Milyen az egészséges táplálkozás illetve életmód? A ti tapasztalataitokra lennék kíváncsi? :)
Szia :)
Ez szerintem minden embernél máshogyan néz ki. Én kb 10-15 élek egy szerintem viszonylag egészséges életmódot.
Az első és talán legfontosabb dolog nálam a zöldség és gyümölcs bevitel. Nem telik el úgy nap, hogy ne ennék valami friss dolgot. Reggelihez alap az uborka, paprika, paradicsom stb, ami épp passzol. Ebédbe és vacsiba mint főtt alapanyag próbálom belecsempészni, napközbeni nasinak pedig valami gyümölcsöt szoktam enni. Most ugye jön az eper szezon, egy ideje azzal tömöm magam :D
Zöldségekből pedig nagy kedvenceim a hüvelyesek, mint a különböző babok,borsók. A magas kálium szintük miatt szuperek.
Ezen kívül legtöbbször szárnyasokat fogyasztok, illetve egy héten legalább 1-2x halat (főleg lazacot) és marha húst. Ez persze nem jelenti azt, hogy sertést nem eszem, csak azt igyekszem ritkábban. Nagyon sokféleképpen fel lehet dobni ezeket a husikat, úgyhogy nem lesznek unalmasak sosem. Felvágottakat, szalámikat és társait nem fogyasztok évek óta, undorodom tőlük.
Szénhidrátot, cukrot, sót, állati zsírt igyekszem csökkenteni, de igazából nem vonok meg magamtól semmit. Évente egyszer érzek egy brutál erős késztetést, hogy bekajáljak a mekibe, olyankor ezt meg is teszem, tehát nem vonok meg magamtól semmit, abban nem hiszek. Néha kis csoki, chips belefér, de gyakrabban nem is kívánom.
Kenyeret szinte sosem fogyasztok, de erről nem volt nehéz lemondani, korábban sem ettem túl sokat. Ha mégis megkívánom, akkor teljes kiőrlésű extrudált kenyeret veszek.
A tészta már nem ilyen egyszerű téma, ugyanis imádom az olaszos tésztákat, de igyekszem ritkán, havi 1-2 alkalommal fogyasztani őket csak. Krumplit szintén keveset fogyasztok, ha mégis akkor inkább édesburgonyát, valahogy az jobban ízlik. Édességekről szintén nehéz lemondani, épp ezért hetente-2 hetente eszek valami kis csokiszeletet, szerencsére ennél sűrűbben nem is kívánom. Korábban napi szinten fogyasztottam ilyesmit, úgyhogy én örülök hogy már ilyen szinten is sikerült kizárnom az életemből. Ha megkívánok valami édeset, akkor pedig inkább eszem valami friss vagy aszalt gyümit, vagy magvakat, például diót vagy mandulát. A szénhidrát fogyasztásom nagy részét tehát inkább a gyümölcsök adják.
A tojást is nagyon szeretem, de inkább a fehérjéjét eszem meg, a sárgáját nem szeretem. A cottage cheese egy másik lutri dolog nálam, jöhet bármikor, reggelire tökéletes, ha pedig nem az, akkor a túró. Rizsből a barna rizst használom, ízre sokkal finomabb.
A másik fontos dolog a rendszeres táplálkozás. Régen sokszor volt hogy a reggeli vagy ebéd kimaradt, mert mindig rohantam valahová, meg hát úgy voltam vele, hogy minél kevesebbszer eszem, annál vékonyabb leszek. Részben ez így is van, csak nem mindegy hogy úgy vagyok vékony, hogy közben értékes tápanyagok és vitaminok hiányoznak a szervezetből, vagy pedig hogy egészséges vagyok.Szóval mostanság 5x étkezem egy nap. Néha előfordul, hogy kimarad valami, de például ha a reggelit kihagyom, akkor ebédre többet eszem. Ha viszont mind az 5 étkezés megvan, akkor egyszerre csak keveset eszem. Nagyon fontos nekem a tervezés. Ha például tudom, hogy egy rohanós, pörgős napom lesz, akkor eleve úgy készülök, hogy többet fogok enni. Ha viszont egy lazam otthon ülős, akkor kevesebbet eszek.
Lefekvés előtt másfél órával már nem eszem semmit, nem is kívánom. Ezt úgy sikerült elérnem, hogy sokáig fürdök, kencézem magam, rendet rakok, így nem is jut eszembe az étel.
Az egyik legfontosabb dolog viszont mégis a vízfogyasztás. Sajnos felfázásra hajlamos vagyok, így a 2,5 liter víz nálam csont nélkül lemegy. Ezen kívül gyümölcsleveket és teákat iszom még, a szénsavas dolgok után rossz lesz a felülete a fogaimnak, azt pedig utálom. A legjobb nekem a zöld tea, mivel kávét nem fogyasztok, ez mégis felpörget picit.
Igyekszem minden nap mozogni, de őszintén megmondom, ez nem mindig jön össze. Főként itthon szoktam tornázni, de sajnos nem vagyok egy nagy fitnesz lady :D
A tudomány szerint a vegyes táplálkozás a legegészségesebb.
Ma már felesleges csak növényeket enni egy városinak, hiszen amit a boltban kap az ember,annak a zöldségnek és gyümölcsnek korántsincs meg az elvárt tápértéke.
