Miért nagyobb a vezető ellenállása ha kisebb a keresztmetszete?
A vezető nem "útjában van" az áramnak, hanem vezeti. Az ellenállás azt írja le, hogy mennyire "nem jó" vezető egy anyag. Definiálják a "vezetőképesség" mennyiségét is, ami az ellenállással fordítottan arányos, és az egyenes arányban áll a keresztmetszettel.
Hasonló az elv, mint egy folyosó esetén. Az áram számára a vezeték a folyosó. Ha szűk, akkor nehezebb haladni benne, de ha kétszer olyan széles, vagy két párhuzamos keskeny folyosó van egymás mellett, akkor az összességében kisebb ellenállású folyosó. A vezetőképessége (vagy inkább áteresztőképessége) pedig nagyobb a szélesebb vagy dupla folyosónak.
Most pongyolán mondva, minden tudományosságot mellőzve: ha nagyobb az átmérő, az elektronoknak több helyük/lehetőségük van az útjukba kerülő atomokat kikerülni.
Képzeld el: rohansz egy úton. Mondjuk 5 négyzetméterenként mindenhol áll egy ember. Melyik esetben tudsz könnyebben, kevesebb macerával végigfutni? Ha az út 15 méter széles, vagy ha csak 1?
Ha ez úgy lenne ahogy mondod, akkor a távvezetékek hajszálvékonyak lennének, most tekintsünk el a szilárdságtól.
Vagy bontsunk a dolgon.
Az 2 egyforma értékű ellenállást ha sorba kapcsolsz logikus, hogy 2* annyi lesz az összellenállás (eredő).
Kapcsold most párhuzamosan!
Nyilván fele lesz csak, nem?
A vízvezetékkel lehet a legjobban elképzelni.
Egy vastagabb vízcsövön több víz jön, mint egy vékonyabbon, ha ugyanakkora a víznyomás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!