Kábel keresztmetszet méretezésénél mekkora cos fi-vel kell számolni?
eltekintve a szabványoktól, ha egy épület összteljesítménye 13kW, akkor mekkora cos fi vel kell számolnom hogy kitudjam számolni a felvett áramot?
foglalkoznak a cos fi vel egyáltalán? mert valahol láttam, hogy ilyeneknél nem, csak motoroknál szoktak átlagos cos fi = 0,7 el számolni igaz ez?
3.-hoz: "Az "igény" nem a hatásos, hanem az eredő teljesítmény. Ez négyzetgyök(meddő²+hatásos²) vagy ugyanez komplex értékekkel: P hatásos +j P meddő."
Hát elég rég óta vagyok a szakmában, de ilyen formában az "eredő" teljesítményről nem hallottam. Jelenlegi ismereteim szerint létezik látszólagos (VA), hatásos (wattos W), és meddő (reaktív, VAr).
Sőt a többek által hivatkozott MSZ 447 (még mindig ez a szabvány az egyik ami hatályos és közel áll a kérdéshez), végig wattos igényről beszél. Ugyanis a felhasználó egyrészt a wattosért (hatásos) fizet, másrészt arról van ismerete, mert őt az érdekli, hogy a gépét, kemencéjét, nappaliját hány W fogja forgatni, fűteni, világítani stb. Az, hogy technikailag ehhez tartozik egy meddő igény is, az pont nem érdekli a felhasználót. Az legyen a tervező/áramszolgáltató/szomszéd bácsi stb. problémája. Ezért is írja a 447-is (meg a hasonló tárgykörű régi szabványok, tervezési ajánlások stb.), hogy a méretezésnél vagy tudjuk a teljesítmény tényezőt akkor azzal számolunk, vagy nem tudjuk akkor meg 0,7-el számolunk.
Az összes többi tudományos szemfényvesztés kategória.
Ne emlegessétek már mindig azt a 447-et. Az már 45 éve is ugyanazt írta. Miközben ide nem nagyon tud érvényes lenni úgy általában, mert a modern motoroknál 1 kW felett már a cos fi az 0,8-nál nagyobb. Az egyfázisúaknál meg normális esetben kondenzátor van, gyakorlatilag cos fi = 1.
A helyzet még annyival is bonyolultabb, hogy magában a villanymotorok adattáblán megadott teljesítménye az a tengelyen leadott mechanikai teljesítmény, tehát még az áramhoz a hatásfokkal is osztani kell. De lehet, hogy a lapszabász gépen nem a motor teljesítménye van megadva.
Milyen érdekes, hogy senkinek nem jutott eszébe, hogy egyáltalán mire szeretne a kérdező méretezni:
Feszültségesésre, melegedésre, zárlati igénybevételre? Elvileg mindháromra kellene.
msz 447 et megnéztem két helyen. egyik doksi azt irja hogy cos fi=1. a másik hogy cosfi= 0,7.
végeredményben arra jutottam hogy általánosságban cosfi=1 el számolok majd.
motoros hálózatban cos fi =0,7 el ha nem tudom pontosan a cos fi ket.
jövőhéten megjön a villamosipari szakemberek kézikönyve abban ami le lesz írva azt veszem relevánsnak.
"megnéztem két helyen"
Az első link az visszavont szabvány, a második az a meghirdetett. Mindkettőben benne van a motoros 0,7 cos fi.
A cos fi = 1 az a meghirdetett szabványban először szerepel, de, mint a power point mondja, lakásoknál értelmezendő: "Lakóépületek esetében a feszültségesés"
"megjön"
Megírhatnád ide majd, mit olvasol benne.
Csak az egyikben találom a
cos fi = 0,7 et
A másikban meg csak a cos fi =1 et
Légyszi írd le hogy hányadik oldalon találom őket.
Azt hiszem, nem figyelsz.
Milyen őket? Azt írtam, hogy a meghirdetett szabványban van először a cos fi =1-ről szó. Tehát az első linken levő szabványban, mely 1998-as, ott nem fogod megtalálni, mert az nem a meghirdetett szabvány, az már egy visszavont.
(Meghirdetett = régebbi szóhasználattal érvényes)
A második link az meg jól áthatóan nem a szabvány, az egy power point előadás a szabványról. Abban azért nem találod a 0,7-et, mert nem vették bele az előadásba, mivel az nem változott, és az új szabvány ismertetése általában a változásokról szól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!