Miért rebeg a LED szalag fénye?
Mai nap folyamán szobafestéskor bekötöttük a LED szalagot.
Nos az érdekelne miért rebeg a fény? Nagyon irritálja a szemet.
Azért, hogy még használható led szalagokról is essen szó, itt lesz néhány használható, akár R-G-B-W álítható színű és garantáltan nem remegő darab:
Na jó itt mindenkinek igaza van ,én meg biztos csak kitalálom hogy fele akkora fénye van az ugyan akkora lm re írt ledbulbnak mint a cfl nek . Biztos nem én vettem 4000ft ledégőt és nem én használom ,azt is csak kitaláltam...
Biztos már fejlődik a kék derengés de nem akarom lelőni a poént ,ebben az égőben van párszáz 5055 csip asszem ami nem olyan régi nézz utána és bizony a hideg fehér lilán világít szóval ha nem hiszed nézd meg. Abban is igazad lehet hogy vannak már jobb ledek mert a zseblámpám ami 900lm most hogy így mondod tényleg nem lilás a fénye .
A szögben sugárzáson nem tudom mit nem értesz ott van a grafikon láthatod hogy 40°on pl 50% azaz a 90°tól 40°os szög alatt nézve a szemedbe már csak 50% os teljesítmény jut .
Mutass olyan ledtechnológiát ami 120 fokban 100% os mert te ezt akarod bemesélni közbe csak az optikai kialakítás vagy foncsor által megnövelt szórást mondod.Hiába nem lézer de nagyon közel áll hozzá ez is csak egy sugárba szór túlzottan mondva , és szerintem hülyeség amit mondasz hogy a sok sugár összeadható mert a végén ugyan az lesz mint egy fénycsőnél.
Hát nem lesz ugyan az mert a szobában sötét foltok is lesznek a falon tehát míg a féncső a fal minden pontját x lm el világítja meg addig a ledes kevesebb pontotn világítja meg x lm el vagyis a fénycsőből több helyről verődik viszza az x lm míg a lednél nem .
Azonos lm de kevesebb szögből nézve ergó sötétebb szoba.
Jó pénzköltést.
Az rgbw pixelt kijelzőknél is használják.
Elég zavarosan próbálod elmondani.
Na de lássuk..
"biztos csak kitalálom hogy fele akkora fénye van az ugyan akkora lm re írt ledbulbnak mint a cfl -nek "
Hasznos irányban mindenképp! Erre magad is rájössz ha pontosan megnézed, hogy mit jelent a "lumen" mértékegység és mit a térszög vagyis a kisebb térszögbe vetülő "kandela" megvilágítás fénye.
Még néhány részlet erről másképp:
https://www.youtube.com/watch?v=QAZEPTj6GXg
-
A lumen értéke a fényforrás által kisugárzott látható fény összességét jellemzi. Az teljesen mindegy, hogy azt körkörösen minden irányba elosztva sugározza-e vagy koncentráltan egy szűkebb térszögbe vetíti erősebb fény formájában. A lumen érték azonos de a kandela nagyobb lesz kisebb térszögbe vetítve.
A lumen (látható fény mennyiség) azt jelenti egy fényforrásnál, mint összes leadott fényerő, ismétlem megint. Ezt tudtad?
Ez adott, ezzel lehet kufárkodni.
Vagy a hasznos élettérbe irányítod, ahol látni szeretnél mellette, vagy egyik felével megvilágítod a plafont és az oldalfalak felső részeit, ami felesleges és csak a maradék jut a munka felületre, ahol ténylegesen látni szeretnél.
-
Ha ezt az összes fényt kisebb területre (kisebb térszögbe) koncentráljuk nagyobb megvilágító fényerő érhető el adott kisebb területen, hiszen a lumen mértékegységben meghatározott fény nem vész el, csak eloszlik egy körsugárzó esetén vagy nagyobb fényerőt hoz létre egy kisebb térszögbe koncentrálva.
-
"A szögben sugárzáson nem tudom mit nem értesz ott van a grafikon láthatod hogy 40°on pl 50% azaz a 90°tól 40°os szög alatt nézve a szemedbe már csak 50% os teljesítmény jut."
Ezt én értem, csak Te nem érted.
