Az újratölthető ceruzaakksik, az "AA" és a "AAA" jelűek miért csak 1,2 voltosak, szemben az ugyanilyen méretű elemekkel, amelyek 1,5 voltosak?
Egy csomó eszközbe használhatatlanok így. A kisbabánk alvásfigyelője el sem indult az újratölthetősekkel, mert tényleg csak 1,2 V volt a feszültsége, és ez már egy totál lemerült elemnek felel meg.
Mi értelme ennek?
Hogyan alakulhatott ki ilyen szokás?
Nincs is olyan berendezés, ami 1,2 V-al működne. Minden távirányítóba, kisrádióba, elemlámpába 1,5 V-os telep az előírás.
Ez teljességgel érthetetlen, és valóban nem is működik egy csomó dolog újratölthető cuccokkal, tehát nem csak hogy érthetetlen, de felesleges haszontalanság, amire semmi szükség.
Tévednék?
Igen, tévedsz! Mivel teljesen más anyagokból áll az elem és az aksi, így más kémiai reakció zajlik le benne. Ezért van az, hogy különböző feszültségűek.
De ha gondolod, akkor használhatsz pl LiPo vagy LiIon aksit is az alvásfigyelőbe, és két pici olcsó alkatrész beépítésével máris 1,5V-od lesz.
Megnéztem gyorsan néhány fórumot, ahol azzal foglalkoznak, elemet vagy akksit tegyenek-e a fényképezőjükbe. Azt tapasztaltam, hogy csak a telepek ára volt a lényeges az embereknek, és kivétel nélül senki sem foglalkozott azzal, hogy ha 4 db ceruzaelemet, vagy 4 db ceruzaakksit használnak egyazon gépben, akkor akár több mint 1 volt!!! feszültségkülönbség is előfordulhat.
Én csak nem értem ezt.
Soha nem is létezett 1,5 voltos ceruzaakksi?
És hogy lehet, hogy az emberek nem foglalkoznak ezzel a témával?
Értem én, hogy ez egy semmiség, de a neten van annyi ennél feleslegesebb téma, hogy nem igaz.
És engem zavar, hogy néhány berendezésem egyszerűen nem is kapcsolódik be akksival, csak elemmel, holott MINDENKI, MINDENHOL azt sugallja, hogy ezek CSAK az újratölthetőségben különböznek.
Kedves pinkpancser!
Az, hogy más anyagból vannak, kicsit sem kell hogy indokolja, hogy milyen feszültségűek. Ez tervezés kérdése. Engem inkább az első válaszadó gondolkodtatott el, aki emberi tényezőkre hivatkozott.
Szerintem is valami becsapás féleség van benne.
Igen, újra átgondoltam, és azt hiszem az zavar engem a dologban, hogy soha sehol nem beszélnek a feszültség különbségről, csak az újratölthatőségről, vagy nem-tölthetőségről.
Egymással teljesen kompatibilisként árulják őket még a szakboltokban is, annyira, hogy én magam sem jöttem volna rá, ha bekapcsolódott volna az alvásfigyelőnk. Véletlenül ránéztem az akksira, és akkor láttam elképedve, hogy gyárilag 1,2 V-os. Hát mondom ilyen nincs.
De, számít az anyaga! Nem véletlenűl hívták pl nikkel-kadmiumnak a régi aksikat, aztán a nikkel -metál hidrid sem véletlenül kapta ezt a nevet, és az ólom akumlátor is az anód és katód anyagáról kapta a nevét (ólom és ólom dioxid). És ezt az akkut akárhogy tervezik, a cellafeszültsége 2V lesz (12 pedig azért, mert 6 cella van sorba kapcsolva).
De mondhatnám azt is, hogy bizony a tölthető elemnek a feszültsége 1,4V (amivel már csak 0,1V a különbség az általad elvárttól) és ez igaz is. Az más kérdés, hogy ez teljesen feltöltött állapotban az üresjárati feszültség.
Értem.
Háát, ha csak 0,1 volt a különbség, azt is illene elmondani a boltban. Ha ezt megtették volna, nem vettem volna meg, és elemet tettem volna helyette a figyelőbe, de nem mondták.
A fizikai rész mellett viszont most már jobban érdekel, hogy ez egy átverés. De még annál is jobban, hogy milyen jól sikerült, hiszen még itt, a gyakori kérdésen sem kérdezték, ha jól gondolom, legalább is nem ajánlott ilyen kérdést kiírás előtt.
Az anyagára visszatérve meg látod, az elemeknek is más az anyaga, mégis ugyanannyi a feszkó. De a lényeg, hogy előbb volt az elem, aztán az akksi. Hogy lehet, hogy nem ugyanolyan feszültségű produktumot dobtak piacra valami helyett, aminek a KIVÁLTÁSÁRA is ajánlják az akksikat?
Mondom, engem inkább az emberi tényező, meg az átverés rész érdekel, azt nem hiszem, hogy fizikailag képtelenség lenne 1,5 voltos ceruzaakksikat gyártani, ez lehetetlen, egészen biztos hogy nem csak hogy lehet, de van is ilyen, csak én a CORA-ban nem tudom leemelni a polcról.
Azonban a válaszodban leírtakat teljesen elfogadom, azaz hogy a forgalomban levő ceruza akksik fizikailag ebben a formájukban miért csak 1,2 voltosak. Csak kicsit más a kérdés. Ez lehúzás gyanús ügy, de azért köszi.
Ezt találtam:
Idézet a szövegből: "Feltöltött állapotban az akkumulátorok feszültsége 1,5V, minek köszönhetően olyan készülékekben is felhasználhatóak , amelyekben az 1,2V-os NiMh vagy NiCd akkumulátorok feszültsége kevésnek bizonyul. Ilyenek pl. a WMA és MP3-as lejátszók, mini meteorológiai állomások, vezeték nélküli csengők, mérőműszerek, vezeték nélküli billentyűzetek, számítógépes egerek, faliórák vagy a szórakoztató elektronika távirányítóiban. Nagy áramfelvételt igénylő készülékekbe, mint pl. fényképezőgépek, vakuk, vezeték nélküli telefonok stb. ajánlott. A tölthető elemek alacsonyabb belső ellenállással rendelkeznek, ezért rövid ideig nagyobb áramot is képesek leadni.
A tölthető elem feszültsége 1,5V feltöltött állapotban."
Háhááá! Van, csak ritka mint a fehér holló! Na én se veszek többet, csak ilyet. Már rendelem is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!