Aki teljes értékű növényi étrendet akar, az termeljen meg mindent magának, akkor talàn van értelme.
Csakhogy ez az irányzat ponthogy az unatkozó pestiek sajátja, akik megveszik a tescoban a kilós paprikát, a dél-amerikai avokádót, a hajón mesterségesen érlelt banánt, és azt hiszik ők a királyok az egészségtudatosságban :)
Egyébként a tojás az egyik legtápanyagdúsabb természetadta ételforrás, főleg a házi tojás. A méz szintén nagyon értékes, az erjesztett tejtermékek pedig a bélflórát támogatják.
Ma divat kerülni ezeket, sajnos egy hülye elkezdte, a többi követi.
A vegyes táplálkozás a mögötte lévő marketing szerint a legegészségesebb. Nincs olyan kutatás a világon, ami kimutatná, hogy csak növényi étrenden (nyilván ha jól van összeállítva) valakinek bármilyen hiánya lenne. Pedig természetesen nem mindenki a saját kertjében termel.
A tojásban tényleg vannak jó dolgok, de sok rossz. is A jó dolgai is mind pótolhatóak a rosszak nélkül. Semmi esszenciális nincs benne. Amúgy meg egy csomó betegség kialakulásában szerepet játszik, főleg a magas zsírtartalma miatt.
Már bocs de a mesterségesen koránérlelt zöldség és gyümölcs minden tanulmány és szakértő szerint jóval kevesebb hasznos tápanyagot tartalmaz, mint a hàztáji/természetesen érlelt.
Elhiszem hogy jó a teljes értékű növényi étrend, csakhogy nem egy nagyvárosban. Egy vidéki meg tudja termelni, szóval az megint más.
Egyébként ponthogy most a vegàn étrend van szétmarmetingelve, meg a mindenmentes termékek. Növényi tej (98%vízzel) 900ft/L, szilárd kókuszzsír ‘sajt’ 100g 900-1000ft, soroljam még?
Minden nagyobb márka gyártja már a vegàn termékeit a sok agymosottnak, akik azt hiszik, ha ezeket a dolgokat veszik, megmentik a bolygót.
Pedig nyilván a helyes út a helyi kistermelés, állattartással együtt.
Na mindegy, a tárgyhoz visszatérve, ha csak valaki pl. Pesten vagy megyeszékhelyen nem tudja megvenni a 100% bio zöldségeket, akkor nagyon szegényes tápanyagokra számíthat, évek alatt súlyos hiánybetegségekre.
Az ember mindenevő, az őseink is a bogyók,magvak mellett megették a kisebb állatok tojásait, húsát, illetve rovarokat.
#7
A teljesértékű növényi étrend ugyanúgy elítéli a rommá kókuszzsírozott vegán sajtot és egyéb feldolgozott ételeket. Azok valóban szemetek. Egy egészségtudatos vegán nem is fogyaszt ilyeneket.
A háztáji nyilván jobb. De akkor a banán az nem egészséges? Azt nem ajánlod?
A bio mánia iszonyat túl van lihegve. Egyáltalán nem kell bio zöldségeket/gyümölcsöket vásárolni, hogy egészségesek legyünk. Kiemeled, hogy nagyvárosban szar minőségű növények vannak. És a hús? A nagyipari állattartásban készített hormonkezelt hús, sajt és egyéb dolgokkal nincs problémád?
Valóban a helyi kistermelés lenne a legjobb környezetvédelmi szempontból, akár növényekről, akár állatokról van szó, csak mivel ekkora rá a kereslet, nyilván lehetetlen a dolog.
A mindenevő nem azt jelenti, hogy mindent kell ennie, ahhoz hogy egészséges legyen, hanem hogy mindent meg tud emészteni. Abban szerintem kiegyezhetünk, hogy egy egészséges étrendnek növényi alapúnak kell lennie, állati eredetű étel maximum kiegészítő szerepet tölthet be. Mert ugye az általad emlegetett őseinknek is a növények volak a fő táplálékforrás, a minden napos húsevés (főleg az alsóbb társadalmi rétegekben is) a 20. század találmánya.
Az egészséges életmód ( étrend) mindenkinek más. Már ha csak azt nézzük, hogy vannak betegségek, vagy allergiák, intoleranciák, amik miatt egy általános értelemben vett egészséges élelmiszer is van, akinek problémát okoz, rosszullétet stb. Akkor az egyén számára nyilván nem fogja az egészséget szolgálni.
Pl laktóz intolerancia, malabszorbció, cöliákia, mogyoróallergia, tojásallergia, IR stb. Aki bizonyos pollenekre allergiás, pl parlagfű, lándzsás útifű, fekete üröm, ez keresztallergia miatt okozhat allergiát bizonyos gyümölcsök esetében is ( banán, dinnye, kivi)
Szóval az egyéni állapot sok mindent befolyásol. Az egészséges étrendet is.
Egyénre kell szabni minden esetben!
És akkor még az egyéni ízlés szóba sem került, pedig az is legalább olyan fontos. Nem szabad semmi olyat magadra erőltetni amit egyszerűen nem szeretsz. Hosszútávon úgysem lenne tartható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!