Ez így, ebben a formában igaz. Viszont ha az adott lumen fényáramú lámpa 360 fokos körsugárzó, akkor ezek az értékek már csak a felét jelentik lux megvilágítottságban egy 180 fokoshoz vagy kisebb térszögben világítóhoz képest, mert az össz. fény megoszlik körben minden felületen.
-
"Mutass olyan ledtechnológiát ami 120 fokban 100% os"
Elveszel a jelentéktelen részletekben. Ennek így semmi jelentősége nincs. Nem ez a lényeg, a lumen kandela és (a lux mint felület megvilágítása) fogalmát kellene már megértened!
-
"Hát nem lesz ugyan az mert a szobában sötét foltok is lesznek a falon"
Az nem is feladat, hogy olyan területet erős fénnyel megvilágítsunk, ahol semmi néznivaló nincs. Erős fénnyel kell megvilágítani a munkafelületeket és ahol olvasol, egy újságnyi területet. Minek világítanál ott a plafonra? Éppen lehet, de az értelmetlen energia pocsékolás.
-
"Azonos lm de kevesebb szögből nézve ergó sötétebb szoba."
Jól megvilágított lakótér, megfelelően elhelyezett cél megvilágításokkal és sötétebb menyezet. Ez így a célszerűen takarékos.
-
"Jó pénzköltést."
.. a rendszeresen cserére szoruló, gyorsan romló fénycsövekre és a körsugárzó fényforrások által feleslegesen megvilágított felületek miatt. Így gondoltad, mert én igen.
Neked van egy ízlésvilágod de annak semmi köze a megvilágításhoz.
Amit te akarsz itt eladni azt úgy nevezik hogy hangulat világítás (spotlámpa efektus)
Beszélsz gazdaságosan megvilágított felületekről és "pazarló födémvilágításról" sajnálom.
Az én szobámban fehér falak és menyezet található ami azt jelenti hogy egy körsugárzó százszor nagyobb fényérzetet csinál a szoba minden sarkába mint 300 gagyi led ami 10°ok ra sugároz.
De kár is a szócséplés ,ha nem hiszed próbáld ki az összehasonlítást ,nekem van igazam ,a cfl nek nagyobb fénye lessz ugyan akkora lm megadással.
Szerintem meg tanuld meg a fizikát!
Attól, hogy a korlátozott élettartamú CFL-ben hiszel, még a fizika nem fordítható ki az egyéni ízlésvilágod szerint.
Hatásfokban közel azonosak de élettartamban nem lehet összehasonlítani. Tudom, próbáltam azokat a f.csöveket is, amíg működtek.
Ami a 10 fokos széttartást illeti, az is elérhető de ahhoz külön speciális lencsét kell használni, ha ennyire szűk csóvát akarsz vetíteni vele. Lakás világításra nem ilyennel szerelik.
Mutatok neked LED karakterisztikát.
A 8. oldalon a lap tetején van egy harang görbe, amin látható, hogy a led 90 fok szélesen egyenletes fénnyel világít. A gyári adat lapnak csak hiszel.
...na de még hogy tíz fok, pfff...
Ez a CREE XM-L nagyon tuti paraméterekkel rendelkező led.
A korszerű ledes fényforrásokban már ilyeneket használnak.
Igaz, nem ezek az ezer forintos lámpák.
Az adatlapon az elején a táblázatban fel vannak sorolva a melegfehér színeknél a CRI értékek.
"90-CRI White 2600 K 3200 K"
Viszont ennél a színhőmérsékletnél csak 600 lument ad le 10 Watton.
(Color Rendering Index)
Van ott 90-es is, ami bizony nagyon is színhű vissza adást jelent.
Itt vannak még hasonló adatlapok:
26 majom senki nem a fizikát vitatja hanem azt hogy ugyan akkora lm a két égőnél nem ugyan akkora fénnyel jár !!!
27 Te is vicces vagy,jót röhögök rajtatok ,rátok minden szrt el lehet majd sózni mert még az adatlapot sem tudod elolvasni.
8.oldal ,hát én nem tudom hol voltál amikor koordináta rendszer leolvasást tanultuk de elárulom neked hogy a függőleges tengely ninthogy oda is van írva relatív intenzitást jeleöli ,és mit ad isten 90° on már a 0% ot tapossa az a vonal de nem is ez az érdekes hisz ez egy 180°os csóva hanem az hogy 45°on már csak 80% fény jut a szemecskédbe tehát baromira nem igaz hogy ez a led 180°os tartományban úgy sugároz mint egy izzó volfrám még úgy sem hogy a csipre egy félgömb búrát forrasztanak és utána mérték meg .
