Az milyen buntetessel jarna, ha csinalok egy mentoautot?
Úgy érted, hogy szirénázva akarsz száguldozni?
Nos, bármily furán hangzik, nem jár érte semmi, mert senki nem kérdőjelezné meg, hogy az a mentőautó valódi. Elvileg ugyan a megkülönböztető jelzéssel rendelkező járművek mind fel vannak szerelve műholdas követéssel is (mondom _elvileg_) de ez csak arra jó, hogy a saját járműveiket követni tudják a szolgálatok. Egyszer állították nekem, hogy létezik valamiféle rádiófrekvenciás válaszadó is, ami benne van a kocsiban, és egy kézi kütyüvel ellenőrizhető, hogy az a jármű valóban jogosult a megkülönböztető jelzés használatára, de szerintem ez vagy baromság, vagy senkit sem érdekel. Majd biztos azzal foglalkozik az összes rendőr, hogy az elhaladó mentőautókat szondázgatja, hogy igaziak-e.
Annak veszélye tehát, hogy lebuksz vele, nem nagy. Annál inkább a balesetveszély. A mentősofőrök nem egyszerű hétvégi autósok, hanem komoly kiképzést kapnak, különleges vizsgát kell tenniük. Nem olyan egyszerű ám egy furgonnal a csúcsforgalomban szlalomozni, pláne úgy, hogy hátul éppen próbálnak életben tartani valakit! Meg se próbáld, ha neked nincs ilyen szakvizsgád, mert oké, hogy te vagy a legfaszább csávó a faluban, de valójában csak egy kis veréb vagy, hidd el.
És mi a büntetés, ha elkapnak? Közúti veszélyeztetés bűntettét élből rád húzzák, ha okoztál tényleges veszélyt, ha nem. A magyar bíróságot nem érdekli a valóság, szentimentális alapon dönt, "akár az is lehetett volna" érvelésekkel. Még ha nem is okozol balesetet, három évig terjedő szabadságvesztést nyerhetsz. Más kérdés, hogy valószínűleg megúszod felfüggesztettel, viszont hogy mellékbüntetésként a járművezetéstől egy életre eltiltanak, az is ziher.
Megxasznak...
Szabs. tv. 223. § Megkülönböztető jelzést adó készülékkel kapcsolatos szabálysértés
nem szerelheted fel, közterületen még az autóban sem lehet
A probléma a megkülönböztető fény- és hangjelző készülékkel lesz. Ennek a felszerelése is – a jogszabályokban leírt kivételeken kívül – hatósági engedélyhez kötött. Másik oldalról ha egy járműn van ilyen készülék, de a jármű nem használja, akkor ugyanazok a közlekedési szabályok vonatkoznak rá, mint bármelyik másik járműre. Viszont a megkülönböztető jelzés használatának is komoly feltételei vannak, nem kapcsolhatja be pl. egy rendőr csak azért, hogy hamarabb ebédelhessen.
Egy időben volt divatja a dolognak, csak rájöttek, hogy ez így elég költséges. Mert ja ilyen készülék engedély nélkül van a járművedben, akkor az szabálysértés, ami 15-50 ezer forint lehet. Persze minden egyes alkalommal, mikor lebuksz vele. Ha viszont nem engedélyezett megkülönböztető jelzés használata miatt baleset történik, akkor szinte borítékolható a börtön is. Viszont jó hír, hogy a börtönben már nem kell sietned sehova.
A SüSü által írt bírságösszeg nem pontos. (# 3 2019-07-16 00:23)
Megkülönböztető fényjelzést vagy a hangjelzést adó készülék gépjárműre történő jogosulatlan felszerelése, illetve akárcsak a megkülönböztető fényjelzés vagy a hangjelzést adó készülék közterületen lévő gépjárműben engedély nélküli birtoklása olyan szabálysértések, amelyekre jogszabály, kötelezően alkalmazandó bírságösszeget állapít meg.
Megkülönböztető fényjelzést vagy a hangjelzést adó készülék gépjárműre történő jogosulatlan felszerelése esetén a helyszíni bírság kötelezően alkalmazandó összege 20-ezer Ft, a pénzbírságé 40-ezer Ft. ← 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet az egyes közlekedési szabálysértések miatt alkalmazandó szabálysértési pénzbírság, illetve helyszíni bírság kötelező mértékéről, valamint a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvénnyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról [a továbbiakban 63/2012 Kr.] 5. melléklet 1. sorszám.
Megkülönböztető fényjelzés vagy a hangjelzést adó készülék közterületen lévő gépjárműben engedély nélküli birtoklása esetén a helyszíni bírság kötelezően alkalmazandó összege 15-ezer Ft, a pénzbírságé 30-ezer Ft. ← 63/2012 Kr 5. melléklet 2. sorszám.
„Ha az eljárás alá vont személy a helyszíni bírság kiszabását - a helyszíni bírság meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után - aláírásával igazoltan tudomásul veszi, a helyszíni bírság ellen nincs helye jogorvoslatnak.” ← 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 99. § (3). Tehát, ha az elkövető nem vitatja a szabálysértést, akkor a helyszíni bírság érvénybe lép, nem kerül sor szabálysértési feljelentést követő szabálysértési eljárás során kiszabott pénzbírságra. Vagyis, 20-ezer Ft, lebukásonként.
Előzetesen, a 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 64/A. § (1) szerint
„Aki a megkülönböztető fényjelzést vagy a hangjelzést adó készüléket
a) gépjárműre jogosulatlanul felszerel (felhelyez),
b) közterületen lévő gépjárműben engedély nélkül birtokol,
százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Aki a megkülönböztető fényjelzést vagy a hangjelzést adó készülék használatára vonatkozó szabályokat megszegi, ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3) Azt a készüléket, amellyel az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell kobozni.
(4) Az (1) és a (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.”
Ezt a teljes jogszabályt 2012.04.15-én hatályon kívül helyezték, és e vonatkozásban a jóval enyhébb megítélést tartalmazó – fentebb többször említett – 63/2012-es kormányrendelet rendelkezései léptek életbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!