Honnan tudom, hogy mindenhol jó-e a védővezető a lakásomban?
Ha precízen nézzük, akkor TN rendszer esetén a PEN szétválasztási pont és az aljzat védőérintkezője között kéne mérni. A PEN szétválasztási pont meg általában biztonságosan inkább csak szakember számára hozzáférhető...
Az jó, ha minél nagyobb árammal kínálod meg, minél kisebb feszültségen. De egy ceruzaelem szerintem a negyedik aljzatnál meg már nem ad annyira stabil áramot, hogy le lehessen olvasni áramot is és feszültséget is.
Bármilyen kis ellenállás is csak akkor megfelelő, ha összhangban van a változása a vezetékhosszúság változásával, ezt végig kell követni. Vezetékhosszúságban nyilván benne van a "vissza" ág (ha a védővezető az "oda"), azt figyelembe kell venni.
Pontosan erre a feladatra valók az érintésvédelmi célműszerek, amelyekkel megbízhatóan meg lehet mérni, hogy a védővezető be van-e kötve, és megfelelő ellenállású-e.
Gondolom, neked nincs ilyen. Ebben az esetben csökkentett megbízhatósággal egy próbalámpával is tudod ellenőrizni, hogy van-e védővezető a konektorban, de ez a módszer a védővezető megfelelőségéről, "jóságáról" nem ad információt, csak arról hogy be van-e kötve, és nem szakadt-e.
Tehát a próbalámpa egyik vezetékét a dugalj középső védőerintkezőjéhez érinted, a másikat pedig bedugod a konektor egyik lukjába. Ha nem ég a lámpa, akkor a másikba. Valamelyikben égnie kell. Ha nem ég, nincs védővezető.
Ha ÉV reléd van, akkor ez a módszer nem működik, mert az első próbálkozásnál leold az ÉV relé.
Köszönöm az információt!
"Pontosan erre a feladatra valók az érintésvédelmi célműszerek, amelyekkel megbízhatóan meg lehet mérni, hogy a védővezető be van-e kötve, és megfelelő ellenállású-e."
Van fi-relé a lakásban, szóval akkor muszáj vennem egy ilyen műszert. Esetleg tudnál ajánlani valamilyet? Egy sima panellakásról van szó. Köszönöm!
Ezt neked nem kellene megvenned, mert több 100 ezerbe kerülnek, más feladatokra csak nagyon korlátozottan használhatóak, és komoly szakmai tudást igényelnek. Nem olyan mint egy multiméter, hogy beállítom a méréshatárt, és már lehet is mérni vele.
Fi relé esetén ezekkel a műszerekkel is csak a Fi relé kiiktatása után lehet mérni.
Így van, érintkezési hibát ezek nem nagyon tudnak mérni. A régi műszerek 10 A-t tudtak nyomni, akkor azért villogott a helyiségben a lámpa, ha volt egy rossz kötés (persze, a fázisvezetőben levő rossz kötésnél villogott).
Azt nem értem, mi a f*ért nem veszed figyelembe az #1 hozzáaszólást. No de minndeki a saját balfácánságának a kovácsa. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!