Miért rebeg a LED szalag fénye?
Mai nap folyamán szobafestéskor bekötöttük a LED szalagot.
Nos az érdekelne miért rebeg a fény? Nagyon irritálja a szemet.
Előbb megírtam a választ de valahre váletlenül rákattintottam és eltünt még küldés előtt, de egye kánya, írom mégegyszer.
-
A led paramétereit a gyári adatlap alapján szabad csak elfogadni, mert nem minden kereskedelmi felirat hiteles.
Amit küldtél linket, ahhoz hasonlót én is vettem de előtte mondtam, hogy elviszem kipróbálni és ha nem leszek megelégedve lvele, akkor egy órán belül vissza hozom. Fél óra múlva már visza is kaptam az árát.
Ez a lehető legrosszabb volt, amit a linkelthez hasonlót próbáltam. Remegett a fénye de nem is a szabályos 50 Hz szerint, hanem bizonytalanul villódzott, szinte "rebegett", ahogy itt olvastuk. Azért ez lehet rá a legjobb kifejezés, mert nagyon zavaróan és szabálytalanul vibrált a fénye. Ezen kívűl a szín vissza adása is a régi első kategóriás ledekre hajazott.
Sajnos még nagyon sok régi elfekvő készletekben tárolt ledes fényforrást lehet kapni, amit valamikor még jó régen legyártottak de nem tudták eldni és mostanra már annyira korszerűtlennek számít, hogy csak olyan fogadja el vásárláskor, aki nem tudja mit várhat el tőle.
Volt nekem már mindenféle ledem a led evolúció fejlődési szakaszaiból, amiker kipróbáltam. Eleinte ezek nem nagyon világítottak, inkább csak fűtöttek és tényleg lilásak és gyengék voltak. Valószínüleg ilyent sikerült venned neked is, amiről általános átfogó véleményt alkottál a ledes világításról.
Ma már nem olyan egy led. Azok talán 30-40 lumennel világítottak Wattonként de a maiak között már 120-160 lumen fényáram sem meglepő. Igaz ez a hidegegg árnyalatra jellemző hatásfok. Viszont a tényleg jó szín vissza adású ledek ma sem sokkal nagyobb hatásúak a 60-80 lumen/Wattnál, ami a régi izzók 15 lumen/Watt hatásfokát már akkor is jelentősen túlszárnyalja.
A fénycsöves lámpák gyakorlatban megszokott 1-5 éves élettartamát meg jelentősen túllépi.
Fénycsöves csavart formájú Philips turbó fénycsőből már ment tönkre nálam 8 db is. Az első évben legalább kettő, aztán a következőben is több darab tönkre ment és az ötödik évre még egyetlen darab működött a nyolcból.
A ledesekkből még nem ment tönkre egyetlen darab sem. Igaz, ennek jóval egyszerűbb az elektronika.
A philipsnek jó volt a szín vissza adása de az élettartam, vagyis a megbízhatóság már igen csak bizonytalan volt.
Egyébként még vagy 6 évvel ezelőtt építettem bringa lámpát 10Wattos ledekből. Azóta is jól működnek a ledek, pedig már mentek elég sokat. leginkább éjszaka v. éjszakába nyúlóan mentem vele, hogy próbáljam mit tutdnak a ledek.
Van benne három db 10 Wattos led és kb annyit világít, met egy autó lámpája. Igaz, hideg fényű ledeket használtam.
Itt lesz egy videó erről.
Egy ház fala előtt a sötétben elvonul három bringás hagyományos világítással a fal előtt, majd felkapcsolom sorban a három ledet kicsi majd nagy fényerőre. Olyan mint egy széles vásznú mozi fénye. :)
https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4
Itt egy másik is, az össze hasonlítás kedvéért:
https://www.youtube.com/watch?v=8ZbbzxnsEHg
Ezek hideg fényű ledek, de lehet látni, hogy bőven van fénye!
