Kálciumot hogy lehet legjobban pótolni, miyen táplálkozás a legjobb erre?
Az interneten sok információ van erről,de sok ellentmondás is van. Például itt ez van,hogy kálciumot,magnéziumot külön napszakban vigyük be: "Ha ügyelni akarunk az arányok megfelelő tartására, akkor külön napszakban vigyük be ezt a két elemet" [link]
,
, Itt meg az van,hogy a kálciumot és magnéziumot együtt.
, [link]
,
, Magnéziummal és D3-vitaminnal citrát formában
, Mivel a kalciumot sosem alkalmazhatjuk magnézium nélkül, az 1:2 arányú magnéziumot is tartalmazó citrát formát kell fogyasztani.
,
, Vagy itt is: [link]
,
, "Kiegészítőként a kalciumot csak magnéziummal együtt érdemes szedni, a kettő aránya 2:1 legyen."
,
, Most akkor melyik ír nagy hülyeséget? Kálcium,magnézium együtt vagy külön???
,
Az első állítás igaz, a többi baromság, de legalábbis világossá teszi, hogy aki írta, nincs képben.
A kalcium akadályozza a magnézium felszívódását. Ezt a gyógyszerként forgalmazott magnéziumkészítmények betegtájékoztatóiban is elolvashatod. Nyilván a táplálékkiegészítő nem egy szigorú kategória, ott nem kell ilyen "apróságokat" feltüntetni, ha a vásárló megveszi, akármilyen haszontalan is lehet. De ha szeretnéd mindkettőt hasznosítani, akkor igen, tartani kell köztük több óra szünetet.
A 2:1 arány nem a pótlásra vonatkozik. Ez a sejteken kívüli/belüli arány már, ami ideális, ha ennyi. De nem szabad azt gondolni, hogy ha 2:1 arányban szedek Ca-Mg-t, akkor a sejteknél is ugyanennyi lesz az arány. Nem. Nagyjából tökéletesen megjósolhatatlan az, hogy mennyi fog felszívódni a különböző hatóanyagokból. Ez elsősorban attól függ, hogy milyen hordozóvegyületben veszed be a hatóanyagot. A magnézium és a kalcium is egy meglehetősen reakcióképes puhafém. Önmagában nem tudnád bevenni őket, csak vegyületként, azaz több más atom - jellemzően hidrogének, oxigének, szénatomok - kapcsolódnak össze 1-2 magnézium vagy kalcium ionnal. A szerves vegyületekben jellemzően nagy számú ion kapcsolódik össze, innen könnyedén ki tud szabadulni a magnézium, és ezáltal elérhetővé válik a test számára, bekerülhet a véráramba. Ezekre mondjuk, hogy "jó felszívódású" vagy megfelelő "biológiai hasznosulású" vegyületek.
Meg vannak azok a vegyületek, ahol csak pár atommal kötődik a hatóanyag, itt jobban ragaszkodnak egymáshoz a felek, s legtöbbször ezek a rossz felszívódásúak. Pl. nem szívódik fel a magnézium a magnézium-oxidból (mégis sok étrendkiegészítő használja), a magnézium-karbonátból, a kalcium a kalcium-karbonátból (mészkő). Kivételt képeznek a pezsgőtabletták és italporok, amikben citromsav is található és a vízbe érkezve a karbonát reagál a citromsavval és abrakadabra, kalcium- vagy magnézium-citráttá, azaz egy jó felszívódású vegyületté alakul.
Mindazonáltal könnyen meg is billenthetjük a fenti érzékeny egyensúlyt azzal, ha nagy mennyiségű kalcium szívódik fel a szervezetünkben. Ráadásul a kalciumpótlás nem egy veszélytelen dolog, hiszen a kalcium szeret lerakódni az erekben is. A K1-K2 és D-vitaminok egyidejű szedésével lehet arra motiválni, hogy mégis inkább a csontokba épüljön ehelyett. Vannak is olyan vitaminpárosítások, ahol már a D3 és a K1-K2 együtt van, pl. GAL. Viszont ha elkezdesz szedni egy ilyen vitaminkészítményt kalcium nélkül, akkor már ez önmagában is elég lehet, hiszen jóval hatékonyabbá és egyúttal ugye biztonságosabbá teszi a kalcium felvételét az ételekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!