Mire jó az egyenjogúság?
Természetesen senkit nem akarok megsérteni, de egyre többször hallani azt, hogy a nők újabb jogokat harcoltak ki.
Akkor miért van az hogy a suliban tisztelni kell a lány osztálytársakat, testnevelésből nem olyan sokat kell elérniük mint fiúknak.
Nemcsak a lany osztalytarsakat kell tisztelni, hanem a fiukat is.
Az egyenjogusag meg nem jelenti azt hogy egyformasag is van. Attol meg hogy a noknek ugyanolyan jogaik vannak (itt Europaban mar eleg regen ugyhogy nem tudom hol harcoltak ki ujabb jogokat maguknak szerinted) a fiziologiajuk eltero a ferfiaketol. Ezt pedig mindenhol figyelembe veszik.
Egyenjogúság majd akkor lesz, ha SEHOL nem lesz olyan mondat, hogy "a lányoknak ezt kell biztosítani", "a férfi kötelessége az, hogy" és ezeknek bármilyen variációja.
A helyes szabályok itt úgy szólnának, hogy "MINDENKINEK azt kell, hogy"...
Amúgy a kérdésedre: az egyenjogúság arra jó, hogy mindenki ugyanolyan megbecsültnek érezze magát, és ugyanazokkal a lehetőségekkel élhessen.
Elsőnek le kell szögezni, hogy a férfiak és nők között vannak különbségek. Alapvetően ezek biológiai eredetű különbségek, amelyen áttételesen okozzák pl. a társadalmi helyzetbéli különbségeket is. Vannak, amiben a férfiak jobbak, vannak, amiben a nők jobbak.
Másodikként azt kell leszögezni, hogy mindkét nem tevékenysége ugyanolyan fontos az emberiség számára. Lehet, hogy a nők hajlamosabbak olyan tevékenységet folytatni, ami kevésbé látványos, kevésbé produktív, de ugyanolyan fontos az egész szempontjából. Pl. nézz meg egy költözést. A férfiak azok, akik erejük miatt képesek bevonszolni az új lakásba a bútorokat. De a nők azok, akik jobban értenek ahhoz, hogy életet vigyenek az új lakásba, ők jobbak a kis apróságok terén, ide egy virág, oda egy kép, stb… Látszólag a férfiak végzik a nagyobb munkát, de ez csak a látszat. Igaz, hogy a bútorok becipelése több energiát kíván, de a nő munkája is éppen olyan fontos, éppen olyan egyedi képességeket igényel, mint a férfiaké.
Társadalmi szinten ez valahol úgy jelenik meg, hogy a női jellegű tevékenységek ugyanolyan társadalmi elismerést – fizetést – kellene, hogy érdemeljenek, mint a férfi jellegű tevékenységek. Ha egy óvónő ugyanolyan szorgalommal, ugyanannyi időt dolgozva fele annyit keres, mint egy rakodómunkás, az nem feltétlenül igazságos. Persze itt könnyebb vitázni azon, hogy melyik munka mennyit ér.
Inkább ott szokott ez az egyenjogúság előjönni, ha egy nő férfi jellegű munkát akarna vállalni. Itt a munkája produktuma ugyanaz, így jól összemérhető. Ha egy nő ugyanazt teszi le az asztalra, ugyanolyan szakképesítést szerzett, ugyanannyi időt dolgozik, akkor keressen ugyanannyit, mint a teljes mértékben ugyanazt végző férfi kollégája. Ez sokszor nem így van, így az egyenjogúságért küzdeni nem hülyeség.
Nézzük a te példádat. Mi a testnevelésóra lényege? Valamiféle produktuma van a tesiórának? Nem, nincs semmi, nem állít elő semmilyen terméket, szolgáltatást. A tesióra lényege, hogy tegyél erőfeszítést arra, hogy fejleszd a testi képességeidet. A lényege, hogy mozogj, és ezt ne csak ímmel-ámmal tegyed, hanem adj bele, amit tudsz. Egy lány általában gyengébb, így hátrányos helyzetből indul. Ha egy lány ugyanazt az erőfeszítést hozza meg, ugyanolyan akarással áll hozzá, akkor ugyanúgy kell értékelni ezt, függetlenül attól, hogy ez az erőfeszítés mire elég. Egy jó tanár nem csak ezt veszi figyelembe, hanem azt is, ha egy fiú alacsonyabb, ha eleve gyengébben került be az iskolába, akkor nála is az erőfeszítést értékeli.
Régi tanárom ilyen szempontból nagyon korrekt volt. Volt, hogy az egyik diák kapott egy ötöst, mert egyszer felmászott a kötélre a lábát is használva, meg még egyszer eljutott a feléig. Ő ezért megdolgozott, ő küzdött, hogy ezt elérje. Ennél jóval kevesebbre volt képes az év elején. A másik diák meg kétszer felhúzta magát végig, láb használata nélkül, ő meg négyest kapott, mert nem tartotta magát olyan szépen, ő nem küzdött annyit, hogy jobb legyen, ő ugyanennyire már képes volt év elején is.
Nehéz kérdés ez az egyenjogúság. Nehéz különböző dolgokat igazságos módon összevetni. De általánosságban amíg a nők átlagosan alacsonyabb fizetéssel rendelkeznek, addig biztos, hogy kicsit férfi szemüvegen át értékeljük a társadalmi szerepeket, az egyes munkák, szakmák fontosságát. Az egyenjogúság arról szól, hogy egy nő ugyanolyan eséllyel kereshessen jól, mint egy férfi, ha ugyanannyi erőfeszítést, időt ad cserébe.
"ugyanannyi erőfeszítést, időt ad cserébe"
Szerintem itt van a kutya elásva.
Ugyanis a nő gyereket is szokott szülni. Ha nem, az más kérdés - de ezt nem lehet előre tudni.
Másrészt az teljesen természetes, hogy a gyerek 6-10-12 éves koráig egy nőnek sokszor hiányozni kell a munkából, a gyerek miatt.
Egy férfi ezt nem teheti meg!
Nem csak a szülést :-) de a hiányzást se. Soha.
Na, ezt árazza be a MAGÁN munkáltató kb. 10%-kal alacsonyabb fizetéssel. Közszférában ugyanannyit kapnak - ami helyes is, mert így az állam fizeti meg a nőnek a gyerekkel kapcsolatos kieséseket.
Magánszférában is állami támogatás kéne erre - arról nem is beszélve, hogy a férfinak is ugyanúgy biztosítani kellene azt, hogy a gyereke miatt hiányozhasson.
Akkor lenne meg az egyenjogúság, ha ez megvalósulna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!