A szobában meleg fényűt érdemes használni. Ott a fényerő kb 60% körülitre is csökkenhet. Attól függ mennyire meleg árnyalatot választunk. A led adatlapokon lehet látni leginkább, hogy mekkora széles választék van színhőmérséklet szempontjából és ott pontosan le lehet olvasni a hatásfokbeli különbségeket is.
A kész gyártmányoknál el már kicsit problémásabb, mert ott legfeljebb annyi áll, hogy hideg v. meleg árnyalatú.
-
A ledes és CCFL megvilágítású monitoroknál a cikből is lehet látnmi, hogy melyik módszer a stabilabb, de ha ezt azzal akarjuk menteni, hogy pár év után úgyis cserélni kell a monitort, az nem jó magyatrázat, mert ha nem CCFl a világítása hanem ledes, akkor nem kéne cserélni.
Szóval ez csak megmagyarázom, hogy miért kaptam egyest.
Szóval ez kb ennyit ér.
-
"Amúgy meg van a sarokban egy 8W os éjjeli fénycsövem ami 15 éve világít"
Ritkán előfordulhat ilyen is, de nem ez a gyakorlat.
Volt már nekem olyan tv-m is, amit még régen láttam valakinek a nagymamájánál és átmeneti fél évre megkaptam, (akkor vesztettem el a munkahelyem és pakkor pill nem volt pénzem és megkaptam) amíg nem vettem másikat. Még hihetetlenül, egészen jól működött.
Ezek a hosszú életű elektroncsöves dolgok már ritkaság és csoda számba mennek. Viszont csöves gázkisülésű és izzószálas fényforrást inkább el kell kerülni ha lehet, mert úgyis gyorsan tönkre megy, legalábbis kiszámíthatatlan az élettartama.
Érdekes, hogy ledes lámpa még nem ment tönkre nálam, pedig ennyi dő alatt a féncsőből korábban már legalább kettő elszállt!
-
Ami még érdekes, hopgy amióta energia takarékosan gondolkozom és kicseréltem a fényforrások jelentős részét ledesre (csak a wc-ben maradt egy 40-es és a fürdőszobában egy 60-as izzó az egyes foglalatokat nem zereltem át valami többesre, mert ott 'úgyis rövid ideig használjuk' felkiáltádssal még megmaradt). Egyébként máshol mindenhol ledek vannak. A régebbi villanyszámlám 2009 környékén 14-16ezer forint volt és most 4500,-Ftot fizetek havonta. Igaz, ebbe bele számít az állami 20-25%-os rezsi ár csökkentés is.
Van egy növényházam az egyik ablakon és ott télen éjjel-nappal folyamatosan működik egy kb 15 Watt körüli ledes világításom. Azzal együtt 4500,-ft a villanyszámlám.
Az is hozzá tartozik, hogy közben kicseréltem a hűtőt is a régiről egy A+ osra.
Több minden jó dolog össze jött mostanában, így lett a áram fogyasztásom ára kb harmada-negyede a korábbinak.
Ja ami még kimaradt, a korábbi fénycsöves próbálkozásaimból levontam azt a tanulságot, hogy fénycsöves fényforrással a megbízhatatlansága miatt és a gyakorlatban elég rövidnek bizonyult élettartama miatt nem fogok többet próbálkozni.
Az már elérte azt amit tudhat egy ilyen és nem bizonyult megbízhatónak élettartam szempontjából.
Legfeljebb ha valamit még kipróbálok, akkor ahhoz esetleg veszek még egy darabot de csak elrettentő példaként, hogy meg tudjam majd mutatni a spektrum képét elrettentésül, ha valaki netán megint dícsérni merné megint. ;))
Jut eszembe, lehet, hogy még van is egyik rég nem használt éjjeli lámpában ilyen fénycső. Az talán még működik is, mert állástól nem szokott tönkre menni.
...közben megnéztem de nem világít már. Nem tudom mi lett vele, de a fénycsöves lámpáktól ezt szoktam meg korábban is. :(
Szóval ilyeneket nem veszek soha használatra, azt már tudom!
Inkább a hosszabb élettartamú új generációs ledeket érdemes használni.
