Szerintetek az normális ha 12 évesen én vegán vagy vegetáriánus szeretnék lenni?
Milyen szempontból? Ha az szeretnél lenni, hát légy az, ne érdekeljen más véleménye :)
Egészségnek állítólag nem a legjobb, ha kihagyod az állati fehérjéket, de ez nem jelenti hogy megbetegedsz vagy sokkal korábban halsz meg mint a húsevők, szóval ne aggódj :)
Mint előttem már írták, fejlődésben vagy. Épp ezért nagyon oda kell figyelned az ételek fehérjetartalmára, különösen, ha tejet, tojást sem eszel.
És amint a szervezeted jelez valamit, azt vedd komolyan!
#4: "Az ember minden evő."
Ez csupán tetszőleges biológiai klasszifikáció, mely főleg az élőlény természetes körülmények között fogyasztott étrendjére utal. Önmagában ez nem árul el semmit arról, hogy képes-e az adott élőlény állati eredetű étel fogyasztása nélkül optimális egészséggel élni. Nézzük a tényeket: Ma már senki nem tagadja, hogy egy jól megtervezett vegán étrend optimális egészséget biztosít. A legnagyobb egészségügyi szervezetek ezt mind elismerik, köztük: Academy of Nutrition and Dietetics, the American Diabetes Association, the American Heart Association, the British Dietetic Association, the British Nutritional Foundation, Dietician’s Association of Australia, Dieticians of Canada, Heart and Stroke Foundation; kutatási és oktatási intézmények, úgy mint: Mayo Clinic, UCLA Health Center, University of Pennsylvania School of Medicine, University of Pittsburgh School of Medicine; kormányhivatalok, pl. British National Health Service, U.S. National Institutes of Health, U.S. Department of Agriculture, U.S. Department of Health and Human Services, és a listát még folytathatnám. Hogy idézzek az ADA-tól: "It is the position of the American Dietetic Association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. Well-planned vegetarian diets are appropriate for individuals during all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, and adolescence, and for athletes."
Kérdező: Ha vegán szeretnél lenni, ne egyik napról a másikra válts, hanem mindenekelőtt olvass utána az egészséges vegán táplálkozás alapjainak. Pár mondatban nehéz lenne ezt összefoglalni, (ajánlott olvasmány Jack Norris R.D. Vegan for Life című könyve, ebből mindent megtudsz a témáról) de itt van néhány általános útmutatás:
Először is a legfontosabb dolog, és ezt ki kell emelni: Vegán étrenden SZÜKSÉGES a B12-vitamin pótlása. Vegán dietetikusok ajánlása B12-re általában napi 25-100 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formában, vagy heti kétszeri 1000 mcg cyanocobalamin nyelv alatti vagy rágótabletta formában. Fent páran említették a fehérjét, ezzel vegánoknak általában nem szokott problémájuk lenni. Minden esszenciális aminosav megtalálható növényekben, hüvelyesek és szójatermékek kifejezetten optimális forrásai. Ezen kívül általánosságban úgy kell összeállítani egy vegán étrendet, hogy a megfelelő mennyiségű zöldség (5 adag/nap), gyümölcs (2 adag/nap), magvak (1-2 adag/nap), hüvelyesek (3-4 adag/nap) és gabona (6 adag/nap) bevitele meglegyen (esetleg még ha nem vagy kint eleget a napon, akkor szedsz egy D-vitamin kiegészítőt). Emellett érdemes odafigyelni még egyes mikrotápanyagok, például a vas, cink, kalcium és A-vitamin bevitelére.
Mindenevőként kezdtem el hobbi szinten súlyzós edzést végezni. Aztán 8 éve vegetáriánus, 3 éve pedig vegán lettem, és sem izomtömegben, sem egészségben nem tapasztaltam hátrányát. (Egészségben csak előnyét.)
Amit ajánlottak előttem könyvet az tökéletes. Ha inkább magyart keresnél, Váradi Tibor könyveit ajánlom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!