Feszültség és áram átváltása fazor alakba, hogy kell?
A megadott adatok:
u(t) = 3 + 4*cos(2t)
i(t) = 2 + 3*cos(2t - pi/4)
Valaki eltudná magyarázni, hogy hogyan kellene átváltani?
Ha csak ennyi lenne: 4*cos(2t) akkor ez lenne belőle: 4*e^(j*0), ezt értem, de az a +3 ami ott van előtte az eredeti feladatban az bezavar és nem tudom hogy kellene.
Illetve van egy b) rész is:
Hogy a megadott adatokból számítsuk ki a P hatásos teljesítményt. Annak elvileg 10,24W körülire kell kijönnie, de ez sem ment, mert a fazor résznél már elakadtam.
Köszi előre a válaszokat.
Te miről beszélsz, külföldről írsz?
A magyarban nincs ilyen "fazor", angolban van a phasor.
De a magyarban komplex alakról szoktunk beszélni, mint például:
Amúgy a jegyzetedben erről szó sincs hogy egy ilyen konstans tagot hogy kell kezelni, tehát az sokat nem segített. De közben rájöttem a megoldásra:
P = P_dc + P_ac
Ahol a DC tagok azok a +3 és +2 konstansok
Azaz P_dc = U_dc * I_dc = 2*3 = 6
P_ac-hoz meg a fazorokat kell használni.
U fazor: 4∠0° = 4
I fazor: 3∠-45° --> I fazor konjugáltja: 2,12 + 2,12j
S komplex teljesítmény: 1/2 * (U * I*) ahol U a fesz. fazorja I* pedig az áram konjugált fazorja.
megoldva S = 4,24 + 4,24j
Ebből P_ac = Re(S) = 4,24
Majd P = P_ac + P_dc = 4,24 + 6 = 10,24W
Szervizmérnök úr!
Te is, meg én is még komplex alaknak tanultuk, a belőle készített ábrát vektorábrának. Egy ideje bevezették ezt a ronda megnevezést, hogy fazorábra. Kérdező, nézz csak meg régebbi szakkönyveket, azokban szó sincs fazorábráról, akkor erre egyszerűen a vektorábra megnevezést használták. Például az 1980-as években kiadott Novothny Ferenc féle Villamosművek tankönyvben is vektorábrának nevezeték. Később megtaláltam ezt a jegyzetet az interneten egy későbbi, lényegében változatlan kiadásban, abban már fazorábra megnevezés szerepel.
"Kérdező, nézz csak meg régebbi szakkönyveket, azokban szó sincs fazorábráról"
Kivéve, ha a műegyetemi nagy fejek műveit nézed meg, akkor megtalálod a fazor s fazorábra kifejezéseket
dr. Fodor György
Villamosságtan I.
Első kötet
Lineáris, koncentrált paraméterű hálózatok
...című jegyzetében, melyet 1963-ban adtak ki. :D
Fodort és Simonyit kell olvasni, nem mást.
Fenti jegyzetében Fodor tanár úr megírja azt is, miért nem helyes a fazorra a vektor szó használata.
A szóhasználat nekem már 68-ban lejött a jóhírű technikumba, mert a szaktanár még járta a műegyetemet, és gondolta, megismertet bennünket "rendesen" a komplex számos elektrotechnikai gondolkodással.
„Kivéve, ha a műegyetemi nagy fejek műveit nézed meg, akkor megtalálod a fazor s fazorábra kifejezéseket”
Akkor nézd meg Dr. Liska József: „Váltakozóáramok elmélete”, vagy szintén tőle a „Villamosgépek I. – Transzformátorok” című könyveket. E könyvekben Dr. Liska József is a vektorábra kifejezést használta, talán ő nem volt elég „nagy fej” ebben a témában?
„A szóhasználat nekem már 68-ban lejött a jóhírű technikumba, mert a szaktanár még járta a műegyetemet, és gondolta, megismertet bennünket "rendesen" a komplex számos elektrotechnikai gondolkodással.”
Most mit dicsekedsz ezzel? Mi is elektrotechnika órán ismertük meg a komplex számítási módszert, még mielőtt matematikából tanultuk volna. Ez az Üteg utcai szakközépiskolában volt az 1980-as évek elején, az elektrotechnika tanár Zoller Lajos volt. A tornatanár Poprocsi Vilmos volt, nagy kár, hogy őt nem ismerted, ott nem lett volna szád.
Az Óbudai Egyetemen 2013-ban Novothny nekem is fazort mondott.
Más:
Akkor műegyetemi volt mérnök-fizikus hallgatóként én is beleszólnék:
1. Én már 1998 után azt tanultam, hogy a komplex számok tkp. vektorok. Csak a forgatást egyebet kényelmesebb velük végezni, mint az ugyancsak vektor valós szám n-esekkel. De ez is a komplex szám = vektortermészetű leírást igazolja: [link]
2. Nekem elektronikából és még egy másik tárgyban is az áram és a feszültség sokszor komplec számsíkon volt ábrázolva, de mindig nyíllal, tehát vektor.
3. A fazor kifejezés is a fázis vektor összevonása angolul és magyarul is.
A komplex szám vektor, a fazorábra vektorokat ír le.
"talán ő nem volt elég „nagy fej” ebben a témában"
Liska professzor úr gépekben volt nagy fej. A váltakozóáramok elmélete című művének alapja azért a 40-es éve előadásai, kijelenthető, hogy jogosan nem használta még a fazor kifejezést. De ennek mi köze van bármihez? Volt egy hülye kijelentés, hogy régen nem használták a fazort. Én meg bebizonyítottam, hogy de.
"Most mit dicsekedsz ezzel?"
Látszik, hogy te nem jártál semmilyen iskolába, ha azt hiszed, egy középiskolásnak öröm volt az egyetemről származó tudományt emészteni. Akkor nagyon utálta mindenki az osztályból.
"Mi is elektrotechnika órán ismertük meg a komplex számítási módszert, még mielőtt matematikából tanultuk volna. Ez az Üteg utcai szakközépiskolában volt az 1980-as évek elején"
a 80-as évek elején már több helyütt megjelent a fazor és fazorábra kifejezés, például az Uray-féle Elektrotechnikában, de azt nem akartam itt emlegetni, mert az sokkal később volt, mint dr. Fodor jegyzete.
"A tornatanár Poprocsi Vilmos volt, nagy kár, hogy őt nem ismerted, ott nem lett volna szád."
Végképp semmi értelme ennek a hozzátételnek, hacsak nem az, hogy azt akarod kifejezni, hogy ha valaki neked nem tetsző érveket mond, akkor szeretnéd orrbavágni - de hát ez az ország erről híres, agyonverni, és kész. Poprócsi tanár urat egészen közelről nem ismertem, mert nálunk csak helyettesített, de annyi intelligencia messziről látszott rajta, hogy az érvek azok nem ingerelték fel. Látom, téged igen.
"Akkor műegyetemi volt mérnök-fizikus hallgatóként"
Te lehetsz a selejtje, ha az sem érdekel, mit mondott Fodor tanár úr. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!