Nem a régieket, amit elfekvő készletből árulnak ki olcsón, mert az tényleg semmit nem ér.
Viszont aminek "jó a minősége olcsón", azt ki kell fogni. Legfeljebb elmondom hol vettem ha valaki kérdezi.
Szívesen megírom ahol én bevásároltam ilyenből, (pontosan melyik kereskedőnél a józsefvárosi piacon) azt amelyik nagyon bevált.
Engem már ismert és messziről köszön a boltos mert többször mentem vissza még venni nála.
Nekem nem villogott csak gyenge szr volt a fénye.
Ma már én se számítok 8 évig működő csavaros égőre örülök ha 3 évig eljut ezért sem veszek belőle legdrágábbat mert hogy az jobb ,nyílván a 300ft os nonam nél jobb de a tervezett elavulás miatt 3év és ki fog égni. De a monitornál 10 év múlva se lesz semmi mert 10% on használom így is vakító fényes ,10 év múlva meg a mai pc technológia úgyis elavult lesz és csere, addigra vlszinüleg elérhető áron lesznek az superamoled kijelzők és akkor pápá led háttér+lcd ,plazma és társai ,szóval értelmetlen ma eszerint választani én legalábbis nem látok ledesbe érték ár arányos moncsit.
Azokkal a reflektorokkal meg nem közveszélyes közlekedni ? LOL Egy tanyán erdőbe aláírom de ha jol látom városban használod ?
Nem fárasztó az akkumlátorokkal foglalkozni és cipelni.. én ezért nem vágyom ilyenekre bár én is kinéztem szuper hátsó 1W os red meg láttam a filmjeid közt 10W red amit nem is értek hogy lehet városban használni ,kiégeti a mögötte jövő szemét az tuti ... mindegy ők tudják egy biztos a ledek reflektornak születtek és arra nagyon is jók meg a watt per lumen értékük is kiválló de nem tudom pontosan lekörözi e kisnyomású nátrium lámpát ,majd te megmondod, mindenesetre nem nagyon látom hogy cserélgetnék le a közvilágítást ledekre ezidáig ,meg ugye igaz hogy a nagy teljesítményű ledeknél számít az elöregedési elgyengülés amit érdemes figyelembe venni ,tehát x év múlva a közvilágítás már gyengébb lesz azonos áramon.
A drága befektetés nem térül meg.
Egy nagy házban te megérzed az árcsökkenést ,én egy panelban nem azért vettem hogy olcsóbb legyen az áram ,itt nem a világítás viszi el a számlát ,arra a rövid időre míg világítok inkább minőség legyen mint spórolás ,és E14 ben te sem tudsz mutatni olyan ledégőt ami megegyezik egy 8W os osram fényével és nem kerül tízszer annyiba.
" a monitornál 10 év múlva se lesz semmi mert 10% on használom így is vakító fényes"
A monitornál nem csak a ledesnél állítható a háttér világítás fényerje? Nem tudom hogy van ezeknél a CCFL csöveseknél.
megpróbáltam rákeresni a témára de elsőnek ez jött be, hogy gond van vele.
A következőben megint a CCFL csöves monitort cserélik ledesre.
Még néhányba bele olvastam és mindenhol a fénycsöveset dobják el és jön a helyébe a ledes.
-
"Azokkal a reflektorokkal meg nem közveszélyes közlekedni ? LOL Egy tanyán erdőbe aláírom de ha jol látom városban használod ?"
Használom azt mindenhol, hegyek között az erdőben és a városban is. Erdőben kimondottan jól jön, hogy városi közvilágítás szintű fényem van. Nincs igazán éjszaka amerre járok. Persze ha kicsit bele akarok feledkezni az éjszaka sötétjébe, akkor le tudom venni egészen kicsire is de akár teljesen le is kapcsolhatom és hallgatom az erdő csendjét és zajait.
Ha megfigyelted, akkor van egészen kicsi állása is a lámpának. Van itt egy másik videó is. nem tudom ezt láttad-e?
https://www.youtube.com/watch?v=8ZbbzxnsEHg
A lámpa billenthető a kormányról.
