Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen teljesítményű ellenállá...

Milyen teljesítményű ellenállás kéne? (elektronika)

Figyelt kérdés

Terveztem egy áramkört, amiben lenne az áramforrás, izzó és ellenállás. Kiszámoltam, hogy az izzónak kb. 7 ohm-os ellenállás kell, hogy ne égjen ki. Aztán próbáltam rátenni egy 33 ohm-os ellenállást, azért hogy megnézzem mennyire világít még az izzó. Viszont az ellenállás rövid időn belül felforrósodott, mert ugye gondolom nem bírta a nagy áramerősséget, de viszont az ellenállásra ezt volt írva: 33 ohm 2 WJ. Szóval ebben szeretnék segítséget kérni, hogy milyen 7 ohm-os ellenállás kell az áramkörbe ami nem forrósodik fel ennyire!?


+

A 7 ohm így jött ki:


- Áramforrás: 24 V

- izzó feszültsége: 12 V

- izzó teljesítménye: 21 W


24 V – 12 V --> R1 = U*U / P --> R1 = 12*12 V / 21 W = 7 Ω

(Ezt csak annak aki nem értené, hogy hogyan jött ki a 7 ohm)


De a fő kérdésem, ez lenne:

"Milyen 7 ohm-os ellenállás kell az áramkörbe ami nem forrósodik fel ennyire!?" Segítségeteket előre is köszönöm! :)



2022. jan. 19. 17:43
 1/6 anonim ***** válasza:

Anélkül, hogy számolnám (nem lenne gond) egyszerű ránézésre:

Ha 12V-os az izzó és 21 W-os, akkor az előtét ellenállásnak "fel kell venni" 12V-ot (ennyi esik rajta, mintha egy másik izzó lenne) és akkor mennyi is a teljesítmény: 21W.

Igen gazdaságtalan, a 21W elég kemény fűtés.

Legegyszerűbb egy ugyanolyan izzót használni, de hogy mit kezdesz a meleggel?

2022. jan. 19. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Inkább kéne csinálni egy kapcsolótranzisztoros áramkört, ami elvileg veszteségmentes.

Csak egy ötlet:555-ös IC, kimenetén (méretezhető) 50%-os négyszögjel, ez meghajt egy kapcsolótranzisztort és ott van ÁTLAGOSAN (izzónak mindegy) a 12V/21W.

2022. jan. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

[link]

Például..

Az out kimenetre kell a kapcsolótranzisztor..

2022. jan. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ez jó megoldásnak tűnik, tényleg köszönöm! De viszont nem lehetne ennél egyszerűbb megoldást alkalmazni? :) Pl. nagyobb teljesítményű ellenállást használni... stb...
2022. jan. 19. 19:02
 5/6 A kérdező kommentje:
Illetve még az lehetne megoldás, hogy még egy ugyanilyen izzót bekötök és akkor már nem kell ellenállás!
2022. jan. 19. 19:44
 6/6 anonim ***** válasza:

Ne lopd el az ötletem!

Ezt már írtam..

Legegyszerűbb egy ugyanolyan izzót használni, de hogy mit kezdesz a meleggel?

Nem lesz hova elfűteni a 21W-ot, sok az..

2022. jan. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!