Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Teljesítmény vagy ellenállás?

Teljesítmény vagy ellenállás?

Figyelt kérdés

Problémám a következő:

Egy egyszerű áramkörben, amiben van egy áramforrás és egy fogyasztó (ellenállás), ha növelem a feszűltséget, nő az áramkörben az áram.


Azonban ha az ellenállásra wattos fogyasztóként, tekintek, pl: hősugárzó akkor mindjárt megváltozik, és ha nővelem az áramkörben a feszültséget akkor csökken az áram, hogy a "P" ugyan annyi maradjon.

Sajnos nem értem, hogy működik ez, mintha látszólag az I=U/R-nek ellent mondana a P=U×I.

Pedig ha jól gondolom egy ellenállás wattos fogyasztó is egyben.

Akkor hogy is van ez? Az egyik esetben miért tud logikusan működni, hogy a feszültség növelésével nő az áram, és a másik esetben meg csökke?

Valaki tudna ebben segíteni?


2020. jan. 11. 22:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A teljesítmény sosem konstans, az csak a névleges amit ráírnak a dolgokra, adott feszültségnél igaz. Az ellenállás konstans. R=U/I és P=I*U ebből következik, hogy P=U^2/R= I^2*R. Tehát a teljesítmény a fesz vagy az áram négyzetével arányos. Tehát ha egy 110V-os 20W- os égőre az egyszerűség kedvéért 220-at(ma már 230 van) rakunk, akkor nem duplája lesz a teljesítmény hanem a 4-szerese arra a pár pillanatra amíg ki nem ég.
2020. jan. 11. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Alapvetően a fogyasztó ellenállása állandó. A kisebb feszültség kisebb áramot hoz létre, ezáltal kisebb lesz a teljesítmény is. A teljesítmény amit megadnak, az a névleges teljesítmény, azaz a névleges feszültségen lesz ennyi a teljesítménye.


ui: Persze a valóságban léteznek olyan fogyasztók, amik alkalmazkodnak a feszültséghez, pl. egy telefontöltő működik 100-240 voltig. 100 V-on nyilván nagyobb áramot vesz fel, mint 240 V-on, tehát a teljesítménye állandó.

2020. jan. 12. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
54%

"Azonban ha az ellenállásra wattos fogyasztóként, tekintek, pl: hősugárzó akkor mindjárt megváltozik, és ha nővelem az áramkörben a feszültséget akkor csökken az áram, hogy a "P" ugyan annyi maradjon."


Csak ez egyszerűen nem igaz, miután az izzószál közönséges ellenállás, még mindig. Annyi, hogy hidegen kisebb az ellenállása, mint melegen. Úgyhogy erre így tekints!

Amire te gondolhatsz, az csak elektronikával oldható meg, PWM-tápegységgel, azon belül negatív visszacsatolással, hogy az áramkör mindig állandó teljesítményt vegyen fel.

Mondok egy példát, a kompakt fénycsöveknek is elektronikus, kapcsolóüzemű tápellátása van, de nem PWM, nincs benne semmiféle visszaszabályzás, negatív visszacsatolás. Tehát ez sem fog úgy szabályozni, ahogy elképzelted.

LED-lámpák már más eset, ott két lehetőség is van: olcsóbb, passzív, kapacitív előtét --> nem szabályoz.

Vagy aktív elektronikus áramgenerátor: szabályoz.

2020. jan. 12. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Szirty ***** válasza:
56%

Egy készüléket(hősugárzó) amiben hőfokszabályzó is van nem tekintheted egyszerű ellenállásnak!


Ha csak a fűtőszálat nézzük és eltekintünk attól hogy az ellenállása hőmérséklet függő akkor igen.

Viszont ennek a teljesítménye nőni fog a feszültség növelésével.

2020. jan. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
54%

# 4

Ha tudsz olvasni, én például konkrétan és csak "izzószálról" beszéltem. Talán, mert igyekeztem előre kivédeni a trollkodást.

Remélem, nem akarsz ennyire hülyének nézni másokat!

2020. jan. 12. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Szirty ***** válasza:
A kérdezőnek szólt amit írtam. Ő írta a kérdésben amire reagáltam (egyszerű áramkört és ellenállást írt, majd hősugárzót említett).
2020. jan. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi segítő válaszokat.

Most hagyjunk minden elektronikát, vezérlést. Arról van szó, hogy Hámori Albert tankönyvben van egy táblázat amiben azt írják, hogy 110v on nagyobb áramot vesz fel ugyan az a készülék mint 220 on.

Na már most ha úgy van ahogy azt elején írta valaki, akkor nagyobb feszen nagyobb áramnak kéne folynia, de még sem.

2020. jan. 12. 12:12
 8/11 anonim ***** válasza:

"110v on nagyobb áramot vesz fel ugyan az a készülék mint 220 on"

Akkor az nem ugyanaz a készülék.

2020. jan. 12. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
54%

"Arról van szó, hogy Hámori Albert tankönyvben van egy táblázat amiben azt írják, hogy 110v on nagyobb áramot vesz fel ugyan az a készülék mint 220 on."

De pont arról volt szó, hogy nem mindegy a készülék.

Ha azt mondod, hogy nem elektronikus készülék, akkor meg valamit félreértelmeztél, nem úgy adod át, ahogy ott szerepel. (Nem feltételezem, hogy hülyeséget írtak volna.)

Például mondhatom, hogy azonos teljesítményre gyártott készülékek esetében igaz az állításod. De az két eltérő készülék.

2020. jan. 12. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem itt az lenne a tippem, hogy régen kapcsolható tápegységei voltak a készülékeknek, és lehetett kapcsolni, hogy 220-as vagy 110-es hálózaton használom.(a felénél meg volt csapolva a primer tekercs)

Itt igaz, hogy ugyaolyan teljesítmény a szekunder oldalon ugyanolyan teljesítményt vesz fel a primeren, ezért 220-as állásban 220-ról fele akkor lesz az áram mint 110-es állásban 110-ről. Ma már legtöbb kütyüben kapcsolóüzemű táp van, aminek a primer olvala elmegy mondjuk 100-250v-ig

2020. jan. 12. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!