Miben különbözik egymástól a NiMH és a NiCd akkuk töltése?
van egy kis tölthető ketyerém (tökmindegy mi) és meghalt benne az akku. mondjuk egy-két ezer forintért lehetne venni másikat, de kíváncsi voltam és szétszedtem. találtam benne 3 sorba kötött NiCd akkut. a töltés úgy volt (van) megoldva, hogy simán csak egy adapter van rájuk kötve (ha bedugom), az egyetlen plusz, hogy a csatlakozó megszakítja a készülék áramellátását (gondolom a túlfeszültség miatt).
ki lehet a régieket cserélni NiMH akkura, vagy vegyek NiCd-t bele? Jó ez így egyáltalán? Nem tölti így túl az akkukat, ha fent hagyom a töltőn?
akku 600mAh 1,2V
a töltő 300mA 6V
A teljesen feltöltött állapot 1,5V / cella, vagyis 4,5 V.
A 300 mA áramú töltő ezt a 600mAh kapacitású pakkot nagyjából 3 - 3,5 óra alatt feltölti. Mivel írtad hogy buta töltése van, nincs semmi szabályzó elektronika, nem az a "rádugom és ottfelejtem" töltés, hanem le kell húzni.
Ezt a fajta buta töltési módot a NiCd akkuk jobban elviselik, a helyedben NiCd cellát tennék bele. Ma is lehet még egy-két méretben NiCd cellákat szerezni. Telefonálj körbe egy-két akkus céget, akik akkupakk felújítással is foglalkoznak. (Tripolar Kft, Kapacitás Kft, Voltaker Kft, és még sokan mások)
köszönöm.
mennyire lenne bonyolult egy szabályozó elektronika bele/mellé?
Egy időben lehetett kapni (nem volt olcsó) olyan akkutöltő adaptereket, amik stabilizált árammal töltöttek (nem a feszültséget, hanem a kimenő áramerrősséget szabályozták), és figyelték a NiCd akkuk töltésének a legvégén jelentkező feszültség-visszaesést (deltaV), és leállították a töltést.
Egyszerűbb módja a töltésnek a hőfigyelés (a Panaosic NiCd kézikönyv is tartalmazza): a töltő állandó árammal tölt, és az áramkör megszakadásakor kikapcsol. Az áramkör megszakadását egy, az akkuval összeépített 40-45°C körüli hőkioldó okozza. Egy egyszerű áramfigyeléses öntartó áramkör kell hozzá, egyszerűbb mint valam spéci deltV cél-IC-vel alkotni egy töltőáramkört.
Legbarbárabb módszer: feszültséget stabilizálni, és az áramot is korlátozni C/10, maximum C/5-re: Ebben az esetben erre pont alkalmas egy 7805 stabilizátor IC, a kimenetén egy soros diódával, azon pont esik bő fél volt, és így a feszültség 4,3 V körül lesz, nagyjából feltöltöttnek tekinthető az akku. Az áramot pedig a stabilizátor bemenete előtt kell korlátozni egy egyszerű két tranzisztoros áramgenerátorral kb. 100-120 milliamperre.
Áramgenerátor: rajzold le, és érteni fogod:
2 pnp tranzisztor, az egyik emittrere kapja a tápot, az emittere és a bázisa között van egy kb. 6 ohmos ellenállás, a kollektora és a negatív táp között egy 1 kiloohmos ellenállás. A másik tranzisztor emittere az előző bázisára csatlakozik, kollektora pedig a stabilizátor IC bemenetére. A bázisát 1 kiloohmmal lehúzzuk, ezenkívül összekötjük az első tranzisztor kollektorával. Ha nagyon elegáns akarsz lenni, akkor az áramfigyelő tranzisztor kollektorára egy ledet is köthetsz egy soros ellenállással, annak a kialvása jelzi a 95%-os töltöttséget.
ez a módszer inkább zselés ólomakkukhoz való, de túltöltés ellen megtesz NiCd akkukhoz is, de azért napokra rajtafelejteni nem kéne. És nem is túl gyors a töltés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!