Felírná az orvos a gyógyszert? 18 éves vagyok, PCOS?
Hát pedig csak azért, mert te olyan gyógyszert kérsz, nem fogja felírni. Egyébként tudod egyáltalán mikre valók ezek a gyógyszerek? Mert úgy látom baromira nem.
Ez nem kívánságműsor. Vizzgálat után majd az orvos felír olyat, ami neked jó.
Miből gondolod, hogy te mindenféle vizsgálat nélkül jobban tudod, hogy milyen gyógyszerre van szükséged, mint egy szakképzett orvos, aki elvégezteti a szükséges vizsgálatokat?
De tényleg, sose értettem az olyan embereket, akik nem akarják magukat megvizsgáltatni, de kapásból mondják, hogy nekik ilyen meg olyan gyógyszer kell. Ha ez így működne, akkor nem nagyon lenne szükség orvosokra. Szerinted ők miért akarnak megvizsgálni? Nyilván azért, mert ezt így, ennyiből nem lehet eldönteni, és ahhoz, hogy a megfelelő gyógyszert tudja neked felírni, ahhoz szükség van arra, hogy megvizsgáljon.
Ne haragudj Kedves Kérdező, de a kérdésedből és a hozzáfűzött leírásodból egyértelműen az látszik, hogy nem ismered/érted a PCOS lényegét...
Megpróbálok segíteni,azzal,hogy leírom az én történetemet, hogy megértsd,miről is van szó,és milyen kezelésre, illetve kivizsgálásra lenne szükséged.A PCOS diagnózis felállításához ugyanis több tényező együttes fennállása szükséges,és a hatékony kezelési mód nem a nőgyógyásznál keresendő...
26 éves vagyok, egy éve hagytam abba a fogamzásgátló szedését, és utána nem jött meg a menstruációm, viszont hónapról hónapra egyre erősödő feszülést éreztem a petefészkeim környékén, erősen szőrösödni kezdtem,igen komolyan acnesodott a bőröm, és nagyon hullott a hajam.Elmentem a nőgyógyászhoz, aki Norcolut tablettát írt fel, ami tulajdonképpen egy, a fogamzásgátlókhoz hasonló hormonkészítmény, a tabletták beszedése után megvonásos vérzés jelentkezik.Ez meg is történt,ám a következő két hónapban ismét kimaradt a menzeszem, így visszamentem.Ezt eljátszottuk még egyszer,Norcolut után2volt valamennyi megvonásos vérzésem,azután 2 hónapig megint semmi.
Ekkor a nőgyógyász elküldött vérvizsgálatra,ahol különböző nemi hormon szinteket mértek.Kiderült,hogy magas a tesztoszteron szintem, rossz az LH/FSH hormonarányom, alsó határra esnek a női nemi hormonjaim.Az orvos a leletet látva kezdett el Policisztás petefészek szindrómára gyanakodni, és ezután csináltak nálam egy hüvelyi ultrahang vizsgálatot,ami gyönyörűen igazolta az elméletet: tökéletesen látszottak a ciszták.
Ekkorra már igen komoly fájdalmat okozott nekem is a ciszták jelenléte,ezért kérleltem az orvost,hogy valamit tegyen ellene.Ő a megoldást abban látta,hogy felírt nekem Cypromix fogamzásgátlót,ami egyszerre hat a PCOS tüneteire (szőrösödés,stb), és "helyezi nyugalomba" a petefészket, hogy elsorvadjanak a ciszták. A probléma viszont ott kezdődött,hogy még a fogamzásgátlótól sem volt megvonásos vérzésem!
Nem értettem,hogy az orvos miért nem az okokat próbálja kideríteni,és miért csak a tüneteket kezeli? Így elmentem a háziorvosomhoz kezemben a nőgyógyászati leleteimmel, és ő vette a fáradtságot,hogy beutaljon az endokrinológiára.
A PCOS hátterében ugyanis elsődlegesen jórészt nem nőgyógyászati, hanem endokrin rendellenességek állnak. Konkrétan cukoranyagcsere-zavar (úgynevezett csökkent glükóz tolerancia) következtében fellépő inzulin problémák. Vagyis a szervezet nem hasznosítja megfelelően a táplálkozás során bevitt cukrot, ami azt eredményezi,hogy magas marad az étkezés utáni vércukor szint, amit a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel igyekszik ellensúlyozni, vagyis a vérben megemelkedik az inzulin szintje az elfogadható határérték fölé.A hasnyálmirigy viszont nem képes a végtelenségig ekkora mennyiségű inzulint termelni,egy idő után kimerül a Langerhans-szigetek-nevű inzulintermelő sejtcsoportja, és ekkor lép föl a 2-es típusú cukorbetegség.A csökkent glükóz tolerancia pedig már a cukorbetegséget megelőző állapot,úgyhogy igenis komolyan kell venni,és orvoshoz fordulni, endokrin kivizsgálásra menni!
A vér magas inzulin szintje az,ami hatással van a petefészkek hormontermelésére, és ez okozza a petefészkek abnormális működését,és az ennek következtében kialakuló cisztákat.
Policisztás petefészek szindróma esetén peteérés -ha csak részlegesen is, de van,csak nem elegendő bizonyos hormonok szintje ahhoz,hogy az érett petetüszők meg is repedjenek, és jelentkezzen a menstruáció,hanem a tüszők visszamaradnak a petefészekben cisztaként.Vagyis semmi szükség peteérést serkentő gyógyszerekre, mint pl. a Clostilbegyt,hiszen hatásukra csak még több ciszta keletkezhet (nálam is próbálkoztak vele,amink az lett az eredménye,hogy a peteérési fázisban majd megőrültem a fájdalomtól,és még több cisztám lett...), a fogamzásgátló tabletták és egyéb hormonkészítmények pedig csak tüneti kezelést jelentenek, abbahagyásukkor újra felléphet a rendellenes petefészek-működés, és kezdődik minden elölről...
A megoldást tehát nem ezekben a készítményekben, és nem a nőgyógyásznál kell keresni,hanem endokrinológushoz kell fordulni. Ő ugyanis szükség esetén (ha a terheléses vércukor vizsgálat igazolja) Metformin-hidroklorid hatóanyagú gyógyszerrel(amelyet a cukorbetegek is szednek) kezelheti a cukoranyagcsere- és inzulin problémát, ami helyreállítja a petefészkek működését.
Nőgyógyász nem fog Neked Metformint felírni,endokrinológushoz kell fordulnod,és igenis muszáj bizonyos vizsgálatokat elvégezniük ahhoz,hogy egyértelműen megállapíthassák,tényleg ilyen gondok állnak-e fenn.
Nálam már beállította az orvos a Metformint, azóta újra menstruálok, és a többi tünetem (szőrösödés,stb) is megszűnt.
Remélem segítettem!
Üdv:26/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!