Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen egyenletekkel lehet...

Milyen egyenletekkel lehet számolni hangfaltervezésnél?

Figyelt kérdés
Van sok hangszóróm, kisebbek nagyobbak, külön magas mély, még csipogó is van, 0,25W, 6W, meg hasonlók, van 50W is... Érdekelne, hogy hogyan érdemes bekötni, mit mivel sorba, mit mivel párhuzamba, hogy hangosabb zenénél se égjenek le a kishangszórók, ohmilag az eredőt tudom számolni, de jelent-e az valamit, hogy 3 hangszórót pl úgy kötök, be hogy az eredő 4 ohm, és akkor az erősítőbe úgy bemegy a 4 ohmos dugaszba, nem ég-e le tőle... Na meg azért jó lenne, ha nem lenne az, hogy a nagyobbak halkan szólnak, a kicsi része meg üvölt a magas hanghullámokkal.. de 1 dobozba legalább 3 hangszórót szeretnék rakni. Bocsánat a sok összevissza kérdésért, de szeretnék mindent megérteni. 1-1 ledet is beleakarok rakni. Azt az egésszel kell párhuzamosan kötni, vagy a nagy hangszóróval? De lehet majd azért leírom meg fotózom, hogy milyen mekkora hangszórókról van szó, de elsőkörbe az összefüggésekkel is megelégszem :) Mindent köszönök előre is ^^

2013. júl. 28. 15:35
 1/7 anonim ***** válasza:

Itt próbálkozz, komoly szakik segítenek:


[link]

2013. júl. 28. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Azért egy hangsugárzó tervezése finoman szólva nem olyan egyszerű dolog...

Első körben tudom ajánlani az Ohm törvénye teljes áramkörre témát...abból is lehet jó néhány egyenletet fölállítani.


Másodsorban a sávszűrők elméletét, persze úgysem tudsz paramétereket, így eléggé necces, meg amúgy is...


Egy komolyabb hangsugárzónál a mélysugárzó részletes paramétereinek (kb 20 számszerű adat...) ismeretében nekilátnak a megfelelő hangdoboz tervezésének (milyen elv, milyen térfogat, milyen arányok stb) számítógépes szimulációkkal stb, valamint összehozzák magas, esetleg közép és magas sugárzó hangszórókkal, figyelembe véve minden hangszóró minden paraméterét, megtervezve a megfelelő szűrőket, és kompenzáló tagokat. A komoly gyártók figyelembe veszik a hangszórók impedanciáját, impedancia menetét, érzékenységét, átviteli karakterisztikáját, iránykarakterisztikáját, ezek után a hangváltóban a megfelelő meredekséggel vágják a sávokat, de azt is figyelembe veszik, hogy hogyan változik a jelé fázisa, nehogy túlterheljék az erősítőt.

2013. júl. 31. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

remélem az előbbi kis szösszenet nagyjából érzékletessé tette, hogy mit is csinálnak a mérnökök. ja és persze a kész vannak a tervekkel, akkor is jöhet az élő meghallgatás és esetleg módosítások.


Amúgy irodalomban tudom ajánlani Csabai Dániel könyveit, különösen a Hangtechnika amatőröknek címűt, abban nagyon vázlatosan ír a hangsugárzókról is, bevetőnek jó.


A következő lépés szakmailag a Klinger: Hangdobozépítés c könyve.

2013. júl. 31. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
egyszerű mezei 3-4 hangszórós hangfaldobozt szeretnék csinálni, az érdekel hogy kapcsoljam a hangszórókat, amiket tudok mondani, az, hogy melyik hány ohmos, hány wattos, átmérő, meg fotók.
2013. júl. 31. 20:11
 5/7 A kérdező kommentje:
2013. júl. 31. 20:17
 6/7 A kérdező kommentje:

valamint jó lenne, ha ennek a típusát, vagy nevét valaki megtudná mondani:

[link]

[link]

[link]

2013. júl. 31. 20:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Az "egyszerű mezei 3-4 hangszórós hangdobozokat" is mérnökök tervezik, szakmai szempontok alapján...


Nem ártana a Csabai-féle könyvet megnézned és azt a pár oldalt legalább elolvasni, középiskolás fizikával már lehet érteni. Enélkül nem látom értelmét még beszélni sem róla...


Ha mindenképpen építkezni akarsz, persze hobbizhatsz ezzel, de az eredmény bizonytalan. (szinte garantáltan rosszabb lesz, mint egy hasonló méretű, olcsó, Videoton doboz)

2013. aug. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!