A LEDek érzékenyek a NEM sinusos 12V > 220V -os inverterre vagy mindegy nekik?
Ki akarom a karácsonyi ledfüzért, de ez a hosszú 50-100 m-es típus csak 220V-os kivitelben van.
Eddig is megoldottam a sima ízzót az autóakkuról transverterrel, de csak egy snassz olcsó típus, viszont úgy tudom, a sima ízzónak tök mindegy, ha nem teljesen sinusos. És nem is ment tönkre. Viszont pl laptop töltőt már kinyírt kettőt, és mondták, hogy egyes eszközökhöz csakis tiszta sinusos transverter jó.
A LED-ek hogy vannak ezzel? Tönkremennek, ha nem tisztán sinusos 220-at kapnak vagy mindegy nekik? azaz igazából a vezérlőegység kapja a 220-at, de fogalmam sincs, abban mi van és mennyi érzékeny erre.
Mert amúgy jó lenne, hiszen alig van fogyasztása, szóval az autóakkuról elmegy bőven heteket a 100m-es is.
Valaki ismeri esetleg?
A led-ek leginkább DC árammal mennek (5V vagy 12V). Tehát jobb esetben van egy tápegység benne, ami elvégzi az AC-DC konverziót. Így lényegében az usa és eu verzió ugyanazzal a táppal+vezérlővel van, csak fizikailag más a konnekor.
De nem lehet biztosra mondani, mert nincs részletes termékleírás. Így én biztosan nem vennék ilyet. Ami kép van a vezérlőről, az is instant tűzveszélyesnek néz ki. Öngyilkosság ilyen kínai szemetet venni.
én direkt rámértem, mennyi fesz jön ki a vezérlő "dobozka" után, ami már direktbe a LEDekre megy és 38V váltóáram ... érdekes ez így, de tényleg, nem is egy darabon megnéztem korábban, szóval sajnos biztos.
a másik: igen, volt már ilyenem, és tényleg nagyon gagyi sajnos a vezérlődobozkája, egyszer szét is szedtem, mert elszakadt egy vezeték, és hát ahogy írod, kínai szemét, de direkt tesztelgettem sokáig, külön lebiztosítékoltam, betettem egy védő kötődobozba, és maga a dobozka sok óra üzemelés után is csak minimálisan langyos. van egy helyem, ahol 3 éve működik napi 6-7 órát ugyanez, és nincs vele gond.
ettől még szemét, igen, de hát ennyiért 100 m-t csak itt kapok. de igazából többért sincs hasonló nálunk. szabadtérre elmegy, lakásba én se tenném be.
mondjuk ez talán kicsit barátságosabban néz ki, ez újabb fejlesztésük, de ennél meg 24V-os egyenáram jön ki a vezérlődobozkából. azaz ehhez is kell az inverter akkor, sajnos 12V-os kivitelt sehol nem találok:
mondjuk az tényleg jó ötlet, kösz, már csak az a bajom, hogy vegyesek ezek a díszek nekem, mert van kb 13-14 db a kertben + nagy terasz végig stb, és sajnos nem mindegyik 24V egységesen.
na persze 3-at is sorba köthetek ennyi erővel, már csak azt nem értem, hogy a jó istenbe tud váltóáram kijönni a vezérlődobozkából. én is úgy tudtam h a LED-nek csakis egyenáram jó, de még ki is próbáltam egyébként, hogy felcseréltem a "pólusokat", és úgy is ugyanúgy működött. valami rafináltság van itt, csak nem jövök rá, mi.
hajaj :) azt is csináltam már, de azért ezért a pár A-ért nem üzemelek be egy generátort. mert tényleg vicces, ez az egész 100m-es ledsor pl összesen 12W-os (mármint 12W a 38V-on mérve a vezérlő után), szóval ez a 220-as forrás esetében szinte mérhetetlen A lenne.
na jó, ez így nagyon vegyes dolog, majd valahogy megoldom.
de amúgy mindettől függetlenül is nagyon érdekelne, hogy a NEM sinusos inverterekre milyen elektromika érzékeny? régebben csak a hűtőt mondták emlékszem, hogy campingekben külön a triszta sinusos inverterekre vadásztak a hűtők miatt, mert a többitől tönkrementek.
