Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A táplálkozás mégsem számít...

A táplálkozás mégsem számít annyira egészség szempontjából?

Figyelt kérdés

Mondogatják hogy sok cukrot zsíros ételeket eszünk illetve rengeteg hormon kemikália van az élelmiszerekben stb.

Ugyanakkor ennek ellenére jóval tovább élünk mint amikor nem volt kemikália, nem ettünk annyi húst és cukrot, ugyanis az átlag életkor növekszik. Szerintem részben genetika részben orvostudomány miatt van ez.

Valamint krónikus betegségek is azért gyakoribbak mert egyre többen megéljük azt a kort amikor már ki tudnak alakulni az ilyen krónikus betegségek.


2019. ápr. 12. 07:15
 1/9 A kérdező kommentje:

Illetve itt van a teljesen új tudomány ág a nutrigenomika amely lehet azt is kideriti hogy a génektől függ minden.


Genetikai felépítésünk meghatározza megjelenésünket és testünk működését is. A működést illetően egyéni eltérések lehetnek, amelyek befolyásolják például az étrendre adott különböző reakcióinkat. Így lehetséges az, hogy egyeseknél a telített zsírsavakban, koleszterinben gazdag étrend mellett sem emelkedik a koleszterinszint, míg másoknak szigorúan tartott diéta mellett is megemelkedhet a vérzsírok szintje


[link]

2019. ápr. 12. 07:21
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Én megkérdőjelezném hogy növekszik az átlagéletkor, mert egyre többen halnak meg pl. már fiatalon, vagy középkorúan rákban, infarktusban, sztrókban stb.

Én meg inkább úgy tudom hogy régen amikor még több generáció együtt élt, ott a legidősebbek, tehát a nagyszülők megérték a 90 éves kort is. A dédnagymamám is 92 évesen halt meg, és a nagymamám is lassan 90 éves és azon kívül hogy már gyenge a teste, nincs semmilyen betegsége, soha nem is volt.

Az orvostudomány fejlődése ugyan sok életet ment meg azzal, hogy ma már sokkal biztonságosabb a gyerekszülés, kevesebb a gyermekkori elhalálozás bizonyos betegségektől, időben felismerik a méhen kívüli terhességet stb. Ezek voltak anno a legnagyobb problémák, viszont aki régen túlélte ezeket, utána szép korra számíthatott, mert jóval kevesebb volt a rákos, ritkább volt a szív- és érrendszeri betegség, ami viszont a XXI. század kórsága. És ezért igen is felelős a mai modern világ, a gyors étkezés, a műkaják és az egyre nagyobb stressz.

A krónikus betegségek már 40 éves kor felett kialakulnak, és nem hiszem, hogy ez normális, mivel egy 40-50 év körüli ember még úgyszólván javakorabeli.

2019. ápr. 12. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Egyértelműen növekedett és nem csak az élve szülések miatt.

Az hogy ismered Józsit aki meghalt 40 évesen infarktusban illetve dednagymamádat aki 100 éves még nem jelent semmit


Itt van egy jó cikk és ábra a születéskor várható élettartamról

[link]

2019. ápr. 12. 07:42
 4/9 A kérdező kommentje:

És mi van a születési halálozások csökkenésével?!

A fenti érvekre borítékolhatóan azt a választ fogjuk kapni, hogy a várható élettartam növekedés csak és kizárólag (vagy legalábbis részben) a gyermekhalandóság csökkenése miatt történt. Ez csak részben igaz. A gyermekhalandóság ténylegesen jelentősen csökkent az elmúlt körülbelül 250 évben és való igaz, hogy a nyers adatokat ez árnyalhatja. A részletekből azonban sokkal többet tudhatunk meg.


varh2.jpg


A gyermekhalandóság csökkenése 1751-től 2013-ig pár ország szerint. Ismét érdemes a kép interaktív forrását is tanulmányozni.


Ilyenkor mindenképpen érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a gyermekhalandóság csökkenése is a tudomány fejlődésének tudható be. Ugyanakkor önmagában a gyermekhalandóság nem képes megmagyarázni a várható élettartam növekedését, ez csupán tévhit.


Igaz tehát, hogy a gyermekhalandóság ferdítheti a várható élettartam statisztikákat, de ha ezt a laikusok is tudják, akkor nyilván a statisztikusok is tisztában vannak vele és tudják miként kell azt számításba venni. A várható élettartam még akkor is sokkal nagyobb ma, mint régen volt (különösen igaz ez a fejlett országokra) ha kompenzáljuk a gyermekhalandósággal. Miként tehetjük ezt meg? A gyermekhalandóság definíció szerint azon gyermekek száma, akik nem élték meg az ötödik születésnapjukat. Vagyis ha látni akarjuk a várható élettartam javulását a gyermekhalandóság figyelembe vétele nélkül, akkor olyan gyermekek kilátásait kell vizsgáljuk, akik túlélték ötödik születésnapjukat. 1845-ben például egy 5 éves gyermek várható élettartama 55 év volt. Ma ez a szám 82. Ez 27 évnyi növekedés!

