Házon belüli áramszünetet idézek elő a főbiztosító lekapcsolásával. Visszakapcsoláskor - feltételezve , hogy előtte minden elektromos fogyasztót lekapcsoltam - hogyan tudom ellenőrizni, hogy van -e áram, és az elektromos eszközök működőképességét?
"hogyan tudom ellenőrizni, hogy van -e áram, és az elektromos eszközök működőképességét?" "elektromos eszközök bekapcsolása nélkül"
Szerintem a helyes válasz az, hogy sehogyan sem.
Még a legegyszerűbb áramköri elem működőképességének vizsgálata is azzal kezdődik, hogy feszültség alá helyezzük. Enélkül pedig nincs mit mérni, vagy ellenőrizni.
"Még a legegyszerűbb áramköri elem működőképességének vizsgálata is azzal kezdődik, hogy feszültség alá helyezzük."
Ha szakmai tökfejek akarunk lenni, akkor igen. Amúgy ezer más előzetes vizsgálat van, de kettő legalább. :D
Na, hát, ha ezt ilyen jól tudod, akkor légy kedves világosíts fel egy szakmai tökfejet, hogy is megy ez!
A mérőáramkörbe kapcsolás nem ér, mert az is feszültség alá helyezésnek számít, vagyis tulajdonképpen bekapcsolod az eszközt.
Azt ne mondd, hogy neked külön érzékszerved van az elektromosság látására! Ja, az se működne, mert ahhoz is feszültség alá kellene helyezni az eszközt. Indukált mágneses tér létrehozása a tesztelendő elektromos eszköz környezetében szintén nem számít, hiszen ezzel gyakorlatilag feszültség alá helyezed az eszközt.
Azt a kettő tuti dolgot nagyon szeretném tudni!
Azt most hagyjuk ki a dologból, hogy ismered a készülék felépítését, amit vizsgálni akarsz. Egy jó szerelő már az alkatrészre ránézéskor meg tudja mondani, hogy mi baja lehet, mert ismeri minden egyes alkatrész lehetséges hibáját.
Tételezzük fel, hogy neked van egy dobozod, amibe bemegy egy közönséges elektromos hálózati kábel, aminek a végén van egy dugvilla. Nem tudod, hogy mi van a dobozban, mert nem ismered a készüléket. Nincs rajta semmilyen felirat, mert lekopott, vagy olvashatatlan. Nem ismered a készülék rendeltetését, működési elvét, csak annyit tudsz róla, hogy valószínűleg árammal működik, vagy működött. Azt is csak annak alapján, hogy egy kábel jön ki a dobozból, aminek a végén egy dugvilla van. Hogyan állapítod meg, hogy a készülék, ami a dobozban van, működik-e, vagy nem, anélkül, hogy konnektorba dugnád, esetleg valamilyen műszert csatlakoztatnál rá? Köszi a felvilágosítást!
#23
Jól látod, a probléma valós.
#23
Ha van egy dobozod, amibe egy villamos kábel megy, semmit nem tudsz róla, akkor feszültség alatt sem tudod ellenőrizni, hogy műxik-e, csupán annyit, hogy nem zárlatos-e.
Ha dobozod feladata ultrahang generálása, azt működés közben sem tudod ellenőrizni hallomással. Még trafója esetleges zümmögése sem jelzi helyes működését.
.
Kérdésed másképp fogalmazva: jóllakni lehet-e finom ételek képeinek nézegetésével?
#25
Az attól függ, hogy mi van valójában a tányérodban, és mennyire jó a szakács.
#23, ez már csak harákolás volt.
Először is, azt írtad, hogy "a legegyszerűbb áramköri elem ". Én erre válaszoltam. Erre elkezdted válaszomat kritizálni utólagos, de igen jelentős változtatásokkal, mint: "Azt most hagyjuk ki a dologból, hogy ismered a készülék felépítését" Itt váltál nevetségessé, mivel ez meg teljesen az ellenkezője. A többi az levegőbe fújt fűrészpor. :D
Egyébként, ha fél éve nem jöttél rá, a legegyszerűbb áramköri elemnél lehet kapcsok közti ellenállást mérni és szigetelési ellenállást mérni. Bocs, én azt hittem, ezek alap dolgok a szakképzés legalsó szintjén.
Kedves #27-es, azt nagyon látni, hogy sajnos te egyáltalán nem vettél részt semmilyen elektronikával kapcsolatos szakképzésen, de annak a legalsóbb szintjén biztosan nem.
Ha kapcsok között ellenállást mérsz, azt csak úgy tudod megtenni, hogy az áramkör feszültség alatt van. Ha azt hiszed, hogy nincs, akkor légy olyan kedves, olvasd el akármelyik ellenállásmérő műszer működési leírását. Nem fogsz egyetlen ellenállásmérő műszert se találni, aminek ne lenne köze a feszültséghez, és az áramerősséghez. Amikor kihúztad a konnektorból a készüléket, vagyis abban a hiszemben vagy, hogy semmiféle áram nem folyik az áramkör alkatrészein, és ellenállást mérsz az egyik alkatrészen, akkor maga a műszer állít elő a méréshez szükséges feszültséget. Jó esetben ez a feszültség nem tesz tönkre semmit, és megvalósul a mérés. Rossz esetben tönkreteszed az alkatrészt.
A szigetelési ellenállás mérés ennél még durvább, mert a műszer igen magas feszültséget állít elő a méréshez. Mondanom se kell, hogy ezzel simán tönkre lehet tenni érzékeny elektronikus alkatrészeket.
Alap dolog egyébként, hogy a műszerekkel olyan méréstartományokat kell vizsgálni első lépésben, amivel legalább maga a műszer nem megy tönkre. Ez viszont nem biztos, hogy a vizsgált áramköri elemekre is igaz. A nagyon érzékeny alkatrészek bizony tönkremehetnek.
Szóval, amikor műszert használsz, illetve elektromos eszközök működőképességét szeretnéd kideríteni, sajnos anélkül nem tudod elvégezni, hogy ne helyeznéd feszültség alá a készüléket. Ha pedig feszültséget adsz rá, az az adott alkatrész áramkörbe kapcsolásának, bekapcsolásnak számít.
És mivel az eredeti kérdésben az volt, hogy "Az elektromos eszközök bekapcsolása nélkül értendő azok működőképességének ellenőrzése." Ezért azt kell mondanom erre, hogy fizikailag nem lehetséges.
Nehogy már azt mondd nekem, hogy egy 9 voltos elemes ellenállásméréssel biztosan meg tudod nekem mondani, hogy a 230 voltra tervezett készülék működőképes.
De továbbra is azt mondom, hogy akármilyen kis feszültséggel mérsz ellenállást, az bekapcsolásnak számít. Ez pedig alapvető volt a kérdésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!