Melyik a kevésbé rossz választás?
Omega-6 omega-3 egyensúly eltolódása az omega-6 felé a túl sok feldolgozott étel elfogyasztása miatt, ezzel krónikus gyulladásokat létrehozva, vagy az omega-3 nagymértékű pótlása az omega-6 szintjére, de ebben az esetben a szervezet túltelítődik, ami szintén elég káros?
Tudom, hogy mindkettő nagyon egészségtelen, de a jelenlegi helyzetemben nem tudom elhagyni a feldolgozott ételeket, mert nincs saját keresetem, így csak azt ehetem, ami itthon van (és nem hajlanak semmilyen változtatásra sem családostul, sem csak nekem), plusz nem főzhetek magamra sem, a rám költött kajapénzt sem kaphatom meg - kvázi teljesen ellehetetlenítenek, viszont asztmás vagyok (krónikus hörgőgyulladás), és tudom, hogy megfelelő étrenddel és minimális gyógyszerrel ez szabályozható lenne, de az orvos inkább felírja az egyre több és több, töménytelen mennyiségű szteroidos gyulladáscsökkentőket, minthogy elküldene dietetikushoz... (én meg ugye ne is merjem megmondani az orvosnak, hogy mi lenne a megoldás, pedig elég lenne csak egy "ajánlást" a papírra írnia, onnantól a szüleim is elhinnék, hogy erre van szükségem, de az én szavam semmit nem ér).
Légyszíves csak az válaszoljon, aki mélyen jártas a táplálkozástudományban, vagy tud ajánlani valamilyen alternatív megoldást. A kioktató és troll válaszoktól kíméljetek, nincs rá szükségem, köszi!
#1 látom nem sikerült értelmezni a kérdésem végén a kérésemet.
Én is visszaküldhetném, hogy te is okosabb vagy mindenkinél :D
De akkor tessék, hátha megmarad egy kis tudás is: omega-3 gyulladáscsökkentő, omega-6 gyulladást idéz elő. Ha megfelelő arányban vannak, akkor jól működik az immunrendszer (pl. fertőzésnél megfelelő mennyiségű gyulladás jön létre, majd mikor elmúlik a veszély, a gyulladás csökken). Omega-6 van szinte az összes feldolgozott élelmiszerben, mert megtalálható a napraforgó-, szójabab- és lenmagolajban - köztudott, hogy ezzel készítik a legtöbb terméket. Plusz a feldolgozás során hő és fény éri az omega-6 szénláncát, amiben kettős kötések vannak (oxidációra erősen hajlamosak), és szabadgyökökké válnak, amik szintén károsak a szervezetre. Természetesen kell az omega-6, de természetes forrásból és nem a feldolgozott élelmiszerekből töménytelen mennyiségben rengeteg szabadgyökkel megáldva. Szóval ez elég nagy gyulladást okoz a szervezetben, így az allergia és az asztma is ehhez köthető (lehet más a kialakulási ok (például felső légúti megbetegedés, mint az én esetemben), de ennek a mennyiségnek a bevitele csak ront a helyzeten - egy személyreszabott étrenddel közel tünetmentes állapot is elérhető az asztmában (az allergiát nem tudom)). És ha már említésre került az asztma, akkor lefordítom neked: KRÓNIKUS hörgőGYULLADÁS. Remélem, most már megvan az összefüggés.
Persze nem csak erre fogom, mert a palmitinsav, mint a telített zsírok egy fajtája is erősen gyulladásnövelő hatású, de az omega-3/omega-6 arány eltolódása az egyik legnagyobb probléma (nem csak nálam, úgy az egész nyugati társadalomban, mert hát ugye krónikus gyulladás nem csak a tüdőben tud kialakulni, hanem bárhol máshol is).
Remélem, sikerült értő olvasással átlátni a helyzetet, és bízom benne, hogy nem olyan választ kapok ismét, ami csak egy gyerekes kötözködés, és megmagyarázni már nem tudja az álláspontját - bár ez csak téged minősít. Ha állítasz valamit, magyarázd is meg, ha nem érthető valami, nem gáz, kérdezz - de ez a csak azért is belekötök a másikba, pedig sosem tanultam a témában felfogás nem fog téged előrevinni soha semmiben.
#8 privátban kifejtheted a dolgot, ha gondolod, érdekelne a nézőpontod. Konkrét terméket még nem kerestem, mert úgy gondolom, először mindenképpen az étkezést kell rendbe tennem, hiszen mindennek az az alapja. Ha mégis lesz kiegészítő, akkor majd alaposan körbenézek időt nem sajnálva, hogy a legjobb minőséget találjam meg.
#9 nem az volt a kérdés, hogy van-e köze hozzá vagy nincs. Tyűű, te aztán kiforgatod a szavaimat rendesen. Nem, nem mindenki asztmás (bár elég sokan, és folyamatosan növekszik), de van sok ízületi gyulladás, bélgyulladás stb. Lényegében az összes túlsúlyos emberben zajlik valamilyen gyulladásos folyamat (ezt nem részletezem, nézz utána ha nem hiszed el). Ja, és én úgy vagyok asztmás, hogy a testsúlyom és a testzsírszázalékom is a normál érték alsó felébe esik.
"Tetszik nem tetszik, a tudomány mai állása szerint neked szteroid és hörgőtágító kell." - oké, akkor maradj szépen ebben a hitben, mert ez a sztenderd, csak ez a jó. Persze az emberek nem a táplálkozás minőségétől lesznek betegek és betegebbek, ez mind genetika, az összes elhízás, az összes gyulladás, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, az idegrendszeri betegségek és a hormonzavarok is. Azok csak úgy jönnek az emberek életébe, és persze senki nem tehet róla. Aki ezt hiszi, az csak áltatja magát, elhiteti magával, hogy nem ő tehet arról ami baja van. Én inkább élem a tudatos életet, és ha valamin tudok jó irányba változtatni, akkor meg fogom tenni. És igen, lehet hogy életem végéig szteroidos gyulladáscsökkentőt kell szednem, de nem mindegy, hogy milyen típusút és milyen mennyiségben. Lehet, hogy életem végéig ott lesz a rohamoldó (hörgőtágító) a táskámban, de ha nem vagy csak kevésszer kell használnom.
+ tegyük fel, megváltoztatom az étrendem egészségesre... és tegyük fel, nem hat ki az asztmára (erre kb. 0,001% esély van), akkor mit veszthetek? Max. újabb és újabb krónikus betegségek kialakulását.
omega-3/omega-6 asthma bronchiale - ezt pedig másold ki és guglizz rá ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!