Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy ellenállás max. Teljesítmé...

Egy ellenállás max. Teljesítménye (0.25Watt, 0.5Watt,1Watt, stb) felismerhető valahonnét az ellenállásról? Esetleg az ellenállás méretéből/formájából megállapítható?

Figyelt kérdés

Sehol sem találtam neten ehhez leírást. :/


Viszont arra gondolok, hogy vannak ellenállások amolyan "átlag pici" méretben, a tipikus kék ellenállások. És annál van egy még kisebb, félméretű, amolyan összenyomott. Utóbbi lenne esetleg a negyed-wattos, és a normál a fél wattos?

Aztán vannak olyan nagy bumszli ellenállások, meg vannak hatalmas, matt, érdes ellenállások is, azokról tudom, hogy 1-2 Wattosak. Emlékeim szerint az nagy méretű az 1 Wattos, a hatalmas, érdes (olyan a tapintása, mint a mészkőé) pedig.... vagy a 2 Wattos, vagy az már az 5 Wattos, lehet, hogy az utóbbi, de erre nem emlékszem.


Nincs ehhez valami szakszerű leírás?


Amire emlékszem, azt onnét tudom, hogy címkézve kaptam meg simítózáras tasakban. De jó lenne ezeket leírva is látni, hogy honnét lehet felismerni egy ellenállás teljesítményét!



2017. ápr. 25. 22:41
 1/9 anonim ***** válasza:
20%
A szinkód jelzi :D
2017. ápr. 25. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Gugu Gabor ***** válasza:
Elvileg méret alapján, de megmondom őszintén hogy nincs tuti tippem, mennek össze az ellenállások is (x éve mintha nagyobbak voltak ugyan olyan teljesítmény mellett)
2017. ápr. 25. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Hogy mennyi hőt képesek eldisszipálni, az elsősorban a mérettől függ (vagyis csak ezt a paraméterét lehet könnyedén meghatározni). Megállapítani kimondottan nehéz, mivel lehet kapni olyan típusokat is, amik fizikális méretei egyeznek de az egyik mégis 1/2 Wattos, a másik meg pl. 2 Wattos. Pontos típus ismerete nélkül csak tippelni lehet. Ha biztosra szeretnél menni, akkor ajánlott kimérni: azt a teljesítményt kell megkeresni, ami hosszú távon 50-60°C-os hőmérsékletre melegíti az alkatrészt (szobahőmérsékletű környezetben). Ez még biztosan nem tesz kárt benne, a komolyabb alkalmazási területre szánt darabok maximális megengedett hőmérséklete úgy is ekörül van.
2017. ápr. 25. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Kinyomtattam, eltettem infónak a többi közé.

2017. ápr. 26. 09:33
 5/9 anonim ***** válasza:
Régen még úgy-ahogy ki lehetett találni, de most ha nem tudod a gyártót szinte reménytelen erre pontos és megbízható választ adni.
2017. máj. 2. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Miért, a régiek milyenek voltak?

Papírból gyúrták őket, s grafitból húzták rá az ellenállását? XD

Najó, ez csak egy sztereotípia, de amúgy érdekelne!

Ahogy tudom, a régebbi elektronikák, s velük együtt a diszkrét komponensek, amik még valószínűbben diszkrétebbek voltak, mint manapság, sokkal home-made-ebben néztek ki.

2017. máj. 2. 11:45
 7/9 anonim ***** válasza:
Régen a méret sokkal jobban megmutatta a teljesítményt, eleve csak néhány gyártó volt, és azok termékeit ki lehetett ismerni. Ma több tucat kínai gyártó van, amelyek ránézésre teljesen ugyanolyan dolgokat gyártanak és csak 1-2 paraméterben térnek el (pl. teljesítmény, tűrés mező stb.) és a szín meg gyártó függő lett teljesen. Ma sokkal kevésbé meghatározó a méret. Én is vettem már olyat, hogy két látszólag azonos ellenállás és a kisebb méretű volt a nagyobb teljesítményű (legalábbis a gyártó szerint), én inkább nem kockáztattam és kisebb teljesítményre méreteztem.
2017. máj. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 DexaN válasza:
Régen több ellenálláson felvolt tüntetve a teljesítmény, de anno valahol olvasgattam célozgatásokat, hogy gyártón belül talán az alapszínnel is volt aki meghatározta a teljesítményt? Sajnos nekem is elég sok vakfoltom maradt, anno apám a kezembe nyomott egy csomó régi ellenállást és próbáltam a teljesítményüket beazonosítani, aztán amikor azt láttam, hogy ma egy 5mm-es ellenállás 0,7W volt ami a kezembe került a régiekből meg 4x-szer akkora... kidobtam majdnem az összeset
2017. jún. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
1# színkód sosem jelezte. Abban 3 dolog van. Számérték, szorzó (10 hatványa), és a tűrés.
2020. jan. 11. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!