Miért olyan rossz a magyarok egészségi állapota mikor rengeteg zöldséglevest meg zöldségfőzeléket eszünk?
NEM eszünk rengeteg zöldséglevest meg főzeléket. Zöldségköret helyett is a többség a krumplit és a rizst preferálja, párolt vagy rántott zöldségeket (pl. brokkolit, karfiolt) se sokan esznek. A lehetőség meglenne rá, de a többség mégsem fogyasztja ezeket rendszeresen.
Nekem az előző válaszolóval ellentétben pont a fiatalokról van tapasztalatom, mivel iskolában dolgozom: a gyerekek alig-alig eszik a zöldségeket, kevés kivételtől eltekintve. Még a zöldborsó "elmegy" általában, de a többi főzeléket és levest a többség nem szereti. A milánói spagetti és a tejberizs az a két étel, amit majdnem mindenki szeret. Az ebédhez kapott banánt megeszik, az almát már csak kevesen.
Tízóraira és uzsonnára is vagy a büfében vesznek szendvicset, pék- vagy cukrászsüteményt, vagy otthonról hozzák ugyanezt.
Egyébként még ha naponta egy-két adag zöldséges ételt ennénk, az sem lenne elég; a vitaminok jó része főzéskor/sütéskor elbomlik, a megmaradó pedig nem tudja fedezni a napi szükségletet.
Nemrég egy táplálkozási szakembertől (orvos) hallottam, hogy az étkezéseink kb. 70-75%-ának kellene zöldségnek lennie.
A másik meg, hogy a rossz egészségi állapot oka nem kizárólag a táplálkozásban keresendő; a mások által már említett mozgásszegény életmód mellett nagy szerepet játszanak a különböző "élvezeti szerek" is, mint a cigi és az alkohol (kb. 800 ezer alkoholista él az országban).
HOL esztek te rengeteg zöldséget?
Egy családban átlagos menü (olvasgass az egészségesen étkezni akaró de még iskolás fiatalok kérdései közt):
- tészta
- húsételek
- RÁNTOTT valami (ami aztán pont marha egészséges)
- krumpli
"A saláta a nyúlnak való", ráadásul az otthon kapható JÓ minőségű zöldséget a magyar átlag nem fogja (tudni) kifizetni.
5-ös válaszolónak:
Az elhízás az idős korosztályban a legjelentősebb.
A gyermekkorú elhízottak aránya valamelyest csökkent a mindennapos testnevelés óráknak köszönhetően. Persze még a céltól messze vagyunk. Ha megfordul egy gyógyfürdőben az ember, azt látja, hogy az idősek túlnyomó többsége súlyfelesleggel küzd.
Nyugaton divat a túrázás, a biciklizés és szörfözés a 70-esek körében is, itthon ezek fehér holló számban fordulnak elő.
Ami a táplálkozást illeti, arra már igaz, hogy Magyarországon minden korosztály étkezhetne sokkal egészségesebben.
#Kései Sirató:
"Az elhízás az idős korosztályban a legjelentősebb."
Ezt nem vitatom. Gyógyfürdőbe ugyan nem járok, de az utcán igen.
Viszont ott is látok sok-sok elhízott fiatalt, meg a suliban is. (Még pár évvel ezelőtt azon szörnyülködtem, hogy tizen- és huszonéves lányok hogy mernek felvenni topot akkora hájas hassal... Én jobban néztem ki, pedig már 40+ vagyok. Az elmúlt bő egy évben sajnos én is híztam, de betegség miatt.)
"A gyermekkorú elhízottak aránya valamelyest csökkent a mindennapos testnevelés óráknak köszönhetően."
Erről van valami felmérés, statisztika?
Csak mert több iskolára is van rálátásom, így tudom, hogy egyikben sem tartják meg a heti öt tesit. (Nincs hely, azaz elegendő tornaterem, így heti egy-két órát az udvaron töltenek szabad játékkal, vagy az egyik suliban a könyvtárban filmnézéssel...)
Nem mellesleg itt a gyerekek döntő többségét kocsival hozzák-viszik (saccra 70% körül), de mondjuk ezek gazdag környékeken levő iskolák, szóval nem terjesztem ki szélesebb körre.
De a gyógytesisek aránya is elég magas az utóbbi években (vagy inkább 1-2 évtizedben), jellemzően tartásproblémák, gerincferdülés miatt, jelenleg kb. 20-25% érintett; van, ahol pluszban van a gyógytesi, de van, ahol a rendes tesiről viszi el őket a gyógytornász heti egyszer.
Alsósoknál még mindig "divat" sok helyen, hogy rendszeresen elmaradnak tesi órák, mert más tantárgyból le vannak maradva; felsőben meg - legalábbis ahol helyettesítettem már, két-három osztály van együtt azonos évfolyamból, így több tanár is -, szóval eleve 5-10 perces késéssel kezdődnek az órák, és jelző csengetéskor már mehetnek a gyerekek öltözni; szóval 30-35 percesek az órák igazából, és egy csomó gyerek még ezt sem tudja végigmozogni, folyamatosan próbálják kihúzni magukat a feladatok alól (bemelegítő futásnál cipőkötés, körlevágás, gimnasztika eltrehánykodása stb.)
Szóval nekem nem tűnik úgy, hogy kevesebb lenne az elhízott gyerek, de persze megint csak a saját környezetem alapján, nem országosan.
Azért hazánkban is rengetegen túráznak és bicikliznek idősebben is. Százalékban biztos nem olyan jó a helyzet, arról mit sem tudok, de jó látni ilyen embereket :)
Én is gondoltam rá, hogy azért annyi sok zöldséget nem esznek az emberek, de ezt nem tudom, én mindig imádtam a zöldségeket, a családommal egyetemben... Viszont szinte tökmindegy, megeszünk-e napi 1-2 kiló zöldséget, ettől még pocsékul ehetünk (s főleg sokat), én is azt tettem régen és híztam és híztam és jól sem éreztem magamat. Sokat számít, mit eszünk még, ugye. A fogyásomhoz direkt el kellett hagynom a zöldségételeimet egy ponton, már amennyire én erre képes vagyok.
Inkább nyers zöldségre fókuszálok, abból kevesebb is elég és a tápanyagtartalma is jobb (plusz nem jön vele sok zsír és miegyéb, bár az nem mindig baj).
Mindenesetre az egészséghez jóval több kell, mint némi zöldség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!