak lenni, nem tudom: "a drágább mennyivel jobb", olyan helyen kell venni, ahol lehet kérdezni és értenek hozzá, pl. villamossági boltokban.

2017. szept. 18. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Koplárovics Béci ***** válasza:
Egy nullavezeték-szakadás simán eredményezheti azt, hogy 400V kerül a 230V-os hálózatra. Jól tervezett eszközök ezt rövid ideig elviselik (néhány tized mp-néhány mp), de tartósan nem nagyon. Ez ellen képes megvédeni egy túlfeszültségvédő elosztó. Villám ellen kevesebb véd. Ez a 400V jelentős túlfeszültség (230V*gyök2 = kb400V), ez már tönkreteheti a legtöbb eszközt.
2017. szept. 18. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
(valaki úgyis szól, hogy gyök3)
2017. szept. 18. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Juszt sem
2017. szept. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A túlfeszvédős dolgok jellemzően 1000V környékén indulnak be (mármint amik a 230-at védik), vagyis "két fázis van a konnektorban" ellen nem védenek.
2017. szept. 18. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Szirty ***** válasza:

Túlfeszültséget okozhat másik készülék is.


"létezik olyan konnektor ami túlfeszültség esetén kilöki magából a vezetéket?"


Sok értelme nem lenne :)

A túlfeszültség teljesen váratlanul jön és jellemzően rendkívül gyors lefolyású. Néhány ezredmásodperc is lehet.

Ennek az időnek a töredéke alatt kellene "kilökni" a vezetéket, ami fizikai képtelenség úgy hogy a házat közben ne robbantsd fel vele.

2017. szept. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
1-nek: a túlfesz.védelem egy szakma. És egy túlfesz.védett elosztó önmagában semmit nem ér (leszámítva a gyártót, és a forgalmazót mert jó áron el tudja adni). Ezt végig meg kell tervezni, és akkor ér valamit.
2017. szept. 19. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A tulfeszultseg tobb okbol is fellephet:

A transzformator az "utcan" nem szimetrikusan van terhelve ilyenkor a csillagkapcsolas miatt megfut a feszultseg a terheletlen fazisokon. A masik ami szokott lenni ha a KOF vezetek raesik a KIF vezetekre(vagy akarmilyen modon kapcsolatba kerulnek akar egy hibas Transzformator miatt). Aztan lehet Napkitores is(ami volt egy nagyobb nem is olyan regen), egyebb legkori kepzodmenyek(igen a felhok is kepesek kegyetlenul feltoltodni, es lathato villamlas nelkul zavarokat okozni).


Vedekezni ellene tobb modon lehet es kell. A villamos energia szolgaltato halozatan 270V kornyekere meretezett tulfeszultseg levezetok vannak beepitve a KIF elosztoszekrenyekben(amikor 2002 ben gyartotta a KVGY akkor mar ugy jott ki a gyarbol).

Az otthonodban nagyon fontos a fuggetlen foldelo szonda alkalmazasa, vagy ha nem csaladi hazban vagy akkor a merohelyen ennek meg kell lennie. Mar a merohelyen lehet kervenyezni a tulfeszultseg elleni vedelmet. A kovetkezo allomas a megszakitoszekreny a lakasodban(hazadban). Abba beszerelheto a fazis es a

fold(nullazot foldelovezetek) koze egy tulfeszultseg levezeto. En a fokapcsolo utan szoktam ajanlani, hiszen ha azthuz az Extrem mennyisegu aramot general ami lelovi a fokapcsolot is ami ugye ismet noveli az ivellenallast igy hamarabb kioltja az ivet es ezzel a tulfeszultseg is hamarabb megszunik.


Innen jon a finomkodas, vannak varisztorok amik akar 1-2 voltos tulfeszultseget is kepesek kezelni, de ezt az elozoekben leirt vedelmekkel kozosen tanacsos hasznalni.


Remelem segitett egy kicsit

2017. szept. 20. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Szirty ***** válasza:

"És egy túlfesz.védett elosztó önmagában semmit nem ér"


Ez ebben a formában nem igaz.

Nem kell végletekben gondolkozni. A túlfesz védelemmel ellátott elosztó többet ér mint ha nem lenne.

Ugyanakkor egy ilyen nem véd meg mindenképpen a túlfesz okozta károktól. (A nagy energiájú túlfeszültségtől egyértelműen nem véd meg).

...és igen a hatásos túlfesz védelem több lépcsős és tervezni kell.

2017. szept. 20. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönet a válaszokért, nagyon sokat segítettetek!
2017. szept. 21. 00:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!