Arra már az elején, szinte az első ledes próba utamon rájöttem, hogy nem szabad kontroll nélkül felfelé világítani, mert az vakít. Azóta sok megoldást próbálgattam és kiforrotta magát ez a végső, amit látsz.
..szóval nem vakítok el senkit.
Elég élesen harárol felül.
Ezt nagyon fontos volt jól megépíteni, mert
közlekedés biztonsági szempontból szükséges.
-
"Nem fárasztó az akkumulátorokkal foglalkozni és cipelni.."
Kézi kamera akkukról működik, abból van nálam 3 db. Elég sokáig bírja. Kb 6-8 órán keresztül világít nagy fényerőn, talán tovább is. Még nem próbáltam pontosan meddig bírja.
Viszont télen, fagypont alatt kb három óra után már csak pislákol. A Lítion-ion akku nem bírja a hideget.
Ilyen akkuval működik:
mivel Lítium akku, így nem nehéz.
Ilyen töltővel töltöm őket:
-
"a filmjeid közt 10W red amit nem is értek hogy lehet városban használni ,kiégeti a mögötte jövő szemét az tuti"
Nem használok hátul olyan erős ledet, valamit elnézhettél.
Hátul 100 mA köröli áramon működik nagyobb fényerőn és 50-60 mA körül megy kicsin.
-
"nem tudom pontosan lekörözi e kisnyomású nátrium lámpát ,majd te megmondod"
Ennél a lámpánál van egy kis "csalás". éppen ott sugároz, ahol a szemünk fényérzékenysége sokszorosa a szélsőbb tartományokhoz képest.
A fehér lednél ez csak egyetlen rövidke kis szakasz, de a szélei felé lerontja pl a vörös előállítása az össz hatásfokot. A fényereje ebben a sávban kb 180-200 lumen/W körül van, de nem lehet színt megkülönböztetni mellette.
Az hogy hány lument képes létrehozni elméletileg 1 Watt energiából előállítható fényerő, az a hullámhossztól függ. Az 555 nanométeren kb 700 lumenként érzékelnénk az 1 Watt teljesítményből előállítható tiszta veszteségmentes fény energiát. Ennek környékén könnyű nagy lumen értéket elérni. Fehérnél már nem annyira egyszerű, mert ott kb 230-280 lument lehetne létrehozni veszteségmentesen ha át tudnánk alakítani úgy az energiát. Persze ez csak elmélet, mert veszteség az mindig van.
Az emberi szem kb. a 400–700 nm közötti hullámhosszakat
érzékeli, ekkor az 555 nm-es sárgászöld fényre a legérzékenyebb. Gyenge
megvilágításnál az érzékelt tartomány kb. 380-tól 650 nm-ig terjed, 507 nm-nél a legérzékenyebb.
A nagynyomású Na lámpát használják elterjedten a közvilágításban, mert valamennyire gyengén meg lehet különböztetni mellette a színt is. Annak 130 lm/W a hatásfoka.
-
A közvilágítást leddel emberbarátibb szín visszaadással lehet megvalósítani.
-
"Egy nagy házban te megérzed az árcsökkenést ,én egy panelban nem azért vettem hogy olcsóbb legyen az áram"
Három szobás panelben lakom én is és itt keletkezett ekkora különbség az izzókat ledekre cserélése után és még egy régi hűtőt is A+ osra cseréltem.
-
"itt nem a világítás viszi el a számlát ,arra a rövid időre míg világítok inkább minőség legyen mint spórolás"
Nincs gond a ledekkel sem ebből a szempontból.
-
"E14 ben te sem tudsz mutatni olyan ledégőt ami megegyezik egy 8W os osram fényével és nem kerül tízszer annyiba."
Ahol ezeket a ledes lámpákat vettem ott kérdezték, hogy milyen foglalattal kérem, E14, vagy E27 esetleg gu..? Van nekik mindenfélével.