Egy izzó testnél vagy üvegcsőnél nincs is ilyen drasztikus szögfüggés ezért mondtam hogy a led az csak egy lépésre van a lézer diódától.
A többi dilettáns észrevételedre csak annyit hogy 4. oldal spektudm diagram , mind a három színhőmérséklet ócska spekturm menetét láthatod a tipikus kékcsúcs itt is megfigyelhető.
Azután 6.oldal színtéren való elmászás az áram és a hő függvényében , hát gratulálok gyönyörű de elmondok egy titkot .
A félmilliós grafikus monitorok gyártói kerülik (egyenlőre) a fehér led megvilágítást helyette inkább cfl csöveket használnak ami egy régi dolog és én sem értettem hogy miért az olcsókban van a led míg a drágában fénycső amikor megvettem annó .A válasz a stabil stabilabb színképben rejlik ,amit egy led nem tud olyan jól mint a cfl.
"senki nem a fizikát vitatja hanem azt hogy ugyan akkora lm a két égőnél nem ugyan akkora fénnyel jár !!!"
Tisztelt majom úr!
(gondolom hívhatlak így az előbbi bemutatkozásod után) :)
. . Nem kellene butaságokat beszélni sem írni.
!!! A lumen nem más mint maga a látható fény erőssége !!!
:'D)
Ahogy az egy kiló kenyér egy kiló nálam is és nálad is, sőt annyi bármelyik péknél aki pontosan megméri, úgy a lumen is azonos fény mennyiséget jelöl.
Erre mondtam, hogy tanuld meg a fizikai fogalmakat mielőtt bármit írnál, hogy ne nevettesd ki magad.
-
" Te is vicces vagy,jót röhögök rajtatok"
már bocs de tényleg olyan vagy, mint
az az autós, aki a sztrádán autórádiót hallgat
amiben egyszer csak bemondják,
vigyázzanak egy őrült a forgalommal szemben száguldozik az autópályán!
Mire az ember felkiált:
háát éppen azon röhögök, nem egy, az összes!!
Na szóval, tessék megfordulni a helyes haladási irányba. :)
-
"...45°on már csak 80% fény jut a szemecskédbe tehát baromira nem igaz hogy ez a led 180°os tartományban úgy sugároz mint egy izzó volfrám"
A 45 fokos irányba nem úgy hanem erősebben, mert abba a térszögbe nyomja azt a fényt is, amit a körsugárzó szétszór. Így van meg a lumen érték. Ezért ott az a lumen amit írtak.
-
"spektrum menetét láthatod a tipikus kékcsúcs itt is megfigyelhető"
Az a kék is hozzá tartozik a színskálához. Az, hogy mellette kevesebb valamennyivel a spektrum, annyit el kell fogadni a tartós hosszú életű és olcsó energia igényű fényforrásért. A CFL meg tüskés. Nem ezeken múlik, ha relatív jól látsz mellettük színeket is akkor az senkit nem zavar. Nem azt fogjuk keresni spektroszkóppal, hogy miért nincs ott egy spektrum sáb, hova lett? Elvitte a mókus? ..úgy nem is akarunk látni ha gyengébb ott egy spektrum sáv vagy tüskésen szakadozott egy CFL-nél. Vicces vagy. Csak az a baj, hogy komolyan gondolod.
-
"Azután 6.oldal színtéren való elmászás az áram és a hő függvényében"
Az alap kék gerjesztő led színének tényleg van egy bizonyos áram függése. Kisebb áramon enyhén zöldeskék a kék led és nagyobb áramon viszont királykéknek mondanám.
Ezt már próbáltam vagy tizenegynéhány évvel ezelőtt, amikor az első erősebb fényű kék ledet sikerült megvennem még csak huzal kivezetésűben. (Akkor fehérből még nem volt elérhető használhatóan erős fényű darab).
Akkor kísérleteztem a nagy áramú impulzus hajtással.
Akkor vettem észre, hogy más szín árnyalatú lett a kék nagyobb áramú keskeny impulzusokon járatva (végül is nagyobb áramon).
