Miért szükséges frissen készített meleg (főt, sült, stb. ) ételt fogyasztani, amikor hideg élelmen is életben lehet maradni?
Tudjátok: Szokták mondani (főleg a szülők, nagyszülők), hogy egyél valami "főtt" ételt is.
Nem a vegetarianizmusról, paleoról, nyers ételekről, vagy egyéb hóbortról beszélek.
A kolbász, szalonna is elkészített étel, mégis hidegen fogyasztjuk.
Ott vannak a szendvicsek és a rávalók: felvágott, kenőmájas, sajt, vaj.
A zöldségeket nyersen is fogyaszthatjuk.
Kenyér, zsemle.
Ráadásul nem egy főtt ételt megeszünk hidegen is.
Próbáljuk kerülni a hogyan és miből készült témát, valamint a szénhidrát, fehérje, cukor, só, stb. témát.
Csupán az érdekel, milyen hatása lenne, ha teljesen elkerülném a főtt ételeket?
Miért olyan fontos például a leves?
Azt leszámítva, hogy finom, tulajdonképpen víz és - legtöbb esetben - másként is elkészíthető, vagy nyersen fogyasztható alapanyagokból áll.
Húst pl. nem tudsz nyersen fogyasztani, a felvágottak pedig nem minősülnek húsnak.
A kenyér, zsemle jóllakat, de hasznos tápanyagot gyakorlatilag nem tartalmaz, csak rengeteg szénhidrátot.
Azért van sok szegényebb körülmények között élő, aki mégis kövér, mert főtt étel helyett kenyeret meg felvágottat esznek egész nap.
Az tény, hogy a zöldségek pl. nyersen a legegészségesebbek, a nyersvegánok erre alapozzák az étrendjüket.
De mondjuk a krumplit nem fogja senki nyersen rágcsálni, sőt, a többség semmilyen más zöldséget sem. Hetente egyszer felcsíkozni egy paprikát a szendvicshez az még kevés.
A felvágottak, kenőmájasok kb. annyit érnek, mint a kenyér... jól lehet lakni velük, de más hasznuk nincs, csak hizlalnak. A vaj meg 100% zsír.
Talán még a sajtokra lehet mondani, hogy egészséges, de azzal is vigyázni kell, mert nagyon sok benne a kalória pl.
A levesnek az az előnye, hogy könnyű, mégis tápláló. És mivel víz az alapja, ezért sokkal jobban hidratál. Másnaposan vagy fáradtan ezerszer jobban esik egy tányér húsleves, mint egy száraz szalámis zsemle.
Az ember pedig általában kívánja a főtt-sült ételt, a meleg ételt, nem találkoztam még olyannal, aki minden nap kenyeret meg felvágottat enne kizárólag.
Gondolj bele, hazaérsz a munkából fáradtan, éhesen, benn is csak egy sós kiflit tudtál enni a szünetben, és akkor otthon pörkölt meg nokedli helyett üres kenyér vár meg pár szelet párizsi... ne mondd már, hogy te annak jobban örülnél, mint a főtt ételnek.
A változatos étkezés nagyon fontos, de ha valaki minden nap zsemlét meg májkrémet eszik, az nem az.
Ha ilyen biztos vagy benne, hogy a főtt ételt nem jó semmire, akkor hajrá, mondj le róla. Egyél akkor minden nap zsemlét, kenyeret meg felvágottat. De csakis azt, semmi olyasmit, ami tűzhely vagy mikró közelében volt.
Aztán majd írd meg, meddig bírtad, meg azt is, hogy hány kilót híztál közben.
#5
Szerintem olvasd el még egyszer a kérdést.
Általánosságban beszéltem, és külön kértem, hogy kerüljük a szénhidrát és egyéb témát.
Az sem érdekel különösebben, hogy ki, mikor, mit kíván.
Nem fogok lemondani se a főtt se nyers ételekről.
Az egész csupán teoretikus szinten érdekelt.
Amúgy ott van még az a mondás is, hogy:
"Kenyérrel kell jóllakni!"
Valószínűleg a szegény sorból származik, hogy mindenhez kenyeret kell enni, mert így kevesebb főtt kaja is elég.
A többieknek ment a zöld és köszi.
#5: Nagyon sokan esznek nyers húst, én is szívesen eszem ilyesmit alkalomadtán. Nyilván nem mindengyiket célszerű, de egyes húsoknál nem gond s még finomabbak is úgy (bár ez ízlés dolga is). Pár nehezen emészthető növényen kívül és a potenciálisan férgességet okozó húsokon kívül minden simán ehető nyersen, amennyire tudom (a tojásfehérjénél azért vannak feltételek).
Kérdező: nem szükségesek ezek. Leves? Sok kultúrában alig van, a magyar speciel leveses nép, én is főzök minden héten, nekem igenis hiányozna, ahogy minden étkezésre főtt ételt eszem, de tudom, hogy minden további nélkül túlélném a nyers étkezést is, ha jól eszem, nemhogy a hideg étkezést. Az emberiség is elvolt főzés nélkül, viszonylag kis része hosszas evolúciónknak a főtt étel fogyasztása, elég béna helyzet lenne, ha máris szükségessé vált volna s nem bírnánk máshogy.
A makrotápanyagokba, ahogy kérted, nem megyek bele,. de miért is tenném? Nyers étrenden is lehet szénhidrátdúsan vagy szénhidrátszegényen enni, fehérje és zsír kell, de annak a bevitele sem gond, ez nem a főzésen múlik. S ez csak a nyers étrend, nem a hideg...
Nem feltétlenül szükséges, de sok embernek nagyon hiányozna a főtt/meleg étel.
A párom bármilyen főtt ételt megeszik hidegen, én viszont a főtt ételt csakis melegen szeretem. Gondolj bele, milyen egy szelet sült hús, vagy akár egy bundás kenyér hidegen, és milyen, amikor frissen, melegen eszed. Szerintem hatalmas a különbség.
Olvastam már olyat is, hogy egyes meleg ételek, italok jó hatással vannak az emésztésre, ebben is lehet valami. A főtt ételek pedig könnyebben emészthetők a nyersnél (ezért találtuk fel a főzést).
A nyers konyha más téma, abba nyilván nem tartozik bele a kenyér és a feldolgozott húsételek. Biztosan meg lehet szokni, akár még egészséges is lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!