A monitoros témában olyan monitorokat néztél amik már akkor gagyik voltak amikor lejöttek a szalagról ,ilyen iyamara monitor a barátok köztben a berényi irodában van kelléknek de 2010 es forum akkor még csak ott jött be az ips az előtt a kép is rasz volt .Azokat a szutykokat csak úgy tudtad állítani a fényerőt hogy a jel kitöltését csökkentették,megszaggatták ezért 10% on egy halvány vibráló idegesítő monitort kaptál , én csak a felső kategóriáról beszéltem ott ilyet nem látsz ,szoval meg lehet csinálni jól is és a fényerő valami eszméletlen hogy csak a dellemről beszéljek.
A piros led itt ezt néztem https://www.youtube.com/watch?v=dRB-6FokXw4&feature=player_d.. ez durva.
Az égőt nem árultad el mennyibe kerül a 8W os osramnak megfelelő led ,biztos egy vagyon.
Amúgy mondtad hogy biztos régiek a csodalámpámban a csipek és azért kékek , na de amint látod 5050 (15lm)esek vannak rajta az is régi? A legujabb 5630 30lm tud de drágább.
"A monitoros témában olyan monitorokat néztél amik már akkor gagyik voltak amikor lejöttek a szalagról"
Csak hogy itt nem is a monitor korszerűsége a lényeg, hanem a fénycső működési elvéből adódó öregedés és szín változás számít. Emiatt éppen hogy nem használható jól a stabilitást igénylő eszközökben. A gázkisülés és annak a romboló hatása viszonylag gyorsan megváltoztatja egy fénycső paramétereit.
Egy bármilyen fénycsőnél jóval stabilabb a led, persze megfelelő hő elvezetés és stabil megtáplálás mellett.
-
"A piros led itt ezt néztem [link]
Ezt a piros ledet még nem láttam eddig, sőt a videót sem ismertem.
-
"Az égőt nem árultad el mennyibe kerül a 8W os osramnak megfelelő led, biztos egy vagyon."
Az Osram-nál meg kell fizetni a nevet, a márkát.
Az a led is hasonló árba kerülhet, mert nincs rajta márka védelem, így a névért ott nem kell fizetni. Annyival olcsóbb.
Amit kértem az nem 8 Wattos hanem 4-5 Wattos volt. Az eladó kérdezte, hogy milyen legyen a foglalata. Tehát akkor tudott volna E14-el is adni ezek szerint. Pontosan nem tudom az mennyi, oda kell menni és megnézni.
Van ott nekik még kismillió ledes fényforrás, csak válogatni kell belőlük. Na de leírom hol vettem és meg lehet nézni a választékot és a minőséget személyesen is. Persze meg kell győződni saját szemmel és ha tetszik, csak akkor érdemes bővebben bevásárolni belőle. Én is először próbát vettem és utána mentem többször is venni.
A józsefvárosi három tigris piacon nagyon sok gyenge fényű és elavult, idejét múlt fényforrást is lehet kapni, de ezen a helyen ezt a ledes lámpát amit vettem már ismerem és ez be jött. Ezért merem mondani, hogy annál az árusnál érdemes keresgélni, amit mindjárt elmondom hol találsz.
Ahogy a Hungária krt felől mész, jobb oldalon jön az első kapu, azután a második és a harmadikon kell bemenni. Ott a második sorig kell menni a kaputól és onnan jobbra elindulva kb a 4-5. pavilon körül az árusító hely már messziről láthatóan világít mint a karácsonyfa. Kidekorálták ledekkel az egészet.
Ott vettem ilyen lámpát de nem csapos mint a képen hanem E27 menetes a csatlakozója, (de van bármilyen ami éppen kell):
Az elején van egy vékony fém menetes gyűrű, amit ha letekerünk, akkor kiesik a lencséje és a széttartása jelentősen megnövekszik. Igaz, ezzel együtt a fénye is nagyobb felületen megoszlik, ezáltal gyengíti a megvilágítás egy ponton létrehozott erősségét, a lux értéket.
Az általam mutatott teszt fotón kettő db ilyen 4 Wattos lámpa világít lencsével az elején és egy lencse nélkül nagyobb széttartással.
