Kapcsolóüzemű táphoz miért kell áramkorlát? Mi a szerepe ? Miért nem csak annyit vesz fel a fogyasztó, amennyi kell neki?
fotó: ehhez a típushoz pl mindenképp kell?
Ha csak egy 3W-os izzót teszek egy 50A-es tápra, akkor miért kell neki mindenképp áramkorlát? Azért nem értem, mert az autóban is ha csak a belső világítást kapcsoljuk fel, az pl 5W, és mégse száll el tőle az izzó, hiába 55-60 Ah-s az akku.
Szóval ez az áramkorlát csak a kapcsolóüzemű tápokra vonatkozik vagy elvileg minden áramforráshoz kellene?
pedig sokan azt mondták, hogy azért szállnak el a ledek, mert ezt hozzá méretezett tápra szabad csak tenni, esetemben 60W-os az egész, akkor kb 5A. de mivel több minden is megy a tápról, így rákötöttem azt is.
akkor mire szolgál egyáltalán az áramkorlátozó?
Honnan vetted ezt az áramkorlát dolgot?
Egyes LED fényforrásokhoz, LED-szalagokhoz kellhet speciális áramgenerátoros tápegység, ami nem feszültséget stabilizál, hanem áramot. Ilyenkor a világítótest csak maga a LED-es panel szó szerint, mindenféle elektronika nélkül, és az áramhatárolást a hozzá méretezett tápegység végzi el. Ezeknél meg van adva, hogy milyen feszültséghatárok között tudják tartani a névleges áramukat, pl. 9-45V DC. Ami azt jelenti, hogy ennél a tartománynál sem kisebb, sem nagyobb nem lehet a sorosan+párhuzamosan kapcsolt LED-ek nyitófeszültsége.
"hiába 55-60 Ah-s az akku"
Igen, de az az akkunak a kapacitása és 700 Ampert képes kipréselni magából.
Ezért van az autóban is minden áramkör külön biztosítékkal védve, hogy ne égjen le az autó egy zárlatnál. Ugyanígy a tápegységnél is kisfeszültségű áramkört és a nagyfeszültségű kört is biztosítani kell áramkorláttal, kismegszakítóval, vagy olvadó biztosítékkal.
most akkor elég vegyesek a vélemények.
valaki pedig azt írta, hogy mert biztosítani kell a stabilizált feszültséget. oké, ezt biztosítom neki nyilván, na de az áramerősséget is pontosan arra a fogyasztóra kellene méretezni, hogy ne folyjon át rajta nagyobb áram? ez az a pont, amit nem értek. legyen a példa a 12V/60W-os ledszalag, akkor ehhez célszerű egy 5-6 A-es tápot hazsnálni, mert pl ha 60A-esről táplálom meg, az taccsra vághatja (persze stabilizált fesszel)?
7
a biztosíték oké, érthető. de az áramkorlát mire szolgál?
2
én is így gondoltam, de olyan ember, akinek ez a szakmája, azt mondta, mindenképp csak kb akkora tápról hajtsam, amekkora fogyasztású, vagy tegyek be áramkorlátot (amiről nem tudom, hogy mi pontosan és miért).
a feszültség stabilizálását értem, és ez egyértelmű, a biztosítékos védelem is, na de a fogyasztónak miért nem mindegy, hogy azt az 5A-t egy 5A-es vagy egy 50A-es tápról veszi fel?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!