A 10w led elem működtetéséhez 12 volt kell és 0,9 amper ez azt jelenti hogy rá kapcsolok négy góliát elemet és azzal vidáman világít két órát is akár?
Hogy mi van... ? :)
Nem. Led panel működtetéséhez 0,9 amperre stabilizált tápegység kell. Nem a feszültsége stabil, hanem a kimenő árama. A feszültség értéke függ a ledek számától, a vezeték hosszától, a ledek hőmérsékletétől.
A 4 db góliát elem összesen 6 volt, azzal még nem működne.
Itt nagyon sok dolog nem tiszta.
Milyen elemlámpából vetted ki azt a ledet, aminek 12 V-ot kellett kapnia, mert az áramköre arról tudta beállítani a lednek a működési adatait?
Vagy a LED-re közvetlenül akarod rákötni, mert akkor azonnal tönkre megy a led, viszont előtte egy nagyot villan és elolvad az arany bekötő huzal benne.
A LEDre közvetlenül a típusától függően 2-3 Volt körüli feszültségnek kell jutni, de nem az számít elsősorban, hanem az átfolyó áram. A led típusától fűgg, hogy mekkora áram mehet át rajta anélkül, hogy károsítani.
A led nyitófeszültségéhez képest már néhány tized Voltos emelkedés is jelentős túláramot okozhat, ezért nem a feszültséget szokták megadni, legfeljebb csak tájákoztató adatként, hanem az átfolyó áramot.
Szóval egyszerű, ha valaki tudja mit hogy kell csinálni, de mégis nagyon könnyen tönkre lehet tenni a ledet. Akár egy pillanat alatt is.
Az izzónál ez tényleg így van az üzem feszültségén.
A LED-nél viszont nem.
A LED egy nem lineáris áramfelvételű félvezető fényforrás. 2.5 V-on szinte mikroAmperek folynak egy fehér leden.
3 Volt körül már átfolyik párszáz milliAmper.
3.3 Voltnál viszont 3 Amper megy át.
Ennél nagyobb feszültséget nem is szabad egy ledre közvetlenül rákötni, mert ha pl rá akarnál kötni 4 Voltot, akkor már olyan áram futna át egy pillnat alatt, amitől a led bekötő huzalja belül a kristálynál megolvad és elszakad.
A 12 Voltot meg csak speciális áramkörön kersztül lehet rákötni. Ha van ilyen áramkör a led előtt, akkor az biztosíthatja akár szélesebb tápfeszültség határok között is a megfelelő működését.
Pl egy 10 Wattos ledhez egy ilyen áramkör kiválóan használható:
Ezzel 3 és 8 Volt között jól működik.
Itt egy LED, amihez használható az áramkör:
Persze ahhoz egy alu bordára kell rögzíteni és a led alja és az alu között jó hővezetést biztosító úgynevezett hővezető pasztát kell használni, hogy ne vékony levegő réteg töltse ki azt a részt, hanem minél jobb legyen a hő átadó felület.
Viszont ha közvetlenül 3.2- 3.3 V-nál nagyobb feszültséget kötnél rá, akkor tönkre megy. Tized Voltok is hatalmas áram növekedést okoznak nála, azért nem a feszültséget adják meg, mert annyira pontosan csak az átfolyó áramot lehet érzékelni áramkörrel, ami azonnal beavatkozik akár ha csak század Voltnyival is emelkedni akarna a feszültség, ami egy ilyen nem lineáris áramköri alkatrésznál mint a LED, komoly gondot, akár tönkremenetelt is okozhatna.
Egyébként 13.2 Voltot 4 db sorosan kötött fehér ledre szinte majdnem rá is lehetne kötni, de ha az a feszültség már 13.5 netán 14 Volt az a ledek halálát okozhatja. Így egy fehér ledre csak a negyde feszültség kerül, aminek a kicsi ingadozását egy ellenállással is meg lehetne fogni áramban, bizonyos tápfeszültség határok között. Persze azt ki kelm számolni, hogy kb hány Volttal kaphat magasabb feszültséget és az ellenállást ahhoz kell kalkulálni.