Ugyanebből a 4 Wattosból (vagy 5W-ból) van egy darab a konyhai foglalatba betekerve és rendkívül jó fényt ad ott is így önmagában.
Lehet náluk sok különböző félét találni, csak körül kell nézni..
-
A leded biztosan hidegfehér fényű, azért mondod kékesnek.
Van itt hideg és meleg fényű is.
Választék van, azt kell választani amilyenre szükséged van.
Ja a hidegről beszélek de van sárgám is, de mindbe 5050 van és ugyan olyan kékes ragyogása van mint a még régebbi 3528 csip nek .
Pedig az összehasonlítást egy 6400K cfl el végeztem és még annak is hófehér fénye volt az 5050es hez képest ,különben fel sem tűnt volna hisz a Trust fire zseblámpámnak nincs kékes ragyogása igaz abba kitudja milyen csip lehet ami 900lm világít.
Amúgy van 3528 ledszalagom is ,az is kéken dereng. De ezt nem lehet látni ha a lakásban mindenütt ilyen világít ,a váltáskor viszont egyből feltűnt valami nyomasztó ,a szobám színlátása nehezebb lett .
"..hófehér fénye volt az 5050es hez képest, különben fel sem tűnt volna hisz a Trust fire zseblámpámnak nincs kékes ragyogása igaz abba kitudja milyen csip lehet ami 900lm világít."
Egyébként kézenfekvő a megoldás. Olyan ledet kell használni mint ami a Trust Fire lámpában van.
Itt korábban említettem a CREE XM-L ledet, sőt linkeltem az adatlapját, mert azt jónak tartom én is. Abból nem is a legnagyobb fényűt (nem az U2 -őt) kell választani, mert az nagyon hideg fényt ad.
Az XM-L T6 viszont már közelebb áll a kedvező értékhez, mind hatásfokban, mint szín vissza adásban. A Trust Fire lámpákban azt használják, amint az adat lapból kiderül.
Ilyen van azokban a lámpákban, aminek normálisan fehér a fénye.
Nézd meg az adatlapokon a led típusát:
Egyébként én is azért nem vettem egyből sokat a ledes lámpából, mert először meg akartam győződni róla, hogy meg felel-e az nekem. Csak azután vettem több darabot, amikor biztos volt, hogy megfelel a fénye erősségben, nem villog és a színe jó lesz-e. (Abban 1 Wattos ledekből van 4 és a másikban 5 db.) Azután mentem vissza még venni és megint még pótlólag vásárolni belőlük. Ott mindet kipróbáltattam és csak azután hoztam el őket.
-
Még vissza téve a körsugárzóhoz és az irányított fényhez..
Csak abba érdemes bele gondolni, hogy amikor az a fény, ami elegendő megvilágítást biztosít egy megfelelően bevilágított cél területen, most azt a fényt elosztanánk az egész szobában.
A hasznos területre jutó fény mennyisége csak a töredéke az egy irányba sugárzó fényforráshoz képest. Tegyél egy próbát. Egy körsugárzó fényforrás mellé tegyél meggyűrt és utána kisimított alu fóliából egy félgömbszerű alakra formált tükröző felületet. Ezután nézd meg a nyitott irányban lévő felület megvilágítottságát. Jóval világosabb lesz. De ez törvényszerű.
Egy hatalmas felületen elosztott fény mennyiség egy része ugyan vissza verődik a fehér felületről, de azért elég sok el is nyelődik még azon is. A körsugárzó elég pazarló megvilágító módszer.
-
Egyébként itt látszik is amit írtam.
Azonos 5 Wattos leddel és azonos kamera beállításokkal készítettem kettő fotót.
Egyik esetben fent hagytam a gyári lencsét, ami egy kisebb területre vetíti a fényt.
A másikban letekertem a lencse rögzítő gyűrűt és kivettem az optikát. A fény jóval nagyobb terültre szóródott szét, ezáltal jelentősen csökkent az egységnyi felület megvilágítottsága de növekedett a megvilágított terület. Jól látható a különbség, ami önmagáért beszél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!