A leadott energia hasznositása lehetséges-e vagy van-e értelme igy hasznositani?
Megfelelően méretezett rendszert kialakítva tökéletes energiahasznosítás érhető így el.
A bringára kell szerelni egy generátort, hozzá egyenirányítót, puffert. Ha ezt a rendszert úgy méretezed, h rá lehessen kötni egy gépkocsi-laptop töltőt, már meg is van a kész megoldás.
De tölthetsz vele gépjármű akkut is és később onnan járathatod a laptopot.
Szivargyújtós laptop töltő létezik. De ha van kedved, barkácsolhatsz alkatrészekből is. DC-DC konverternek hívják azt az IC-t, amivel ilyesmit lehet csinálni jó hatásfokkal. Kapcsolóüzemben működik.
[link] -> a laptop töltőhöz
[link] -> a DC-DC konverter IC-hez és mindenféle elektronikus alkatrészhez
Túl sokat azért ne várj tőle. Egy átlagember egy órán keresztül 150-200 wattot tud jó esetben, és ebből még vedd le a rendszer mechanikus és elektromos veszteségeit.
(Bringás fékpadon egyszer láttam egy sportolót 1 kW-t teljesítménnyel, egy percig... de kb. ott a vége)
Egy 44 amperórás autóakku teljes feltöltéséhez tekerhettek 5-6 órát. Ha nincs nagyon lemerítve, akkor elképzelhető hogy két óra alatt is feltöltitek.
De ezt úgy képzeld el, mintha ennyi ideig "emelkedőn" tekernél.
Az átlag ember megrohad 150-200W teljesítményleadástól már negyed óra alatt!
100W mechanikus teljesítményt még ki lehet venni egy átlagemberből. de a 150-200W egy órán keresztül már biz. sportteljesítmény.
Szóval nem igazán éri meg a fáradozás. Az autó generátort meg el kell felejteni, mert ahhoz gerjesztőáram kell (energiabefektetés!), és 600-800 1/perc fordulat alatt még hangot sem ad, főleg nem teljesítményt :D
Álandó mágneses dinamó (vagy villanymotor mechanikus kommutációval, és kis fordulatszámmal) kéne.
Nagy tévedés. Egy átlagos kerékpáros simán lead 150-200 watott. Ha máshonnan nem, onnan tudom, hogy arra bizonyos fékpadra én is felültem, kipróbáltam.
De, amúgy egyszerű fizika. 1W= 1N * m / s
Egy 5 m/s sebességgel haladó kerékpáros még hihető (18 km/h), nem sportteljesítmény. Ha ezt a kerékpárt mozgásban lehetne tartani 10N erővel (1 kg tömeg súlyának megfelelő erő földi gravitáció mellett), az 50W teljesítmény lenne. De ennél azért több kell, mondjuk 100-150 W. Ha egy 100 kg tömegű ember lépcsőn megy fel, 20 cm magasságú lépcsőfokokkal számolva, másodpercenként egy lépcsővel (ami nem sportteljesítmény, a teljes felszereléssel lépcsőn felrohanó tűzoltó már az), az 0,2 m/s, 1000N erő. A lépcsőn felfelé haladás vízszintes irányú összetevőjéhez szükséges erőtől most tekintsünk el. Akárhogy számolom ez 200W. Húsz éves koromban bármikor felmentem így a tizedik emeletre, és enyhén szólva nem vagyok sportolói alkat.
Még egy saját példa: valamikor réges régen, 20 éves koromban megcsináltam csak a saját kedvemre a K100 kerékpáros teljesítménytúrát 5 óra alatt (6 óra a szintidő, kétszer szelte át a Pilist). AZ 20 km/h átlagsebesség, 5 órán keresztül, és akkor is legfeljebb csak átlagos fizikumunak számítottam... mégsem haltam bele az összesen 1 kWh munkavágzásbe 5 óra alatt (ha jobban tetszik, 200 W 5 óra alatt)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!