Mitől függ, hogy kinek mekkora az étvágya?
Az étvágy normális dolog, az emberi test nem szeret koplalni, ha van elérhető étel, és általában jelzi, ha szüksége van tápanyagra. Ha nem jelzi, az már nagyobb probléma.
Az étvágy érdekes dolog, vannak, akik azért esznek sokat, mert van valami lelki bajuk, és így pótolják a hiányzó szeretetet, vigasztalják magukat, és vannak, akik unalomból esznek.
Ha valaki a szükséges mennyiség többszörösét megeszi egy nap, az utalhat valamilyen tápanyag hiányára (fehérje, zsír, vitaminok stb.), vagy betegségre.
Az egészséges étvágyat általában evéssel lehet csökkenteni :) A folyamatos étvágy (amikor az ember egész nap nem tudja abbahagyni az evést) ellen a legjobb, ha kialakít az ember egy normális, megfelelő mennyiségű tápanyagot tartalmazó étrendet és tartja is, és étkezések között elfoglalja magát, pl. elmegy otthonról valamit mozogni, és nem visz magával pénzt :))
Írhatnál magadról kicsit többet, mert mást javasolnék egy 150 kilós, és mást egy 40 kilós embernek, mást egy otthon ülő munkanélküli, és mást egy fiatal, aktívan sportoló ember számára. (Bár utóbbinak valószínűleg nincs szüksége ilyen jellegű segítségre.)
Jó kérdés, részben születési dolog is lehet, de persze menet közben is alakul. Van, aki nem szeret enni, van, aki nagyon s ekörül forog az élete. A túlzott ételközpontúság nem jó, de egyébként nem gond.
Én ételfüggő vagyok (jó, mindenki az, de én túlságosan), hedonista és viszonylag nagyevő (800 kcal alatt el se kezdek enni, tök felesleges, de azért ennyi is ritkán elég nekem. 1200-2500 kcal az már egy rendesebb ebéd. az nem számít, hogy épp mozgásszegény 60 kilós vagyok-e)... Ha éhes vagyok, eszem, ha megkívánok valamit, eszem.
Ez nem jelenti azt, hogy ne tudnék akár élvezetesen fogyni, de jó étrend kell hozzá.
Az étrend rengeteget számít az étvágyban. Tudok magam számára (nem tartható) étrendet, ahol nullára esik az éhség és az étvágy (csak ettől még nem eszem kevesebbet, jegyzem meg). De bizonyos étrenden a dupla ételtől is a falat kaparnám.
Egy egészen minimális önkontroll mindenképpen kell szerintem, de én utálom magasabbra emelni, szabad szeretek lenni. Egy jó étrend ebben segít.
Persze van, aki pusztán akaraterőből vagy önszuggesztióból alig eszik...
Az étvágyat nem érzem problémának. Ha étvágyad van s nem akarsz enni, nem eszel és kész. Néha némi csábítást le kell küzdeni, na és. Rám akkor "veszélyesek", ha annyira csábítóak, hogy nem is akarok keveset enni. Akkor nem fogok :)
Az éhség a nehezebben kezelhető (én ösztönösen irtózom attól, hogy éhesen tartsam magam, extrém eseteket kivéve), ez pedig nem mindenkinél jár együtt az étvággyal. Nálam nagyon nem, így eléggé kettőnek tekintem őket, a páromnak együtt van, ő nem érti, hogyan lehet egyik a másik nélkül...
Éhség esetén tehát szerintem enni kell, eleget ahhoz, hogy legalább épp jóllakjon az ember (van, akinek nem gond az alapos jóllakás, sőt, direkt segíti a kevesebb evést a napot tekintve). Ha az ember túl sokat és túl erősen éhes, akkor az étrenddel van baj, nem elég laktató, esetleg az időzítés nem megfelelő.
Ha minden rendben van, akkor nem merül fel gond, nem kell megállni, magától kevesebbet eszik az ember súlytartáskor. Fogyásnál kicsit nagyobb odafigyelés kell, de az éhség általában elkerülhető. Van, aki soha nem éhes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!