Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » "Ellenállások és kapacitások...

"Ellenállások és kapacitások bizonyos megszorítások mellett tranzisztorokkal helyettesíthetőek. " Eza gyakorlatban mégis hogy néz ki?

Figyelt kérdés

Az integrált áramkörök wikipédiás szócikkében olvasni ezt az idézett mondatot : [link]

"Ellenállások és kapacitások bizonyos megszorítások mellett tranzisztorokkal helyettesíthetőek."


Erre én nem gondoltam volna. És itt egyből felvetődött bennem a kérdés, hogy vajon hogy lehetséges ellenállást és kapacitást tranzisztorral helyettesíteni. Engem már ezek után tényleg érdekelne!


Valaki erre valami átfogóbb elméleti megokolást/magyarázatot, vagy esetleg szemléltető kapcsolást nem tud?



Amúgy meg ha a tranzisztor az (egyik) legbonyolultabb elektrotechnikai komponens, annyira, hogy csak laboratóriumokban tudják őket előállítani, akkor miért ez úgymond a legalapvetőbbnek tekintett alkatrész? ; Ill. miért törekednek arra, hogy a passzív alkatrészek helyett is aránylag több tranzisztorból állítsanak össze egy áramkört? Miért nem inkább pont fordítva, hogy amit csak lehet, az egyszerűbb passzív elemekből rakjanak össze? (Azt persze nem firtatom, hogy CSAK passzív elemekből, 0 félvezetőből nem sok mindent lehet megépíteni)



2014. ápr. 5. 00:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Képzettséged? Ismereteid?
2014. ápr. 5. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Kötözködésed lényege? Válaszadás helyetti kérdeződködésed REÁLIS indokai?

[link]

Taktikád?


Amúgy azért hogy én legalább szikrányi jó példát mutassak neked, megválaszolva a Te kérdéseidet: Papíralapú képzettségem nincs, Programtervező Informatikus BSC-s hallgató vagyok - itt, hogy egy pár "előremutató" kérdésed megelőzzem, a max. amit tanultunk a logikai kapuk és hálózatokból az árnyékolt kábelek -- tömény programozáson és matekon kívül persze; Az elektrotechnika a >>Hírek<< és szócikkek szintjén érdekelnek, ill. legfeljebb annyira, hogyha látok egy sci-fi-t, kiderítsem, hogy mi a valóság, vagy hogy mi LEHET majd egyszer a valóság.


Ismeretem meg programtervezős hallgatóként pont annyi van, hogyha nem lettél volna oly fukar, zsugori és rosszindulatúskodó a tudásoddal, mint amilyen irányba halad lassan az egész emberiség mentalitása, akkor pont megértettem VOLNA annyit a válaszból, amennyi szükséges számomra.


Köszöntem.

2014. ápr. 5. 06:34
 3/14 A kérdező kommentje:

Vagy ha már esetleg az én kérdésem úgy megtetszett, alattam van egy bizonyára neked tetsző kérdés : http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__2..


Itt szerintem pont kiélhetnéd magad! ;)


:D

2014. ápr. 5. 06:37
 4/14 A kérdező kommentje:
Na, bocs, a másodiknál tényleg egy hatalmas BAROM VOLATM, NEM AZT AKARTAM LINKELNI, HANEM EZT : http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__2..
2014. ápr. 5. 06:39
 5/14 anonim ***** válasza:

A nagyobb eredményesség érdekében be akarta határolni, kinek válaszol, nem volt benne semmi rosszindulat. (eddig...)

Én is akartam írni példákat, de elment a kedvem.

2014. ápr. 5. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Ha tisztában vagy vele, hogy működik a tranzisztor, akkor a kérdésedre is tudod a választ...
2014. ápr. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Definíció szerint a tranzisztor egy áramvezérelt áramgenerátor, és mivel az elektromos ellenállás az anyagnak azon tulajdonsága, hogy a töltések rendezett áramlását, tehát az elektromos áramot gátolni igyekszik - a töltések beleütköznek a kristályos szerkezetű anyag atomtörzseibe - ezért azt is mondhatnánk, hogy az ellenállás egyfajta áramkorlát.


Ha van egy diódád, pl. LED, akkor meg kell akadályoznod, hogy a LED túláramot kapjon, mivel a félvezetők vezetőképessége hő hatására megnő, és a vezetőképesség javulása miatt több áramot enged át, minek hatására jobban melegszik és így tovább....


Ezért szokás elé egy ellenállást tenni, ami "beállítja" a dióda áramát egy optimális szintre, és a felesleges energiát elfűti ( disszipáció ).


A tranzisztor egy olyan trióda, ( háromlábú eszköz ) aminek a működése a vízcsap analógiával érthető meg legjobban. Egyik lábon befolyik az áram ( collector ), a másik lábor kifolyik az áram ( emitter ) és a harmadik lábbal szabályozod, mekkora áram folyjon át ( bázis ).


Nos, mivel mindkettővel az áram folyását tudod szabályozni, ezért objektíven tekintve a tranzisztor tekinthető egyfajta ellenállásnak.


Jellemzően négy FET tranzisztorból épített Wheatstone-híddal szabályozzák a motorok fordulatszámát, de ezer példát tudnék mondani, ahol a tranzisztort a potenciométerhez ( változtatható nagyságú ellenállás ) használják fel.


Azért alapvető alkatrész a tranzisztor, mert az általad is tanult digitális technika, a tranzisztorokon alapszik.

Mondok egy egyszerű példát: Gondolom rémlik az "ÉS" kapu. Ha egy tranzisztor emitterét egy másik tranyó collectorára kötöd, akkor a két tranzisztor bázis bemenete egy "ÉS" kapu bemenetei. Ezt nevezik tranzisztor-tranzisztor logikának ( TTL ). Gyakorlatilag két vízcsapot kötöttél sorban, és csak akkor folyik víz a kimeneten, ha mindkettő megvan nyitva, tehát és kapcsolat. Párhuzamosan kötve VAGY kapcsolatot eredményez.. és így tovább.


A tranzisztor felépítéséből adódóan, mivel három rétegből áll pnp vagy npn ( negatív / pozitív ), a középső réteg alkalmas töltések tárolására, így kapacitása van. Kondenzátorként is tekinthetünk rá, ugyanakkor nagyon kicsi kapacitása van, de egy GHz-es frekvenciájú eszköznél ez is meglátszik!


Az a baj, hogy a kérésed összetettsége indokolná a több órás magyarázatot, de már nincs kedvem mindent leírni. :D

2014. ápr. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló : A teljességnél is jobban megválaszoltad - számomra - ezt a kérdést (mármint amit tudni szerettem volna)!

Nagyon köszönöm!


Kár, hogy csak egy pont adható... ;)

2014. ápr. 9. 22:23
 9/14 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen. Ha van még kérdésed, dobj üzit privátban!
2014. ápr. 27. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Adhatsz még egy pontot, egy facebook like-al, ha gondolod :)


e-tutorial.hu

2014. máj. 4. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!