A szorzást miért "*" szimbólummal jelölik?
Sok esetben láttam már, ha valaki számítógépen leírja azt, hogy "a" szor "b", azt a*b alakban teszi meg.
Ez miért alakult ki, amikor a "*" jelölése a konvolúció műveletét jelenti?
Az a*b alatt egy a(t)b(x-t)dt függvény integrálját értjük -végtelentől végtelenig.
Mégis akkor miért használják szorzás kifejezésére?
Ez nem két különböző jelölés, ez intuitívan azt jelenti, hogy a "⋅" szorzás jelet nem feltétlenül szükséges kitenni minden esetben. Ha a kifejezés egyértelműen azt sugallja, hogy szorzás szerepel, akkor a műveletjel kitétele csak egy opcionális döntés.
Írásban sem teszünk mindig "⋅" a műveletek közé, ugyanúgy kell eljárni ezesetben is.
Na várjál, nem olvastalak végig. Bocs! Akkor úgy írom, hogy 3.490 Ft. De számítástechnikával sok dolog beáramlott hozzánk, ilyen az ezreseket elválasztó pont. A 3.490 Ft az nem háromszor négyszázkilencven, hanem helytelenül leírt 3490.
40 éve vagyok nyomda körül sertepertélő, de nem tudom, azt a pontot, amit írtál, sima billentyűzetről hogyan lehet bírni, mi az ascii kódja.
Bocsánat azt hittem triviális az amit írtam. Én szorzásjel alatt erre a kifejezésre gondolok: "⋅", nem pedig erre: "."
Nézzünk egy példát:
3 szor 19:
3 ⋅ 19 = 57
Három egész tizenkilenc:
3.19
Magyarországon a tizedesvesszőt használjuk erre a célra, de angolszász országokban, valóban a mondatvégi pont (.) írásjelet alkalmazzák.
14. Őszinte választ várok, és nem trollkodást:
Amikor nem matekozol, akkor gyakorta használod az Alt+0183-at?
Én arra lennék kíváncsi, hogy a szóközt kötelező lenne-e kitenni a műveleti jelek elé-után, mint a #14 hozzászólásban, vagy el kell hagyni, mint a #8 hozzászólásban? Esetleg van valami szabály, hogy egyjegyű számok szorzása esetén nem kell szóköz, többjegyűek esetén igen?
Illetve felmerül még, hogy ha betűket szorzunk össze, akkor kell-e szóköz vagy nem (lásd #8), ha nem kell, akkor az egyenlőség jel elé-után kell-e?
A szóköz nem bír matematikai jelentéssel, így használata személyi prefencián alapul. Amíg megfelelő helyre van kitéve, addig nem félrevezető.
Lássunk erre is példát:
6 szor 9
6 ⋅ 9 = 54
Más tagolás szerint:
6⋅9, az eredmény ugyanaz lesz, 54.
#10-es válaszoló, én nem bunkóztam le senkit, csupán a tényeket írtam le. Ha maga a tényeket provkolásnak veszi, azon nem tudok segíteni.
Írja nyugodtan * jellel a szorzást, amennyiben olyannak írja aki nem tudja a konvolúció fogalmát, ott nincs jelentősége.
Amennyiben azonban publikusan tesz közé valamit, illik a * jel helyett mást használnia, vagy megjegyeznie, hogy maga a szorzásra gondol nem a konvolúcióra.
Ez sértő a műveltebb emberekre nézve, mivel ezzel azt feltételezi róluk, hogy nem tudják mi az a konvolúció, így * jelölést használja szorzásként.
De személyes privát célokra nyugodtan használja a * jelölést.
Miért is magázol? Neked valami matek fétised van? Vagy a pontszámokat gyűjtöd.
Tudományos szövegben pontosan kell alkalmazni a jeleket (is).
Hétköznapi életben senki nem foglalkozik ezzel, csak te.
Hozd be az osztást is, hogy : vagy / a megfelelő!
Éveken át tördeltem egy katonai szaklapot. Volt olyan, hogy a hadmérnök-szakíró bombának írta a gránátot. Na, erre köss csomót!
A civil korrektor kolléganőnk javította ki, akinek semmi köze nem volt a haditechnikához. Senki nem sértődött. főszerkesztő megköszönte.
Van pár dolog, amelyhez értek. És nem lilul be a fejem, ha mástól tévesen használt szót látok, hallok.
De ha gondolod, írok pl. a Hogyan készül sorozatnak (Nem a magyarra gondolok), mert a nyomdafestéket mindig tintának nevezik. És van a szinkronnak magyar anyanyelvű lektora. Ki kell rúgni az ilyent, igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!