Ha két ceruza akkut összekötök párhuzamosan akkor amelyik jobban fel van töltve abból átáramlik a töltés a másikba?
Tehát a pozitívot a pozitívhoz és a negatívot a negatívhoz kötöttem és azt vettem észre hogy ha multiméterrel megmértem őket külön külön akkor amelyiknek teljesen feltöltött állapotában 1,34 V volt a feszültsége annak nekiállt csökkenni míg a másiknak amelyik már teljesen le volt merülve annak meg emelkedni.
Így akkor fel lehet tölteni? Esetleg ha egy db feltöltött akksiból nem is tud annyi áram átmenni a lemerültbe akkor ha mindig cserélgetem mellette a feltöltött akksikat akkor előbb utóbb feltöltődik?
Megfigyeltem hogy a töltőről közvetlenül levett Ni-Mh cella még 1,4 V fölött is szokott lenni majd ahogyan kihűl úgy éri el a nyugalmi 1,36 V körüli értéket.
Ebből kiindulva nem kevés az 1,2V töltőáram? Ha csak annyival van töltve akkor nem lesz 1,4V nem? Az 1,2 V akkor szokott lenni a cella fesz. ha már kb teljesen le van merülve. Mint ahogy sok telefon akksiban is a 3,7V az a névleges feszültség de egy teljesen feltöltött Li-Ion akksi is 4,2V.
Persze javíts ki ha tévedek.
Még mindig kevered a dolgokat. 1,2V az nem áram, hanem feszültség.
Na, szóval a rendes töltők állandó árammal töltenek. HOgy ne melegedjen, valamilyen kapcsolóüzemű áramkörrel állítják elő az állandó áramot. Szoktak még tenni bele hőérzékelőt, hogy ha túlmelegszik a cella, akkor szünetelteti a töltést. Töltés közben figyeli a cella feszültségét. A NiMH és NiCd akkuk a töltés végén szoktak produkálni egy ΔV (delta-V) jelenséget: a feszültség egy darabig emelkedik, majd elkezd csökkeni. Az hogy ez pontosan hány voltnál van, a cella hőmérsékletétől és a töltőáramtól függ, de nem is lényeges. A lényeg a tendencia, a feszültségcsökkenés. Amikor ez megtörténik, a cella feltöltöttnek tekinthető. A valóságban nem teljesen, de ilyenkor a töltők átállnak csepptöltésre, és azt a hiányzó pár százalékot még beletöltik.
# 21
De épp azt magyaráztam, hogy sorosan kötöd a töltés forrását, nem párhuzamosan.
Úgy összeadódnak a feszültségek és már 2,4 V-ról is legalább van valami értelme.
Amit a #22 magyaráz, ő azt nem érti szerintem, hogy a C/10 töltőáram felett, illetve többszörösén már gyorstöltésről beszélünk, amihez viszont már szükséges az elektronikus védelmek valamelyik fajtája, vagy akár több paraméter figyelése is egyszerre.
Csakhogy nem érdemes ennyire előreszaladni, miközben alapfogalmaknál tartunk és a standard C/10 töltés védelem nélkül is megoldható egyszerűen, 14-16 óra alatt. Méghozzá azért, mert a standard töltőáram még nem tud kárt (túlmelegedést) okozni az akkuban akkor sem, ha 24 óráig marad rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!