Szóval ez nem úgy működik, mint egy lineáris ellenálás, hanem mint egy speciális karakterisztikájú dióda, ami a nyitó feszültséget elérve kezd el vezetni, de ott már néhány tized Voltos növekedésen múlik, mikor szalad meg az átfolyó áram mikor vált át rohamosan növekvő Amperekre.
Itt megtalálod egy 10 Wattos lednek a feszültség/áram jelleg görbéjét, amin pontosan követhető, mekkora feszültséghez milyen átfolyó áram tartozik (az 5.lapon).
Ha ismered a dióda elvi működését és a feszültség növekedéssel arányosan átfolyó áramát, akkor már mindent tudsza LED-ről, mert ahhoz hasonlít a led is, mert az is dióda.
Szerintem most jössz rá, hogy van itt még tanulni való, de soha nem késő elkezdeni.
Viszont van még egy megjegyzésem hozzá.
Az a led aminek az adatlapját megkaptad, egy 10 Wattos, nagy teljesítményű LED dióda.
A tiéd ennél jóval kevesebbet visel el. Viszont azt már neked kell tudni, hogy milyen ledről van szó, amit áramkörvbe szeretnél kapcsolni.
Nagyon kell vele vigyázni, mert egy pillanat alatt könnyedén tönkre mehet, ha nem a saját hozzá tartozó adatlapján szükséges adatokkal próbálod meg működésre bírni.
Tudd meg a pontos típusát és minden más adatot meg lehet hozzá még tudni a gyári specifikációból (adatlapból).
Igazad van, de nem hiszem hogy átmegy a tartalma.
Kérdező: a ledeket áramstabilizáltan kell hajtani. Nincs olyan hogy az áramforrás és a ledpanel között csak két vezeték van. Ezt felejtsd el.
majd lassan átmegy :)
miért ne lehetne összekötni három olcsó 9 voltos elemet sorosan, és azzal máködtetni a következő ledet:
Jó minőségű távol-keleti COB POWER LED
- Fényáram: 1000-1200 lm
- Szín: Meleg fehér (3000K-3200K)
- Üzemi áram: 350mA
- LED csipek száma: 50db 0,2W -os
- Nyitó feszültség: 29-31V tipikusan 29,5V (350mA-es áramnál)
- Hatékonyság: 103lm / W (350mA-es áramnál)
- Sugárzási szög: 165°
- Méret: 25mm * 23mm * 2mm
A három 9 voltos elem 27 voltos, és kb 350 miliamperesek.
Rendben, kösd rá. Jó lesz.
Bizonyos alapfokú tudásszint, és tudás-befogadó készség (és szakmai alázat) szükséges ahhoz, hogy valaki be tudja látni, egy adott témáról mi az amit nem tud.
Te semmit nem tudsz róla, ezért hiszed azt, hogy nálad többet nem is lehet tudni.
köszönöm a válaszokat, azt hiszem semmit sem tudok a ledekről csak annyit hogy anem szabad több ampert rá engedni mint amenyit ír. Azt nem egészen értem hogy mi aza nyitó feszültség, meg áramgenerátor, de elhet hogy erre akkor van szükség ha valaki komolyan akar foglalkozni vele. Az én pillanatnyi célom az hogy legyen egy kb. 1000 lumenes fényforrásom, és az ne egy zseblámpa legyen, hanem egy lap amit be birok szerelni a diavetítőm kiégett lámpája helyébe.
Tehát az utolsó variáció működhet? legfeljebb egy picit gyengébben világít? Kb. 400 forintért lehet venni a piacon 10 wattos kis led lapkát ami 9-12 volton működik, 900 amperen, ehhez kellene valami tűpforrás, és az a baj hogy a mi 12 vattos az több ampert ad, vayg sokkal kevesebbet. Pl. halogén elektronikus trafó szóba se jöhet mert az legalább két ampert ad le 12 volton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!