én pedig azt tapasztaltam meg, hogy 2 különböző laptoptolőt tett tönkre.
ezek után annyira szereteném érteni vagy legalább csak tudni, mégis milyen típusú elektronikák azok, amelyek érzékenyek a szögletes jelre, és csakis sinusos inverter mehet nekik. erre van ötleted vagy hát én nem vagyok szakember ebben, esteleg van valami szabály, hogy ez mitől függ és milyen elektronikákhoz kizárt a "snassz" olcsó inverter?
(pl autóban sokat használok laptopot, ezért tettem oda is invertert, és így szívtam meg, na azóta ez is kilőve. de van hogy nagyobb monitort is mert videózunk sokat, pl kis riportok és az autó tetején van a mágnestalpas visszajelző monitor, de félek, hogy azt is kinyírja, csak idő kérdése. majd egyszer beruházok egy tényleg komoly, színtiszta sinusos típusra, csak ahogy nézem, azért azoknak kemény áruk van ... addig is jó lenne tisztában lenni ezzel a témával, hogy ne tegyek tönkre még több dolgot, vsizont ami meg működik, az hadd menjen ...)
amúgy az #1 válaszoló írta, h leginkább 12V-tal mennek ezek, és épp arra gondoltam hogy hiába mértem én 38V-ot rajta, de elképzelhető, hogy az a 12-13 V is jó neki, max nem fog annyira erősen világítani.
de azért ezt még megnézem jobban, most már felhúzott a dolog, mert ha tényleg menne minden 12V-ról, akkor semmi gondom nem lenne.
„én is úgy tudtam h a LED-nek csakis egyenáram jó”
Rosszul tudtad. Amíg a váltakozófeszültség csúcsértéke nem éri el a LED-re megengedett zárófeszültség értékét (katalógusok szerint 5-10 V) addig működhet váltakozófeszültségről is.
„felcseréltem a "pólusokat", és úgy is ugyanúgy működött. valami rafináltság van itt, csak nem jövök rá, mi.”
Elképzelhető, hogy a LED-eknél van egy egyenirányító híd, ha ennek bemenetén felcseréled a pólusokat, a kimenetén akkor sem cserélődnek fel.
A LED-ek meghajtása általában áramgenerátoros, vagyis nem a LED-ekre jutó feszültség a lényeges, hanem a rajtuk folyó áram. A lényege, hogy – bizonyos határok között – a terhelés változásakor, a rajta folyó áram közel változatlan marad, miközben a feszültség változik rajta. Lehet, hogy terhelés nélkül 38 V-ot mértél, de a LED-ekkel leterhelve lecsökken a feszültség 12 V közelébe. Nem ismert az adapter, nem ismert a LED-ek kapcsolása, így ezt biztosan megállapítani nem lehet.
A laptop tápnak, vagy hasonlónak elvileg mindegy a jel alakja, mert rögtön az elején van egy egyenirányító. Ez táplálja a kapcsolóüzemű tápegységet, ami már egyenfeszültséget kap. Az pedig mindegy, hogy ez az egyenfeszültség szinuszos jelből vagy négyszögjelből lett egyenirányítva. Olyan készülékek érzékenyek a nem szinuszos jelre, amelyek tápegységében hagyományos transzformátor van, vagy amelyekben aszinkron motor van.
oké megmérem akkor terhelve is, kíváncsi vagyok most már.
viszont ha úgyis mindig az a vége, hogy 5-10-12V-ról üzemelnek ezek, és előtte szabályozó, na de akkor pl akár ezt is ráköthetem 12V-egyenre és működhet? vagy azért ez várja a nagyobb feszt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!