A 12 Voltos elem hány mA leadására képes?
Azért kellene 12 vagy több Volt nekem, mivel egyszerre nem biztos, hogy csak 1 LED-et akarok majd megnézni, hanem mondjuk 5-öt, és ha fehérek akkor az már kapásból 15 Volt. 5-höz már 1 elem sem elég. Úgy lenne a jó, ha 2-t sorba kötnék és 2 ilyen sor lenne, vagyis 4 elem.
Egyébként potisra csinálom meg, meg rakok bele egy feszültség és egy áramerősség mérőt is, hogy tudjam hány volton hány mA-t vesz fel a LED.
Ehhez már célszerűbb csinálni egy kisebb tápot. Nem lenne túl gazdaságos elemről üzemelni.
Én azt hittem ilyet akarsz.
Most akkor tulajdonképpen mit akarsz? Szerintem te sem tudod. Egyszerre akarsz megnézni akár 5 ledet, de a feszültségre és áramra is kíváncsi vagy. Honnan fogod tudni 5 sorbakötött led esetén, hogy melyiknek pontosan mennyi a nyitófeszültsége?
Szerintem ülj le, gondold újra hogy tulajdonképpen mit is akarsz építeni, mit tudjon, aztán kezdd el tervezni.
Amúgy szerintem ha már ennyire bonyolítani akarod, a legcélszerűbb lenne építeni egy kapcsolóüzemű áramgenerátort (step-up üzemmódban), amit egy darab ceruzaelem vagy akku táplálna, kapcsolóval állítható fix és pontos áramértékekkel, vagy több kimenettel minden kimeneten egy adott áramértékkel: 5mA, 10mA, 20mA, 50mA, 100mA, feljebb nem érdemes menni.
És ha épp a hajszálpontos feszülétség érdekel, akkor rámérsz egy multiméterrel, hogy épp mennyi a leden eső feszültség.
Utolsó: tudom mit akarok építeni, és mint te is írtad egy áramgenerátor az alapja. Nem lesz rajta sok kivezetés, csak 1, azt pedig egy potenciométerrel lehet majd szabályozni. Ha meg 5 LED-et akarok kipróbálni rajta, akkor úgy sem az számít, hogy mekkora a nyitófeszültsége, az majd csak 1 LED-nél lesz fontos. Amúgy annyira nem fontos, hogy 5 LED-el is világítson, csak ha már építek egyet, akkor nem lenne hátrány ha tudnák róla 5 sorba kötött LED-et is kipróbálni.
A kapcsolási rajzot már rég megcsináltam, és hogy még bonyolultabb legyen, raktam bele egy váltókapcsolót is, ha a LED fordítva van lenne bedugva, akkor ne kelljen megfordítani, hanem csak átbillenteni a kapcsolót. Az analóg műszerek miatt kicsit máshogy kellett ezt a részt tervezni, mert ha csak simán megváltoztatom az áram irányát, akkor a műszerek negatívba fognak killengeni, és nem lehet róluk leolvasni semmit...
Koncepciótlan, már bocs.
Ebből kiszállok, ragaszkodsz a sajéát elképzelésedhez, és nem vagy hajlandó elfogadni, hogy lehet ésszerűbben is.
Ugye nem gondoltad komolyan, hogy egy deprez műszerrel lehet majd pontosan detektálni a ledek néha csak tíz millivoltokkal eltérő nyitófeszültségét 4-5 volt körüli végkitérés esetén. A Deprez-műszer csak annyit fog jelezni, hogy van feszültség, és valahol 3,5V környékén van, De hogy az 3,57 vagy 3,42, azt már meg nem mondod.
A polaritásváltót is valószínűleg rossz helyre "tervezted" be az áramkörbe, azt írtad, negatívba térne ki a feszültségmérő műszer. Miért nem lehetett a feszültség és árammérés után polaritást váltani, közvetlenül a csatlakozók előtt? Akkor a műszereken nem változna a feszültség és az áram polaritása.
Azt sem látom be, hogy miért egyszerűbb átkapcsolni egy kapcsolót, mint egy ledet kihúzni a foglalatból,és bedugni ellentétes polaritással, de te biztos jobban tudod.
"Az analóg műszerek miatt kicsit máshogy kellett ezt a részt tervezni, mert ha csak simán megváltoztatom az áram irányát, akkor a műszerek negatívba fognak killengeni, és nem lehet róluk leolvasni semmit..."
hH figyelmesen elolvasod rájössz, hogy mit akartam írni: megoldottam a problémát, csak az első ötletem az volt, hogy a polaritás váltás után rakom be a műszereket, de az úgy nem lett volna jó, és ezért eléje rakom be, mint ahogy te is írtad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!