Szerintetek csalás az ötös lottó?
Személy szerint én csalásnak tartom több okból is.
-Ha a 90 golyóból 1 et elveszünk akkor csak 4es lehet.Ezt senki sem veszi észre.
Ötös lottó nyerteseiről semmit sem tudunk,mióta elektronikus lett soha.Mint ha nem is léteznének azok a személyes pedig pár ember azért nyert elvileg és akkor csapot papot othagy mimdent és barátokkal se beszél többet? Mert csak ez magyarázza az hogy a bárátok nem mondnák el senkinek.Márpedig a pletyka az terjed.Szóval furcsa hogy soha semmit sem hallunk rólunk.
- A 6os lottó sokkal többször nyerik meg,nagyom sokra emlékszek pedig ennek kisebb az esélye mint az ötösnek.Ez mivel magyarázható?
Szóval az a baj hogy annyi a furcsa tényező hogy nem igaz.Még az 51es körzetről is többet tudunk.Szóval lehet hogy a nyereményt beforgatják valahogy a könyvelésbe vagy mindig a cég fejese nyerheti meg?
-Még egy apró dolog,szinte semmelyik nyertes nem jelentkezik a nyereményért vagy 1-2 hónap múlva.Ennek mi értelme? Ki az a hülye akinek átfúj a szél a házán és nem megy az ingyen pénzért,mi meg ha nyerünk 10e ft-ot már futunk is a lottózóba.Szóval áhh nagyon furcsa.Nektek mi a véleményetek?
"Ha a 90 golyóból 1 et elveszünk akkor csak 4es lehet.Ezt senki sem veszi észre. "
-Ezzel bearanyoztad a napomat. Micsoda aranyköpés. nyilván nem így van. :D
"Ötös lottó nyerteseiről semmit sem tudunk,mióta elektronikus lett soha.Mint ha nem is léteznének azok a személyes pedig pár ember azért nyert elvileg és akkor csapot papot othagy mimdent és barátokkal se beszél többet? Mert csak ez magyarázza az hogy a bárátok nem mondnák el senkinek.Márpedig a pletyka az terjed.Szóval furcsa hogy soha semmit sem hallunk rólunk."
-Én sem reklémoznám ha nyernék. Azonban lehetetlen hogy nyerjek, mert nem lottózom, tudniillik matematikát tanultam egyetemen, ezért NEM lottózom. :D
"- A 6os lottó sokkal többször nyerik meg,nagyom sokra emlékszek pedig ennek kisebb az esélye mint az ötösnek.Ez mivel magyarázható?"
-Azzal magyarázható, hogy rosszul tudod. Sokkal nagyobb a hatoslottón a nyerési esély! :D
"Szóval az a baj hogy annyi a furcsa tényező hogy nem igaz.Még az 51es körzetről is többet tudunk.Szóval lehet hogy a nyereményt beforgatják valahogy a könyvelésbe vagy mindig a cég fejese nyerheti meg?"
-Hahaha. Annyi, de annyi titok van benne, hogy az összes húzás eredmény nyilvános adat, meg az összes szabály, nyerési esély szintén. Micsoda titkok... :D
-NE lottózz az a véleményem. A lottó kihasználja, hogy emberi ésszel nagyon nehéz megbecsülni ilyen csillagászíti kicsi valószínűségeket!..
A lottóval legkevésbé sem éri meg a szervezőnek csalni. Matematikailag úgy van fölépítve, hogy brutális bevételt jelentsen a szervezőnek átlagosan, a szabályok szerint.
Egy esetleges csalás és annak bizonyítása szó szerint világbotrányt jelentene. És bedőlne az amúgy bombajó biznisz.
@Charlie O'Brian:
> … nem lottózom, tudniillik matematikát tanultam egyetemen, ezért NEM lottózom
Ohh, te nem érted a lottó lényegét. A szelvénnyel nem csak egy nyerési esélyt veszel meg. Megveszed az álmodozás jogát, hogy alkalmasint álmodozgathatsz, hogy „ha nyerek a lottón, …”, hozzá járul némi izgalom, kvázi szórakozás, mikor megnézed a sorsolást, vagy később a nyerőszámokat. Ez is hozadéka a lottónak, nem csak a ténylegesen megnyert pénzt. Egy biliárdozásért, dartsozásért is fizetnek az emberek pénzt, a játékélményért megéri úgy is, hogy nem 1:44 millióhoz az esélye, hogy milliomos lesz az illető, hanem nulla, nem 1:1231-hez az esélye, hogy többet kap vissza, mint amit befizetett, hanem nulla.
Persze aki egynél több szelvénnyel játszik, annak már hiú reményei vannak, de egy szelvény összege nem a világ, a játékban való részvétel élménye szerintem meg megér annyit. Persze lehet, hogy neked nem, de a sokaknak annak ellenére is megéri lottózni, hogy tudatában vannak annak, hogy elhanyagolható az esélye, hogy nagyobb nyereményre tegyenek szert.
