Ha (társasházban) a fázis, a nulla és a föld külön vezetéken jön a villanyórától, helyes-e a nulla és a föld sínt a lakáselosztó-dobozban összekötni?
Üdv minden szakinak. Öcsém lakásába tervezek egy Fi-relét beépíteni, ehhez előzetesen szemrevételeztem a lakáselosztó doboz tartalmát. Egyértelműnek tűnik, hogy ebben a rendszerben hova kellene bekötnöm a Fi-relét, és korábban már kiépítettem egy olyan rendszert, ahol egyáltalán nem jött külön földkábel a villanyórától, így a nullázás szükségessége evidens volt. (Villanyszerelő ellenőrizte.)
Itt azonban a villanyórákat a közelmúltban cserélhették, 3 vastag vezeték jön onnan: fekete fázis, kék és zöld-sárga. A fekete megy az elosztódobozban a kismegszakítókba, a nulla a nulla-sínre, a zöld-sárga a földsínre, ahogy kell. Azonban a kék és a zöld-sárga sínje egy vastag (zöld-sárga) vezetékkel ugyancsak össze van kötve, amint az alábbi képen valamennyire látszik is.
Természetesen alaposan utánaolvastam ennek szaklapokon és fórumokon, de a vélemények nem egységesek, vagy pedig abba fullad az egész, hogy a kérdezőt szakszavak halmozása közepette ledorongolják, hogy tanuljon még, aztán majd visszatérnek rá. Hogy azonban a szakemberek is mást-mást találnak erről mondani, arra enged következtetni, hogy nem olyan egyszerű a helyzet, és hogy a szabványok sokat változtak az elmúlt idők során.
Tehát a kérdés, hogy vajon jó-e úgy, ahogyan az elosztódoboz korábbi összeállítója megcsinálta, azaz hogy a külön bejövő nulla és föld kábelek síneit összekötötte?
Ha van olyan eset, amikor jó, és olyan is, amikor nem, azt hogyan lehet eldönteni? Mit kell hozzá esetleg kimérni, hogy eldönthessük?
Ha külön jön be a villanyórától, abból arra következtetek, hogy valahol ott lett szétválasztva. Ez esetben mi szükség egy méterrel arrébb ismét összekötni, ahogyan most van? Oszt-szoroz-e egyáltalán? (Nem áll módomban megvizsgálni, hogy a villanyórába milyen vezetékek mennek be. Annyi biztos csak, hogy újabb típusú, műanyag, zárt órák, és onnan a 3 említett vezeték az elmenő.)
+1 felvetés: hogy a falakban futó egyforma fekete alumínium vezetékekről megállapítsam, melyik a fázis, a nulla és a föld, gondolom, az elosztódobozban mindenféle kötést meg kell szakítanom ezen csoportok között, és úgy kell szakadásvizsgálatot tennem multiméterrel.
Köszönöm!
Fotó a csupasz lakáselosztó dobozról:
"Természetesen alaposan utánaolvastam ennek szaklapokon és fórumokon, de a vélemények nem egységesek"
PEN-vezetőt csak rögzített villamos berendezésekben és a mechanikai szilárdság biztosítása érdekében – réz esetén minimum 10 mm2, alumínium esetén legalább 16 mm2 keresztmetszettel – lehet használni.
Ötvezetős rendszerben a már szétválasztott PE-védővezetőt és N-nullavezetőt újra összekötni tilos. Nullavezetőt földelni tilos.
"Tehát a kérdés, hogy vajon jó-e úgy, ahogyan az elosztódoboz korábbi összeállítója megcsinálta, azaz hogy a külön bejövő nulla és föld kábelek síneit összekötötte?"
Nem.
"Ha van olyan eset, amikor jó, és olyan is, amikor nem, azt hogyan lehet eldönteni? Mit kell hozzá esetleg kimérni, hogy eldönthessük?"
Sajnos keverik a szezont a fazonnal. A földelő vezetőt kell egyesíteni a PEN vezetővel a becsatlakozásnál. Ez gyakorlatilag egy családi ház esetében értelmezhető, egy panel lakásnál nem. Ott ugyanis az épület betáp szekrénynél e megtörtént. Onnan ágaznak le a felszálló vezetékek a mérőkhöz, a mérő után már a keresztmetszeti okokból nem PEN, hanem PE és N vezetők haladnak tovább. Ezeket már tilos összekötni egymással.
"Ha külön jön be a villanyórától, abból arra következtetek, hogy valahol ott lett szétválasztva. Ez esetben mi szükség egy méterrel arrébb ismét összekötni, ahogyan most van?"
Semmi.
"+1 felvetés: hogy a falakban futó egyforma fekete alumínium vezetékekről megállapítsam, melyik a fázis, a nulla és a föld, gondolom, az elosztódobozban mindenféle kötést meg kell szakítanom ezen csoportok között, és úgy kell szakadásvizsgálatot tennem multiméterrel."
Ja, de ettól függetlenül lehetnek felcserélt kötések, ha így van, azokat tedd rendbe. Védővezetőn üzemszerűen nem folyhat áram (márpedig ha elcserélgették pár helyen, akkor ez simán megtörténhet, és egy hibás kötés miatt akár feszültségemelkedés léphet fel a védett testeken).
Üdvözlet!A válasz: nem!
Tilos újra össze kötni a PE és N vezetéket.
A Társasházban felújított fővezetekek vannak mindenütt, akkor valószínűleg az öt vezetékes rendszert alkalmazzák.
A fi relét be kellet volna szerelni fovezetek felújítás alatt.
Én azért ellenőrizném probalampaval vagy erintesvedelmi celmuszerrel, hogy a PE (zöld-sárga ) vezeték ténylegesen be van kötve.
A +1 kérdésre a válasz: sajnos a kuszaságot az elosztoban meg kell oldani. Én feszültség mentes allapotban minden vezetéket kikötve egy zsebtelep vagy kis akkumulátor segitsegevel szoktam beazonosítani azokat.
Köszönöm a válaszokat. Ki is vettem az összekötőt, nemsokára beépítem a fi-relét is.
Elvileg be van kötve a földelés, egyrészt tényleg újak a villanyórák az egész házban, másrészt a lakásban kimértem, hogy az egyik izzó a nulla helyett a földre volt kötve, és működött ¯\_(ツ)_/¯ Hajjaj, ez valami sufnituning lakáselektronika. Még ferdén vezetett vezeték is van.
"egyik izzó a nulla helyett a földre volt kötve, és működött"
Nem azzal van a gond, amikor működik.
Normál esetben külön vezető megy a védett testekhet, külön a nullához.
A nulla terhelve van. Az egyik kötés megsérül, megég. Amekkora feszültségesés keletkezik a kötésen, vagy akár komplett szakadás, annyival emelkedik meg a feszültség a vezetéken, a fogyasztó felé. És ha ez a védett testre van kötve, akkor a fogyasztón keresztül semmi akadálya nincs hogy halálos áramütést okozzon, hiszen ilyenkor a biztosítón nem folyik a kioldáshoz szükséges áram.
Erre van az áramvédő, ami fedővédelem. Az alap rendesen kivitelezett rendszerbe illeszted, minden ugyanúgy működik, csak a hibaáramra kioldás léptékekkel alacsonyabb értéken működik.
Ami még jó benne, hogy az ilyen elcserélt vezetékek egyből kibuknak, azonnal leold rá, amint az érintett áramkörön fogyasztó lép működésbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!