Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Magán nőgyógyásznál fogamzásgá...

Magán nőgyógyásznál fogamzásgátló iratása?

Figyelt kérdés

Igazából a vérvételre vagyok kiváncsi. Ugye fogamzásgátló felírása előtt csinálnak vérvételt,hogy a megfelelő gyógyszert írják fel. Magán orvosnál ez hogy megy? Nekem már vinnem kell addigra a kész vérképemet amikor először megyek,vagy ő megcsinálja ott?


Köszönöm a válaszokat!


2018. febr. 2. 12:50
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem ő csinálja , hanem aki kompetens ilyen teren . Beutalót ad.

Ha van FRISS verveteled akkor viheted , mindenkepp kérj ha nem friss ugyanis a legtöbb nőgyógyász hiába magán, vagy sem, nem ker vervetelt és úgy írja ki a gyógyszert.

2018. febr. 2. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nálam úgy volt, hogy beutalót adott, abba a kórházba, ahol egyébként ő főorvos. Természetesen a vérvétel maga ingyenes volt, arra nem kért külön díjat, ez benne van a vizsgálat árában.

Mivel nekem volt gond a vérképemmel, ezért a bogyó felírása előtt továbbirányított megfelelő szakorvoshoz (persze nyilván magán haverhoz, de mehettem volna sztk-ba is, nem ellenőrzött), és mikor minden letisztázódott, utána kaptam csak gyógyszert. Ha nem lett volna gond, akkor a vérvétel után kiválasztotta volna, melyik való nekem.


Vinni vérképet egyébként azért nem tudsz, mert a megfelelő hormonok végett nem mindegy, mikor mész. Nekem pl. meg volt mondva, hogy a következő menstruáció adott napján legyek szíves elmenni, ezt magamtól nyilván nem találtam volna ki.

2018. febr. 2. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat:)))
2018. febr. 2. 13:01
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem azért kell a vérvétel,hogy a megfelelő gyógyszert írják fel,hanem,hogy megnézzék,hogy hajlamos vagy -e a trombózisra.

Tehát,sajnos lehet,hogy nem fog bejönni az első,amit felír.

2018. febr. 2. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Igen tényleg igaza van az utolsónak!
2018. febr. 2. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolsónak igaza van, bár nálam nem csináltatott vérvételt, igaz anya is a betege, róla tudja hogy nincs hajlama és a családban soha egyetlen nőnek sem volt trombózisa.
2018. febr. 2. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Vérvétel nem csak a trombózis miatt kell - sőt, az sokkal inkább derül ki az anamnézisből, mint a vérvételből.

Ám van rengeteg más, amire szűrnie kell a dokinak, ha kellően felelősségteljes. Kezdve a hormonszinttel a menstruáció alatt, mert nem mindegy, van-e egyéb probléma esetleg, illetve hogy milyen hormontartalmú gyógyszer való neked.

2018. febr. 2. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Ugye fogamzásgátló felírása előtt csinálnak vérvételt,hogy a megfelelő gyógyszert írják fel."


Ez így nem igaz.


1. Semmilyen vérvizsgálat elvégzése nem kötelezően előírt a fogamzásgátló első felírása előtt, ha nincs bármi olyan tényező, ami ezt kifejezetten indokolná.


2. Nem létezik olyan vizsgálat, amivel meg lehet állapítani, hogy neked melyik tabletta lesz a "megfelelő". Teljesen egyéni, hogy egy adott tablettának melyik páciensnél milyen mellékhatása lesz vagy nem lesz.


3. Egy rutin laborvizsgálatnak nem sok szerepe van, ha egyébként nincs semmi ismert betegséged. Azzal csak azt lehetne megnézni, hogy jól működik-e a májad. És azért valljuk be, ha nagy gond lenne a májaddal, akkor tudnál róla, mert jó eséllyel szép sárga lennél.

Ha már minden áron májfunkciót akarunk nézegetni, sokkal ésszerűbb lenne a szedés elkezdése után pl. egy évvel, mert akkor lehetne látni, hogy okoz-e valami változást benne a tabletta.


4. A trombózishajlam vizsgálata egy kicsit komplexebb dolog. Ha a családi anamnézised negatív ilyen irányban, akkor nem szükséges ilyen irányú kivizsgálás. Ha pedig az elsőfokú rokonaid között volt thrombosis, akkor semmiképpen nem javasolt a kombinált tabletta szedése.

A trombózishajlam ugyanis ezer meg egy dologból tevődik össze. Egyrészt létezik genetikai hajlam, de ilyen genetikai eltérésből is rengetegféle van, mindegyikre leszűrni lehetetlenség. Emellett életmódbeli tényezőktől is függ, pl. hogy milyen a testsúlyod, dohányzol-e stb.

Szóval meg lehet éppenséggel vizsgáltatni (de mint mondtam, nem követ el hibát az orvos, ha nem teszi meg), de néhány génmutáció vizsgálatával még nem lehet nullára redukálni a kockázatot.


5. Hormonvizsgálatnak akkor van értelme, hogy ha valaki mondjuk olyan panasszal megy orvoshoz, hogy nagyon rendszertelen a vérzése, vagy épp nagyon szőrös/pattanásos. Egy teljesen egészséges, rendszeresen menstruáló nőnél semmi értelme nincsen.

Ugyanis azt nem lehetne belőle megállapítani, hogy milyen fogamzásgátló lesz neked megfelelő. A tabletta pedig úgy is teljesen legátolja a peteérést és teljesen megváltoztatja a hormonszinteket, tehát baromira mindegy, hogy milyen volt előtte (ha nincs semmi panasz természetesen!).


A fogamzásgátló felírásánál a legeslegfontosabb dolog lenne az, hogy az orvos megfelelően kikérdezzen.

Mikor volt az első menzeszed, milyen hosszú a ciklusod, milyen hosszú a vérzésed, mennyire bő/görcsös a menzeszed, van-e premenstrualis szindrómád, milyen ismert betegségeid vannak, milyen gyógyszereket szedsz, a családban előfordult-e trombózis stb.

Ebből lehetne a legtöbbet megtudni arra vonatkozóan is, hogy egyáltalán javasolt-e bármilyen fogamzásgátló tabletta szedése, és arról is, hogy feltehetőleg neked milyen típusú tabletta lenne előnyös.

2018. febr. 2. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!