Én tisztában vagyok a nyerési esélyekkel, de szüleimtől megörököltem a lottóvásárlás feladatát, aztán így maradt a dolog.
> Matematikailag úgy van fölépítve, hogy brutális bevételt jelentsen a szervezőnek átlagosan, a szabályok szerint.
Egyébként annyira nem brutálisan nagy a tiszta profit, legalábbis százalékosan nem, kb. 5-6 százalék körül van. Persze ez relatív. Tavaly 148 milliárdos árbevételük volt. Az adózott eredmény ehhez képest „csak” 8,6 milliárd forint volt. Oké, így bekerült a cég a hazai 10 legnagyobb adófizető közé. Tehát az árbevétel csak egy része lesz nyeremény, de ugye a maradékból adózni kell, fenntartani, építeni, felújítani lottózókat, azok áramot fogyasztanak, fűteni kell, ki kell fizetni az ott dolgozók bérét, stb…
"> … nem lottózom, tudniillik matematikát tanultam egyetemen, ezért NEM lottózom
Ohh, te nem érted a lottó lényegét. A szelvénnyel nem csak egy nyerési esélyt veszel meg. Megveszed az álmodozás jogát, hogy alkalmasint álmodozgathatsz, hogy „ha nyerek a lottón, …”, hozzá járul némi izgalom, kvázi szórakozás, mikor megnézed a sorsolást, vagy később a nyerőszámokat. Ez is hozadéka a lottónak, nem csak a ténylegesen megnyert pénzt. Egy biliárdozásért, dartsozásért is fizetnek az emberek pénzt, a játékélményért megéri úgy is, hogy nem 1:44 millióhoz az esélye, hogy milliomos lesz az illető, hanem nulla, nem 1:1231-hez az esélye, hogy többet kap vissza, mint amit befizetett, hanem nulla. "
-Hahaaa, pont ezzel próbált mentegetőzni az egyetlen matematikus, akiről tudom, hogy rendszeresen lottózik!*
Ez nem matematikai kérdés itt, hanem pszichológiai, de így van, még az is hozzájárul, hogy 500Ft körüli kiadásnál kevesebbet az átlag magyar jelentéktelennek tart. Ezért még ha tisztában is van vele, h nincs sok realitása nyerni, nem tartja veszteségnek. Pedig várható értékben DE! :D
"...Én tisztában vagyok a nyerési esélyekkel, de szüleimtől megörököltem a lottóvásárlás feladatát, aztán így maradt a dolog. "
-V.ö.: * :D :)
"> Matematikailag úgy van fölépítve, hogy brutális bevételt jelentsen a szervezőnek átlagosan, a szabályok szerint.
Egyébként annyira nem brutálisan nagy a tiszta profit, legalábbis százalékosan nem, kb. 5-6 százalék körül van. Persze ez relatív. Tavaly 148 milliárdos árbevételük volt. Az adózott eredmény ehhez képest „csak” 8,6 milliárd forint volt. Oké, így bekerült a cég a hazai 10 legnagyobb adófizető közé. Tehát az árbevétel csak egy része lesz nyeremény, de ugye a maradékból adózni kell, fenntartani, építeni, felújítani lottózókat, azok áramot fogyasztanak, fűteni kell, ki kell fizetni az ott dolgozók bérét, stb…"
-Nem olyan rossz biznisz ez...
> Ezért még ha tisztában is van vele, h nincs sok realitása nyerni, nem tartja veszteségnek. Pedig várható értékben DE!
Óh, hát én ennél sokkal többet is költök néha sokkal értelmetlenebb dolgokra is. :-) Na jó, ritkán, nem is szándékosan, de előfordul. Havi egy-két sör ára hál'istennek jelenleg nem jelent gondot.
Egyként a legnagyobb pszichológiai csapda akkor van, mikor fix számokkal játszol. Oké, nüansznyi az esélye, hogy azután kihúzzák, miután abbahagytad, de ha esetleg mégis megtörténne…
> Nem olyan rossz biznisz ez...
Mondjuk annál több nagyságrenddel jobb, mintha indítanál valami vállalkozást, ami termel vagy szolgáltat valamit. Ott azért nehezebb felfuttatni akkorára, hogy évi tízmilliárdot kilapátolj belőle. (Inkább csak a tiszta profitot, és az árbevételt próbáltam összehasonlítani, persze így is hatalmas üzlet – leosztva napi 27 millió forint a profit –, de nem annyira hatalmas, mint sokan gondolják.)
A lottózás mindig is igazi magyar ""hagyomány"" volt,már a nagyszüleink is játszottak vele.