Viszont stabil áramon és megfelelő hűtéssel jóval stabilabb a LED mint a CFL cső, amiben változik, károsodik a fénypor minősége a használattól.
-
"A félmilliós grafikus monitorok gyártói kerülik (egyenlőre) a fehér led megvilágítást helyette inkább cfl csöveket használnak ami egy régi dolog és én sem értettem hogy miért az olcsókban van a led míg a drágában fénycső amikor megvettem annó. A válasz a stabil stabilabb színképben rejlik ,amit egy led nem tud olyan jól mint a cfl."
Megint az ostobaság!
"Színhelyesség, színtér
A LED LCD-tévék színhelyessége hosszú távon mindenképpen jobb, a CCFL fénycsövek elöregedése, és az ezzel járó elszíneződés miatt."
Forrás: [link]
Csak gondold végig, hogy
egy kiló kenyér felétek mennyit nyom.
Egy liter víz nálatok mekkora űrtartalmú edényben fér el, hogy kitöltse.
Az egy candela fényű viasz gyertya nálatok mennyi lumennel világít. :)
És az egy lumennel világító LED?
..és a körsugárzó fénycső ha egy lument adna le, akkor
szerinted két vagy három lumen fényárammal világítana?
- :))
Jó neked az a fénycső, jobb a napnál is mert neked tetszik a spektrum képe, és úgy látszik eléggé elvakít ha bele nézel. Még a lument is átviszi nálad egy másik tér-idő dimenzióba, ahol többnek látszik az a fránya egy lumen akár ezer led fényénél.. :))
Álmodj még valami sületlenséget hozzá. :)
Jó éjszakát.
Jól van okoska professzor ,inkább kísérletezzél a laboratóriumodban mert nem is érted amit írtam.
Mondom hiába írják valakik rá hogy 1500lm az akkor sem olyan fényes mint egy más égőjé !!! Itt a csodalámpa [link]
ahoz is pofa kell hogy a hideg és melegre ugyan az a lumen van írva mikó melléteszed és látod hogy felét világítja "1500lm" mint ha egy gyertyát csavartam volna be de te azért csak hülyítsd az embereket. Én még a WC be se tudtam berakni ezt az "1500lm" t mert még a teszkós 900lm es kompakttól is gyengébben világította meg a csészét, végül a kamrába raktam hogy ha már kifizettem valamire használjuk.
A kordináta rendszert meg te sem tudod leolvasni hogy mondhatsz ekkora baromságot hogy 45°on még erősebb a fénye mikor a vak is látja hogy 80% oda van írva ja meg mellette a táblázatban is mutassa de ne zavarjon ,az is kiderül a harangörbéből hogy 90°a maximális félszög amit ez a led világítani tud de ott már 1% alatt van az emisszió!
A monitorokat meg inkább hagyjad mert senki nem vesz olyan hosszú távra monitort még fél milkásat sem hogy a cfl ben bármi változás gondot okozhasson főleg hogy senki nem használja 100% on a fényerőt ha csak nem a napon van az irodája mert olyan dilettáns ,én 15% fölé nem is viszem a fényerőt mert így is bevilágítja a szobát ,tudod ez nem ilyen mediamárktos ledmonitor tucad dömping 100e ért ,abban olyan gyenge a fényerő hogy tényleg 100% on kell használni. Az élettartamról is beszélhetünk mert még nem láttam olcsóbb cfl monitorban sem kiégett lámpát,4 -5 év alatt úgyis lecserélik ,bár az élettartama 10 év fölött kell legyen még napi használat mellett is.
Amúgy meg van a sarokban egy 8W os éjjeli fénycsövem ami 15 éve világít ,és minden nap kapcsolgatom ,fekete lukas a két vége de világít na erre varjál gombot. A maik már szándékosan vannak alul tervezett volframmal hogy két év után kiégjenek mert egyébként 30 évig nem kéne kicserélni , van egy 10 éves tungsram kompaktom is szintén naponta megy a nyakaknál még csak meg sincs feketedve ,eközben kétévente ég ki a legmárkásabb legdrágább osram kompakt aminek darabja kétezer ft.
De lakás világításra mégegyszer nem vennék ledet ,meg volt a tanulópénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!