Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Védővezetős érintésvédelem?

Védővezetős érintésvédelem?

Figyelt kérdés

Van egy villamos fogyasztó aminek a fémes testére hibaáram kerül. A fogyasztó védővezetővel ellátott (TN rendszerbe csatlakoztatott).

Ami nem teljesen világos:

Ilyen esetben ha kismegszakító van akkor a kialakuló zárlati áram hatására old ki, vagy ha AVK van akkor meg a hibaáram érzékelése miatt. Eddig oké.

De csak elméletben: ha egyik sem lenne, akkor mennyire lenne veszélyes a hibás fogyasztó megérintése? Hiszen az áram a könnyebb utat választja és a pe-n fog döntő töbségében folyni nem pedig az emberen cipőben állva padlón. Magyrul mi van ha az önmüködő leoldás nem lép életbe.

Másik kérdés: mi a helyzet ha ugyan ez a felállás de nem TN rendszer van hanem a háznak (pl családi) saját földelése van, és nem a késöbbi PEN vezetőn "megy" vissza a hibaáram hanem a "kerten keresztül"

Szeretném ha segítőkész válaszolók írnának. Nekik köszönöm előre is.


2020. márc. 4. 10:19
 1/3 Szirty ***** válasza:
28%

"ha egyik sem lenne, akkor mennyire lenne veszélyes a hibás fogyasztó megérintése?"


Ebben az esetben a zárlati áram zavartalanul folyna.

Ez azonban jóval nagyobb a vezeték tűrőképességénél.

Egy darabig a földelés ellenállásán és a hálózat ellenállásán képződő osztó feszültsége jelenne meg a készülék házán, majd elolvadna valahol a vezeték és emiatt megszakadna.

Ha a védővezető szakadna meg akkor az áram megszűnne a készüléken megjelenne a hálózati feszültség.

2020. márc. 4. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés eztől kicsit bonyolultabb.


Vegyük a rosszabb esetet, ha nincs ÁVK (áramvédő kapcsoló, leánykori néven fi-relé)


Valamilyen védelemnek kell lennie valahol. Ha máshol nem a fogyasztásmérőnél. Olyan nem létezik, hogy Paksig nincs egyetlen egy védelmi készülék sem. Meg kell "keresni" a a védelmi készülékeket (kismegszakító, megszakító, olvadóbiztosító) amelyik az áramszolgátatlói csatlakozás és a fogyasztó között van (ha máshol nem a villanyoránál van egy, amit az áramszolgáltató épít be, most a KÖF-ön vételező nagyfogyasztókról ne beszéljünk, ott picit másképpen alakul a történet). Ezek közül ki kell választani a legkisebb kioldási értékűt, és ennek megfelelően kell méretezni a hálózatot, hogy a hibaáram minden esetben nagyobb legyen mint az az áram ami a védelmi készülék gyors kioldását okozza.


Ma már kötelező ÁVK beépítése is (megint nem ipari és nagyfogyasztóról beszélünk hanem családi házas mint amit a kérdés másik felében szerepel). Az már lényegesen kisebb hiba áram esetén kiold, de ez ún. kiegészítő védelem a vonatkozó szabvány(ok) szerint. Tehát úgyanúgy méretezzük mintha ott se lenne...


A második kérdés értelmetlen. PEN vezető esetén miért a kerten menne keresztül a hiba áram? Pont ez a PEN vezető értelme (az ezzel valamennyire megegyező régi magyar elnevezés "nullázással egyesített földelőhálózat"-volt, ilyenkor a hibaáram a PEN vezető "nul vezető funkcióján" fog záródni. Ezért kell egy ponton a ház saját földelését összekötni a bejövő PEN vezetővel (meg még van még pár más oka is de ez már messze meghaladja ennek az oldalnak a lehetőségeit).


A lepontozóknak: picit leegyszerűsítve próbáltam leírni a kérdezőnek. Tudom, hogy ez lényegesen összetetebb de most eztől tekintsünk el. Ha meg nem tetszik a válaszom akkor légyszíves legalább egy pricát üzenettel tisztelj meg, hogy értesem, hogy mi a bajod.

2020. márc. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
52%

Nyilván a legkedvezőtlenebb eset az, ha a testzárlat azt jelenti, hogy a teljes feszültség jut ki a testre, nem pedig egy része.

TN rendszernél 115 V (mivel nagyjából ugyanannyi az odavezetés meg a visszavezetés ellenállása)

TT rendszernél - ami a második kérdés - a hibafeszültség a fogyasztónál levő földelési ellenállás és a transzformátor csillagpontjában levő földelési ellenállás összegén hajt át áramot, és ez okoz a fogyasztónál levő földelési ellenálláson feszültségemelkedést. Ha a csillagponti ellenállás kisebb (várhatóan), akkor ez az érték 115 V-nál nagyobb.


Ezek mind egyszerűsítések, mert például a második esetnél az érték az a végtelen távoli földpotenciálhoz képest értelmezett, és a zárlatos készülék környékén van rá esély, hogy az ember azt a referenciapontot nem is éri el.

2020. szept. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!