Az gáz, ha csak olyan dolgok iránt érdeklődöm amik tényleg érdekelnek és sok mindent lesz*rok?
Általában az emberek bizonyos dolgok iránt érdeklődnek, bizonyos dolgok iránt meg nem. Ez így rendjén is van egy bizonyos mértékig. Ha megvan az életed célja, hogy miben akarsz alkotni, tudást szerezni, akkor nem feltétlenül baj, ha a többi témával nem törődsz annyira.
De társadalomban élünk, társas lények vagyunk. Egyszerűen szükséges, hogy hétköznapi témákban minimálisan járatosak legyünk. Szintén fontos, hogy tiszteletben tartsuk mások vágyait, érdeklődését, érzelmeit, még akkor is, ha magunk nem osztjuk azokat. Ha a „leszarom” érzéketlenségben, ridegségben, negatív formában nyilvánul meg, akkor tényleg jogos a primitív jelző.
Másrészről aki valamiben nagyobb tudást, jártasságot szerez, azt óhatatlanul el kezdi foglalkoztatni, hogy annak amit tud, csinál milyen hatásai vannak a világ többi szeletére. Aki tehát tud, az egyre inkább kíváncsi és egyre inkább szélesebb látókörrel rendelkezik. Sokszor pont a fő érdeklődési körbe nem tartozó tapasztalatok tudják az embert leginkább inspirálni, új meglátások felfedezéséhez vezetni.
Nekem is van egy hasonló ismerősöm. Nyugodtan elmondhatod neki, hogy szívesen hallgatod azt, amit ő mesél, de ne vizsgáztasson, hiszen ez az ő érdeklődési területe nem a tied. Cserébe te sem kérdezel rá olyan dolgokra, amik viszont a te érdeklődési területedbe tartoznak, és történetesen őt nem érdekli, vagy nincs hozzá megfelelő tudása. Ha mondani akar valamit, akkor mondja nyugodtan, de ne feleltessen. Ha igazán jó barát, akkor nem fog ezen megsértődni. Azt is meg lehet értetni vele, hogy miért nem érdekel annyira a téma, hogy te magad utánajárj, vagy zavarjon a megfelelő tudás hiánya.
Pl. nem tudom mikor halt meg Rákóczi, sőt még azt is keverem, hogy mikor volt a mohácsi vész. Nincs szükségem erre a tudásra. Ha nagyon kell, hát megnézem a neten. Ellenben ha Rákócziról, vagy a mohácsi csatáról hallok egy rövid kis értekezést, neadjisten egy előadást, akkor ettől még érdekelhet. Lehet, hogy az alapműveltség része a dolog, de személy szerint nem tartom fontosnak azt, hogy ezt az adatot bemagoljam. Mikor meg kellett tanulni, akkor nagyon nem érdekelt a történelem. Most érdekel, de a lényeg, és nem a részletek. Meg érdekel még sok más dolog, az informatika (ez a szakmám és hobbim), a természettudományok (ez mindig is érdekelt), a táblás játékok (sakk, gó, stb…), a filozófia (ezt tanulom is 3-4 éve), a vallások, a néptánc (20 évig táncoltam), népzene, a gitár (gitározgatok), a szövés (fura, de ebben is szereztem jártasságot férfi létemre), az irodalom, a természetjárás praktikái (túrázgatok is) meg még sok-sok minden. Nem hinném, hogy szűk látókörűnek, vagy primitívnek tartanának azok, akik kicsit jobban ismernek, sőt többször megkaptam már, hogy mennyi mindenhez értek.
Cserébe én sem várom el, hogy valaki fejből tudja, hogy mennyi 2 tizedik hatványa. Informatikusként ez az én érdeklődési köröm, és ezt a tudást használom is időről-időre. Hasonlóan nem várom el, hogy valaki tudja, hogy megjelent-e már a Windows 8 vagy sem, vagy hogy egyáltalán azt tudja, hogy neki melyik verzió van a gépén. Végül is nem kell neki tudnia ahhoz, hogy használja, számomra meg természetes, ha tudom.
Teljes mértékben egyetértek veled. Engem speciel a pszichológia ami nagyon érdekel, és sok pszichos könyvet be is szereztem, olvasgatom őket, a neten is állandóan utánajárok ha valami pszichológiával kapcsolatos dologról van szó. A barátomat meg annyira nem érdeklik ezek a dolgok, ezért nem is szoktam kérdezgetni tőle ilyesmit.
A mostani eset tényleg egy jelentéktelen kérdés volt, valamiért mégis szarul esett, hogy primitívnek néz, nem mondta ki, de éreztem hogy ez a lényeg.
A falunk végén, hozzáteszem, nem szoktam arra járkálni, (inkább a másik irányba) busz nem megy arra, kocsival meg nagyon ritkán. Szóval barátomnál voltam, jöttünk hazafelé, a falu végén építenek valamit, megkérdezte mi az, nekem meg az volt a válaszom, hogy: nem tudom. 1. nem érdekel mit építenek oda 2. hetek óta nem jártam arra. Hogy érdeklődjek valami után, amiről nem is tudok?! Erre ő: nem szereti az olyan embereket, akik "nem tudommal" válaszolnak egy kérdésre. Ha már kérdez valamit, akkor az illető tudjon rá válaszolni.
Egy bagatell történet bagatell problémával, de valamiért nagyon rosszul esett ez a fajta kijelentése meg hozzáállása.
A párbeszédnek valahogy így kellett volna folytatódnia:
- Nem szeretem az olyan embereket, akik "nem tudommal" válaszolnak egy kérdésre.
- Te tudod mit építenek oda?
A)
- Igen, ezt és ezt.
- Nem szeretem azokat az embereket, akik olyan dolgokra kérdeznek rá, amit már tudnak.
B)
- Nem, én sem tudom.
- Nem szeretem az olyan embereket, akik "nem tudommal" válaszolnak egy kérdésre.
;-)
frappáns :D de ahogy ismerem úgyis kimagyarázta volna magát valahogy. Szerintem ő sem tudta mit építenek oda, szóval a B. verzió valósult volna meg. Utána pedig így folytatódott volna: te laksz itt, neked kéne tudnod, mit építenek..
nah mindegy, köszönöm a válaszaidat :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!