A szelvénnyel veszel egy kis álmot, egy ábrándot egy könnyebb életről.És aztán hétfőn újra bemész dolgozni :))
Amúgy meg,ha rendszeresen veszel szelvényeket,akkor valamennyi rendszeresen visszajön belőle.
A lottó egyébként azért zseniális, mert nagyon kis veszteséggel szemben áll nagyon nagy nyereség. A „trükk” az, hogy a nagyon kis veszteségnek nagyon nagy valószínűsége van, míg a nagyon nagy nyereménynek meg nagyon kicsi valószínűsége.
Most egy érdekes játék jut eszembe. A játék a következő. Te, mint játékos odaadsz egy bizonyos összeget a játékvezetőnek, amit ő zsebre rak. A játékvezető letesz 1 Ft-ot az asztalra. Te dobsz egyet egy érmével. Ha fej, a tied az 1 Ft-os, ha írás, akkor a játékvezető megduplázza az asztalra tett pénzt, és újra dobhatsz. Ha fej, tied a 2 Ft, ha írás, akkor 4 Ft-ra emelkedik a nyeremény és újra dobhatsz, stb… A kérdés, hogy mekkora az az összeg, amit át kell adnod a játékvezetőnek, hogy a játék igazságos legyen, azaz végtelen számú játék esetén senki se nyerjen a dologgal.
A nyeremény könnyen kiszámolható:
nyeremény = 1/2 * 1 + 1/4 * 2 + 1/8 * 4 + 1/16 * 8 + … = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2 + … = végtelen.
Tehát ha bármilyen végtelennél kisebb összeget is adsz át a játékvezetőnek, hosszútávon – végtelen játékszám esetén – te jössz ki belőle nyertesen. De tegye fel a kezét, aki mondjuk egyetlen ilyen játékra befizetne mondjuk egy millió forintot! Szerintem 80-nál nagyobb IQ-val rendelkező ember nem tenne ilyet. Mert nagyon nagy valószínűséggel óriásit buknál a játékkal, de nagyon kis valószínűséggel milliókat, még kisebb valószínűséggel milliárdokat nyernél, még kisebb valószínűséggel meg nagyobb összeget, mint a teljes föld összes pénze és anyagi java együttvéve.
Tehát nem feltétlenül kapsz teljes képet egy játékról, ha pusztán az alapján ítéled meg, hogy hosszútávon milyen a nyereség-veszteség mérlege. A lottóról tudjuk, hogy hosszútávon mindenki veszít. Még az is, aki milliárdokat nyer egy ötössel, mert ha tovább folytatná a következő öttalálatosig a játékot, akkor jóval többet veszítene, mint amennyit nyert. De a veszteség kvázi nüansznyi. Ha a nyerési esélyeket beszorzom csak a kettesek, hármasok átlagos nyereményével – a négyes, ötös nyereményt nem számolom – , akkor egy 225 Ft-os szelvénynél átlagosan hetente 170 Ft-os veszteséged van. Abból nehezen jön ki egy sör. Az napi 24 Ft, havi 740 Ft, évi 8 800 Ft, ami megint nem a világvége. Ez havonta egy cigi ára sem, vagy egy nem túlságosan drága üveg bor ára, vagy 30 dkg sajté. Ennél többet költesz felesleges TV csatornákra; vagy megveszel egy olyan ruhát, amit később nem hordasz, mert mégsem tetszik; esetleg kidobsz olyan kaját, amit megvettél, de megromlott, lejárt a szavatossága, stb…
Míg a pénzfeldobós játéknál – ha egymillióba kerül egy játék – hosszútávon csak nyerhetsz, mégis óriási veszteséget kellene addig elkönyvelned, ha mondjuk percenként egy játékról van szó, és napi 8 órában játszol, akkor sem biztos, hogy még az életedben nyereségesre tudod fordítani a játékot. Meg ehhez akkora tőkét kell befektetni a játékba, amennyivel nem rendelkezel.
@19. Ennek van egy elmélete, ami közgazdaságtan és a valelm határán fekszik.
Az is hozzátartozik, hogy
1. szélsőségesen kicsi valószínűségeket nagyon rosszul becsül az emberi agy.
2. Összegszerűen ha 1-2 sör áránál kisebb veszteségről van szó, azt jelentéktelennek ítéli az ember. (a másik oldalon mégis elég jelentékeny bevétel lesz...)
3. Általában az emberek nem a várható érték szerint döntenek.
-Ha veszteségről/büntetésről van szó, akkor akkor is keresik a kockázatot, ha várható értékben kedvezőbb lenne nekik mondjuk egy biztos büntetés.
-Ha nyereségről van szó, akkor pedig kockázat kerülők, még akkor is a biztosat választják, ha várható értékben az kedvezőtlenebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!