2019. ápr. 12. 07:45
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem csak "Józsiból" indulok ki, nagyon sokan halnak meg viszonylag fiatalon az általam felsorolt betegségekben.

Arra meg még nyilván nincs példám, hogy a mostani generáció megéri -e a 100 éves kort.

Mint látom te ebben tájékozottabb vagy, mert bizonyítottad hogy utána olvasgatsz a statisztikáknak.

Ezért csak a fő kérdésre válaszolok:

Én továbbra is állítom, hogy számít a táplálkozás, ha valóban nőtt az átlag életkor, az biztos az orvostudománynak köszönhető.

Valahol olvastam korábban, hogy nagyban befolyásoló tényező a továbbiakhoz az, hogy fejlődésben lévő korodban mit eszel. Tehát úgy értsd, ha valaki gyerekként sok zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, az erősen kihat a későbbiekre, mert egy erősebb immunrendszerrel rendelkezik már felnőtt korára.

Mi pl. falun nevelkedtünk, és akkor még volt saját kert, én még faltam a frissen leszedett, vegyszermentes paradicsomot, paprikát csak úgy natúrban. Nem is voltam soha beteges, és most sem 43 éves koromra. Amiket újabban tapasztalok magamon, az már tényleg a jelenlegi életmód miatt lehet.

Egész másra számíthat az, aki gyerekként chipsen és mekin nő fel. Szomorúan nézem, hogy a 10 éves unokaöcsém nem hajlandó megenni semmilyen zöldséget, gyümölcsöt, ha bele kerül ételbe, kipiszkálja a villával. Bezzeg a virsli, puffasztott "kuki" az megy. És kezdem látni, hogy kezd hízni a gyerek. Mi anno nem ettünk ennyi cuknisságot, mert nem is volt, de imádtuk a nyári naptól felforrósodott paradicsomot, amit leszedés után anyánk még az ablakpárkányon érlelt tovább. Próbálj meg ma rávenni egy gyereket, hogy paradicsomot nassoljon cukorka helyett!

Jobban is jár ha nem teszi, mert több mérget visz be magával, mint vitamint.

Továbbá az immunrendszer erősítésére az is szolgált, hogy mosatlanul ettük a kertből leszedett zöldséget, gyümölcsöt. Ma sem a föld miatt mossuk első sorban, (főleg hogy egyes termékek nem is láttak földet) hanem a vegyszerek miatt. Ma már egyes áruházak felhívják a figyelmet arra, hogy a vegyszeres kezelés miatt alaposan mossuk meg a citromot, de sokszor még ennek ellenérte sem ajánlják a héja felhasználását.

Egyet értek abban, hogy genetika is szerepet játszik.

Én is ismerek olyant, illetve ismertem, aki egy pár éves alkoholizálás után felmondta a szolgálatot, de olyant is, aki 70 éve iszik mint a kefekötő és kutya baja. Csak egy példa volt.

2019. ápr. 12. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
5. Én inkább az elhízást tartanám sok baj okozójának sokkal inkább mint hogy egy tápanyag egészséges e vagy nem. Az elhízás szerintem a legtöbb baj okozója Ugyanis az táplálkozással összefüggő dolog. Véleményem szerint ha nem vagy elhízva és eszem esetleg zsírosabb cukrusabb egészségtelen ételeket, De vigyázik az alakjára akkor nem hiszem hogy sok baj lehet
2019. ápr. 12. 08:19
 7/9 anonim ***** válasza:
Te úgy akarsz vigyázni az alakodra,hogy finomított ételeket eszel?
2019. ápr. 12. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%
Hagyjátok nem éri meg vele vitatkozni. A kérdező egy közismert troll aki napi több ilyen kérdést feltesz és a zsíros, húsos étrendet népszerűsíti (paleo, keto mániás).
2019. ápr. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Ti se figyeljetek a 63 százalékos 8as vega trollra mert szinte csak szélsőségesen a növényi táplálkozást propagálja és szerinte minden állati termék káros, pont ugyanolyan szélsőséges mint egy ketos...vegetáriánus témakörben is írogat de irodalmat még nem mutatott hogy okosságait mivel tudja alátámasztani
2019. ápr. 12. 13:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!