Miért hagyja az emberi társadalom, hogy az értelmetlen, használhatatlan területek (amblokk az összes hülye sport) valamint a bölcsészet (agyament művészkék, akik a sportolocskákkal együtt 0 értéket állitanak elő) fennmaradhasson?
Használhatatlan? Az ember pusztán haszonból csinál bármit is? Csak annak van értéke, ami pénzre váltható? Korántsem. Sőt a legtöbb ember nem azért csinál valamit, mert abból anyagi haszna van. Sőt, olyan dolgokat csinálunk, ami kimondottan pénzt húz ki a zsebünkből. Miért? Mert más egyéb haszna van.
Így tesz a társadalom is. Az élsport mindenről szól, csak az egészségről nem. Nincs közvetlen haszna. De számtalan közvetett haszna van. Nagyon sokan azért mélyednek el egy-egy sportág űzésében – a legtöbben gyerekfejjel –, mert az egész élsportot valamiféle mesterséges glóriával vontuk be. Oké, hogy ez talmi, oké, hogy ez valakinek tényleg jó üzlet, de sok ember pont ezért ismerkedik meg egy-egy sporttal mélyebben, vagy pont ezen keresztül ismer egyáltalán egy adott sportágat. Kell egy maxima, amivel azonosulni lehet, amit el akar az ember érni, ha egy adott sportágat űz. A legtöbben nem azért álmodoznak arról, hogy egyszer talán ők is úszni fognak az olimpián, vagy bekerülnek majd felnőttként egy foci válogatottba, mert az milyen jól keres, hanem mert milyen nagy dicsőség, milyen nagy eredmény. De természetesen a legtöbben ezt a célt nem érik el, viszont elsajátítanak egy olyan életmódot, amiben a sportnak, a mozgásnak szerepe van, ami egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb élethez vezet, ami meg úgy az egész társadalomnak hasznára van.
Na ezért kell fenntartani ezt a dicsfényt, ami viszont pénzbe kerül. Igen szűk látókörű az a viszonyulás, hogy ebből neked semmi hasznod nincs. Dehogy nincs. A sarki közértes, vagy a munkát adó főnököd lehet, hogy 5 évvel kap, vagy pont nem kap szívinfarktust, mert gyerekfejjel az olimpikonokat példaképként tekintve elkezdett valamilyen sportot, amit valamilyen rendszerességgel ma is űz. Vagy ha nem, azért egy héten egyszer lemegy futni, vagy autó helyett biciklivel jár. Részben az a hasznod, hogy ezek az emberek a társadalom aktív, valódi értéket előállító tagjai lehetnek, ahelyett, hogy kórházban feküdnének egy adott időpillanatban. Vagy az a hasznod, hogy kevesebb beteg ember van, így kevesebb TB-t kell fizetned.
Tehát az egész kérdésfeltevés – már elnézést – de elég ostoba alapokon áll. Mondjuk pont ezért történik az egész finanszírozása adóból, mert önként ezeket az összefüggéseket kevesen látják be, így önkéntes alapon nem működnének.
Azon lehet – és kellene is – vitatkozni, hogy az élsport állami támogatottsága megfelelő arányban áll-e a társadalmi hasznosságával, ide értve azok másodlagos, harmadlagos hatását is. De nem könnyű ezeket beárazni. Azon is lehet vitatkozni, hogy a különböző sportágak támogatottságának aránya igazságos, helyes-e, de erről sem könnyű vitázni. De az biztos, hogy ezen vitákhoz jóval mélyebb, szélesebb látókör kell, mint ami a kérdésfeltevésből kiolvasható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!