Hosszú élet szegényen vagy rövid élet gazdagon?
Egyik sem.
Átlagos élethossz normális megélhetéssel...
Második válaszoló vagyok.
Sokan el sem olvasták a kérdést szerintem.
"nyomorú, kudarcokkal" ezt párosítja a szegénységhez a kérdező.
"sikerélményekben" ezt meg a gazdagsághoz.
Azaz, ha nem csak szegény vagy, hanem, még állandó kudarcélmények gyötörnek. Család, munka, ez a sosem jön össze semmi típus (így nehéz boldognak lenni).
Sikerélmény meg nem csak pénz, hanem család, barátok, stb.
Szóval én úgy értelmeztem a kérdést, hogy hosszú boldogtalan (és szegény) életed legyen, vagy rövid, de sikeres és boldog (és gazdag).
Ennek fényében is a hosszú szenvedést választanátok?
Lehet, hogy valaki többet él 5 év alatt, ha beutazza a világot és rengeteg mindent kipróbál, rengeteg kalanddal tarkítva az életét, mitt aki 50 év alatt ki sem mozdul a falujából és minden napos elfoglaltsága, hogy az anyagiakon és az életén sajnálkozik...
#12: A kérdésben egészen pontosan ez állt:
„maradsz mondjuk a "magyar válságrealitás" nyomorú, kudarcokkal teli bugyraiban”
Itt a magyar válságrealitáson van a hangsúly, a jelzőket így én szubjektív ítéletnek tartom. Nem élek én sem túl jól, de túl rosszul sem. Sokat nem keresek, de meg tudok belőle élni. Autóm nincs. Van egy egyszobás lakásom, amin nincs hitel. Megtakarításom sincs, de egy-egy belföldi nyaralás még belefér. Meg egy-egy hétvégi túra, ami nekem remek kikapcsolódás, és nem igazán kerül többe, mint otthon ülni. Ellenben elég színes életet élek azt hiszem, én legalábbis nem élem meg nyomorúságnak, kudarcnak a jelenlegi helyzetemet.
* * *
Én azt gondolom, hogy a válasz nagyban függ attól is, hogy ki mennyi idősen válaszol. Minél idősebb valaki – nem feltétlenül években számolva –, annál inkább tudatosul benne, hogy nem létezik hosszú élet. Egy tizenéves biztos, hogy nem él annyira a halál tudatával, így könnyebben dobálózik vele. Persze ez így is van rendjén.
Másik oldalról az ember idővel rájön, hogy nem a pillanatnyi apró örömök a fajsúlyosak az ember életében. Fiatalon az ember adrenalinfüggő, az élmények a fontosak. Idősebben az ember már átélt jó sok élményt, tudja, hogy hosszútávon nem ezek teszik az embert boldoggá, kiegyensúlyozottá, elégedetté. Az élmények helyett a tanulságok válnak fontossá. Tizenévesen az ember hisz a szabadság erejében, a kötöttségek nélküli szabadságban, a világmegváltásban, abban, hogy valami újat tud teremteni. Idősebb korára sokkal többre értékeli a rendet. Jobban megérti a régiek gondolkodását, így hisz azoknak a továbbvitelében. Fiatalon az ember az élményeket keresi, idősebb korára elkezdi értékelni a nyugalmat, a csendet.
Tehát úgy általában egészen más értékrenddel, világképpel rendelkezik az, aki fiatal és az aki idősebb, aminek azért nem kevés köze van ahhoz, hogy valaki milyen választ ad az általad feltett kérdésre. Persze nem hangsúlyozom, hogy itt nem az életből eltelt évek számítanak. Egy tizenéves is lehet megfontolt, és egy 50 éves ember is láthatja úgy a világot, mint egy átlag tizenéves. Bár azt hiszem, hogy egyik sem szerencsés, de előfordul.
# 14
Lehet nem fog tetszeni, de én inkább úgy látom, hogy igenis, az élmények teszik színessé és boldoggá egy ember életét. Miért nem így látja a legtöbb idős emberke? Mert 50-60-70 évesen szembesülnek a tudattal, hogy gyakorlatilag NEM CSINÁLTAK SEMMIT, de onnan már VÁLTOZTATNI NEM TUDNAK. De az embernek ugye szüksége van egy önigazolásra.
nagyon halkan jegyzem meg, hogy van sok idős ismerősöm, aki AMELLETT, hogy egy családapa volt, felnevelte a gyerekeit, igenis eseménydús boldog életet él.
És beszéltem vele, hogy mindenképp azt az életet választaná, amit élt, még ha rövidebb is lenne.
DE...
Ahogy látom, sokan megkerülik a kérdést, mondván, hogy szegények, de boldogok. Jön a konklúzió, hogy akkor gazdagon boldogtalanok lennének. Mindenből van boldog és boldogtalan, szegényből, gazdagból.
Őzintén. Melyiket választanád? Hosszú BOLDOGTALAN élet, vagy rövid BOLDOG élet?
(Mert én kicsit így értelmeztem a kérdést. Két szavat akkor is kiemelek belőle: KUDARC, SIKER. Nyilván a kellemesebb értelmezés a szegénység, és a gazdagság, mert akkor a kellemesebb választ is lehet adni a kérdésre. Mert ugye ez emberek inkább feküdnének magatehetetlenül +2 órát, ha ezzel meghosszabbítják az életüket. Nos, szerntem addig élet az élet, amíg méltósággal teli)
Sziasztok Válaszolók! Aki a 15. választ írta, elég jól ráérzett a lényegre.
Igazából, ha pontosítani akarnám a kérdést, akkor annyival kiegészíteném, hogy valóban arra írtam a válságos realitás vs sikeresség, de rövid, intenzív élet problematikáját, hogy ugyabár ahány ember, szinte annyiféle életfilozófia. Vannak, akik nagyon kevéssel beérik, vannak akik ezt a keveset őszintén elégnek vélik, bár aki nyitott szemmel jár, hamar rájön, hogy sokan (tiszt. a kiv.) képmutatásból és önámításból álszerénykednek. Míg a másik véglet meg a kicsit Janis Joplis-os felfogás, miszerint: "Élj gyorsan, szeress szenvedéllyel, halj meg fiatalon!".
Tehát valahol pont ez volt a választóvonal, hogy vannak, akik hosszú, küzdelmes életet élnek, viszonylag szerényen, kiszámíthatóan, belenyugodva, hogy az épp aktuális koreszme és gazdaság mondjuk nem pont nekik előnyös. Aztán ugye van az őrültebb irányzat, miszerint az életre is igaz, hogy NEM A MENNYISÉG, HANEM A MINŐSÉG SZÁMÍT.
Tehát adott esetben preferáltabb lehet egy hosszú, aggodalmas, sivárabb élettel szemben egy intenzív, sok-sok élményt megélő, kiélő, pezsgőbb, nyüzsgőbb, folyamatosan pozitív életérzést adó, de adott esetben rövidebb élet is.
Én inkább élnék még 20 évet gazdagon és gondtalanul. Nekem fontos az anyagi biztonság és az élmények is, sok élmény megszerzéséhez pedig egyszerűen pénz kell.
A kérdésen kívül pedig egészséges és boldog életet élnék. Mindegy mennyi ideig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!