Melyik ajánlatosabb? Változatosan étkezni, vagy inkább csak gyümölcsöt/zöldséget enni?
Volt egy két és fél hétig tartó betegségem, egy vírusos fertőzés (hánytam és ment a hasam), aminek következtében mostanában több ételt sem bír a gyomrom. Gondolok itt pl. a tejre, viszont a laktózmentes változattól semmi bajom. Aztán a kenyér, azt amúgy sem ettem annyit, de mostanában már a hússal is így vagyok, egyáltalán ne kívánom.
Szeretnék viszont egészséges és kiegyensúlyozott maradni táplálkozást illetően, mivel sajnos genetika miatt elég vékonyka vagyok (16 éves, 170 cm magas, 45 kg). Hízni nem tudok, pedig tényleg nagyon sokat eszek.
A kérdésem az lenne, melyik a "jobb"? Ha mindenből (gabonafélék, hús, tejtermék, gyümölcsök, zöldség) vagy csak gyümölcsöt/zöldséget ennék?
Szerintem egy még fejlődő szervezetnek jobban jönne az első variáció, de több ember a környezetemben vega/vegán, még egyikük sem bánta meg, állításuk szerint.
Először is: csak gyümölcs és zöldség (és gabonafélék) felhasználásával is lehet változatos étrendet kialakítani.
(nem, nem vagyok se vegán, se vega)
Másodszor: egyértelműen az előbbi étrend lenne jó neked.
A zöldség/gyümölcs megfelelö módon összeszedve böven kimeríti a báltozatos étkezés fogalmát!
Ezen kívül a vega/vegán étrend is megfelel az egészséges táplálkozásnak.
Emellett több olyan rokonom van, aki azóta normál testalkatú, amióta nem fogyaszt állati eredetü élelmiszereket.
A kérdésre: azt edd, ami jól esik, mert valószínüleg az a megfelelö a szervezetednek.
Valószínűnek tartom, hogy gyenge a gyomorsavad és felborult a bélflórád egyensúlya, emiatt nem kívánod a húst (az állati fehérje megemésztéséhez fontos az erős gyomorsav), ezért nem bírod a tejet és ezért is tartott neked ilyen sokáig a vírusos fertőzés leküzdése. Ezt megfelelő probiotikum kúraszerű szedésével, gyógyteákkal és a gyomorsavad erősítésével tudod orvosolni. Ha ez megtörténik, és megfelelően táplálkozol, valószínűleg a testsúlyod is rendben lesz.
Csak gyümölcs és zöldség (nem beleértve a hüvelyeseket, gabonákat és az olajos magokat) fogyasztása nem megfelelő, mivel ezekben elenyésző a zsír és a fehérje. Ahhoz, hogy ezekből a tápanyagokból eleget vigyél be, napi több kiló zöldséget és gyümölcsöt kellene megenned, ami sok ember számára nem egyszerű.
A vegán étrendben (jó esetben) gabonák, hüvelyesek és olajos magvak is szerepelnek, ezek kicsit töményebbek. A növényi étrend sok mindent jelenthet. Van, aki finomított szénhidrátokon (kenyér, pékáru, tészták, fehér rizs, cukor), chipsen, üdítőkön stb. él, és mellékesen eszik több-kevesebb gyümölcsöt, zöldséget. Van, aki nem eszik cukrot, és főtt egész gabonákra, hüvelyesekre, esetleg még olajos magvakra alapoz, amit kiegészít szójával (tofu), szejtánnal, sok zöldséggel, gyümölccsel, és a hiányzó vitaminokat (pl. B12) is pótolja. Ez most két véglet, de mindkettő lehet vegán, és a kettő között óriási különbség van, és vannak még más variációk is.
A finomított szénhidrátok gyakori fogyasztása okozhat többek között refluxot is, ami nem a sok gyomorsavval van összefüggésben, hanem sok esetben a gyenge gyomorsavval és a meggyengült gyomorszájjal, rossz emésztéssel, puffadással.
Fejlődő szervezet esetén mindenképpen egy jól összeállított (tápanyagdús, műkajáktól mentes) vegyes étrendre szavaznék, főleg, ha kórosan sovány vagy és emésztési problémáid vannak. Ha nem bírod a laktózt, ne igyál tejet, jobban jársz a kefírrel, natúr joghurttal, vajjal, ezekben nagyon sok hasznos anyag van és könnyebben emészthetők. De ha egyáltalán nem eszel tejtermékeket, akkor sincs gond.
A vegetáriánus (vega) étrendben van tojás és/vagy tejtermékek is, ebből már minden fontos tápanyagot be tudsz vinni vitaminpótlás nélkül is, ha odafigyelsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!